اخبار

پژوهشگران ایرانی موفق به ابداع نوعی سلول خورشیدی رنگدانه‌‌یی جدید شدند

بسپار می نویسد، سلول خورشیدی رنگدانه‌‌یی با ساختار یک‌وجهی و بدون نیاز به زیرلایه شفاف رسانا» که اختراع پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف است در اداره‌ ثبت اختراعات آمریکا (USPTO) در مرحله انتشار است.
دکتر نیما تقوی‌نیا، دانشیار دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و مجری طرح گفت: «گروه تحقیقاتی ما در زمینه سلول‌های خورشیدی رنگدانه‌‌یی و همچنین دیودهای نورتاب آلی فعال است. در زمینه سلول‌های خورشیدی تاکنون ۲۰ دانشجوی مقطع دکتری و کارشناسی ارشد دانش آموخته شده‌اند یا هم‌اکنون در حال تحصیل هستند. ما در این طرح موفق شدیم، ساختاری جدید برای سلول خورشیدی ارائه دهیم که می‌تواند شیشه‌های رسانا را -که قسمت عمده‌ای از هزینه سلول خورشیدی را به خود اختصاص می‌دهد- از ساختار حذف کند.»
مخترع طرح درباره سلول‌های خورشیدی رنگدانه‌‌یی گفت: «سلول‌های خورشیدی رنگدانه‌‌یی از انواع سلول‌های خورشیدی نانوساختار است که بر پایه جذب نور توسط مولکول‌های رنگدانه و تزریق الکترون و حفره به یک ماده نیمه‌رسانا و یک الکترولیت عمل می‌کند. مکانیزم عملکرد این سلول‌ها تشابه زیادی با فتوسنتز گیاهان دارد.»
وی در خصوص مجموعه فعالیت‌های گروه خود گفت: «فعالیت‌های گروه ما در آزمایشگاه نانوذرات و پوشش‌های نانومتری دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف انجام می‌شود. مجموعه این فعالیت‌ها در جهت ایجاد زیرساخت علم و فناوری لازم به منظور تجاری‌سازی فناوری سلول‌های خورشیدی است. به موازات این طرح در حال انجام چندین طرح دیگر نیز هستیم که در آینده مشخص خواهد شد، کدامیک به نتایج قابل قبول منجر خواهد شد.»
تقوی‌نیا در خصوص تولید انبوه سلول‌های خورشیدی در ایران گفت: «برای تولید سلول خورشیدی، تعداد زیادی عملیات لایه‌نشانی و حرارتی انجام می‌شود که هر یک از این مراحل ظاهرا ساده، برای تولید با سرعت و مقیاس بالا، نیازمند حجم وسیعی کار و طراحی است. سرعت تولید، هزینه فرایند، هزینه مواد اولیه مورد استفاده و قیمت تمام شده در مقایسه با فناوری‌های رقیب همه باید به گونه‌ای باشد که تولید، توجیه‌پذیر باشد؛ علاوه بر این، پایداری محصول در طول چندین سال و بازدهی آن، مهم و کلیدی است؛ بنابراین علاوه بر خلاقیت فنی، پارامترهای زیاد دیگری نیز وجود دارند که مجموعا یک فعالیت تجاری‌سازی را تشکیل می‌دهند. ما نیز در بخش‌های مختلفی از این فعالیت سهیم هستیم و امیدواریم که بتوانیم در سال‌های آینده، سلول‌های خورشیدی با فناوری بومی در ایران داشته باشیم. برای این کار نیاز است، سبدی از پتنت‌های مختلف بین‌المللی مرتبط با این زمینه که مبنای ساخت این سلول‌ها هستند داشته باشیم».
تقوی‌نیا حمایت ستاد نانو از ثبت اختراع در سطح بین‌المللی را بسیار خوب عنوان کرد و گفت:«دیر یا زود کشور باید وارد فضای بین‌المللی فناوری و مالکیت معنوی شود و این کار ستاد به عنوان محرک و حمایت‌کننده، بسیار ارزشمند است».
این پروژه با همکاری دکتر فریبا تاج‌آبادی به عنوان پژوهشگر پسادکتری و فاطمه بهروزنژاد به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد (در حال حاضر دکتری) انجام شده‌ است.
گفتنی است، ستاد توسعه فناوری نانو، ۸۰ درصد از کل هزینه ثبت اختراعات نانو در یک اداره ثبت اختراعات معتبر نظیر EPO و USPTO را تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال، پرداخت می‌کند. پرداخت‌ها به‌صورت مرحله به مرحله با تایید یکی از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات مالکیت فکری که مراحل ثبت اختراع از طریق آنها صورت می‌گیرد، پس از پرداخت ۲۰ درصد توسط مخترع در هر مرحله انجام می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا