اخبار

پیش بینی نشریه پلاتس از بعد از تحریم ها: صنعت پتروشیمی ایران متحول می‌شود

بسپار می نویسد، نشریه پلاتس در گزارشی از متحول شدن صنعت پتروشیمی ایران پس از لغو تحریم‌ها و ورود شرکت‌های خارجی و فناوری‌های نوین به این کشور خبر داد.
به گزارش این نشریه، هم اکنون زمینه برای بهبود وضع صادرات پتروشیمی ایران آماده شده است و این کشور در انتظار رسیدن به توافق هسته‌ای با کشورهای گروه ١+٥ است؛ با این وجود بازرگانان حداقل برای مدتی انتظار تغییر خاصی به دلیل ورود دوباره ایران به بازار جهانی تجارت پتروشیمی ندارند.

به گفته ادورادو فان زلر نتو، از رئیس بخش نفت و مواد شیمیایی شرکت مشاوره‌ای رونالد برگر استراتژی کانسولتنت مستقر در دبی گفت: ایران امروزه برای هر شرکت و سرمایه‌گذاری به یک اولویت در تجارت پتروشیمی خاورمیانه بدل شده است.براساس برآوردهای انجام شده، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی هم اکنون سالانه ٦٠ میلیون تن است؛ در حالی که ١٧ میلیون تن از آن در سال به خارج از کشور صادر می‌شود. نمایندگان شرکت‌های تجاری مختلف در دبی سال‌ها است به دنبال آن هستند تا بتوانند قراردادی با تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی در منطقه امضا کنند و به این دلیل امسال بارها به تهران سفر کرده‌اند.

بعضی از این شرکت‌ها حتی نمایندگی دائمی در تهران تاسیس کرده‌اند تا به محض دستیابی به توافق هسته‌ای این شرکت‌ها در ایران دست به کار شوند. یکی از بازرگانان در دبی گفت: نمایندگان شرکت‌های پتروشیمی ایرانی در طول ٦ ماه گذشته بارها به دبی سفر کرده‌اند تا زمینه تجارت ایران با شرکت‌های خارجی را پس از برداشته شدن تحریم‌ها فراهم کنند. به گفته یک منبع آگاه، یکی از شرکت‌های بزرگی که ایران را از نزدیک تحت‌نظر دارد شرکت سینوپک چین است.

تحریم‌های بانکی که از انتهای سال ٢٠١١ علیه ایران آغاز شد در حقیقت محدودکننده‌ترین نوع تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران و انجام فعالیت‌های تجاری در صنعت پتروشیمی ایران بوده است؛ اما به تازگی نشانه‌هایی از بی‌اثر شدن این تحریم‌ها به چشم می‌خورد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا