اخبار

پیشنهادات جدید گمرک به بخش خصوصی

بسپار می نویسد، بر اساس اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران، تعامل گمرکات کشور با اتحادیه ها و تشکل ها، وارد فاز جدیدی شد.

 مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک ایران پس از پیاده سازی موفق سامانه های الکترونیکی در گمرک، به تمامی مدیران ستادی و اجرایی اعلام کرده تعامل با اتحادیه ها و تشکل های بخش خصوصی را افزایش دهند و هیچ تصمیمی را بدون هماهنگی با آنها نگیرند.

موضوعی که با استقبال معاونت فنی و امور گمرکی همراه گردید و فرود عسگری معاون فنی و امور گمرکی سکاندار برگزاری جلسات منظم با اتحادیه ها و تشکل های بخش خصوصی شد تا مشارکت گمرک با بخش خصوصی برای توسعه و تسهیل تجارت افزایش یابد.

در این چارچوب روز دوشنبه جلسه ای با ریاست فرود عسگری و با حضور علی اکبر شامانی مدیر کل دفتر صادرات، خداکرم اسکندری مدیر کل تعرفه و ارزش گمرک ایران و دیگر مسئولان گمرک و همچنین رئیس اتحادیه فناوران رایانه سید مهدی میر مهدی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان نرم افزار محمدرضا طلایی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکنندگان الکترونیک و سیستم های حفاظتی تهران و همچنین عضو هیات مدیره اتحادیه فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی نصرالله اورانی پور برگزار شد.

در این جلسه فرود عسگری، پس از شنیدن اظهارات روسای اتحادیه ها دستور داد که از این پس تغییرات در سامانه جامع گمرکی از پیش به اتحادیه ها ابلاغ و پس از اطلاع رسانی به ذینفعان تغییرات اعمال شود. همچنین پیشنهاد ساماندهی کارت های بازرگانی یکبار مصرف با استقبال همراه شد و مسئولان گمرک اعلام کردند که شناسایی کارت های بازرگانی یکبار مصرف به کمک سامانه های الکترونیکی گمرک و گمرک الکترونیک امکان پذیر شده و با توجه به مشکلاتی که با وجود این کارت های بازرگانی ایجاد شده از هر گونه پیشنهاد و اصلاحاتی در این بخش با محوریت تشکل ها و اتحادیه های بخش خصوصی استقبال می کنند.

روسای اتحادیه های یاد شده از امکان اظهار و ترخیص کالا به روش الکترونیکی ابراز رضایت نموده و ضمن تشکر و قدردانی از این اقدام دکتر کرباسیان رئیس کل گمرک ایران اعلام کردند که خوشحالیم که می توانیم کالای خود را بدون مراجعه حضوری و از محل دفتر کار خود ترخیص کنیم.

یکی از مهمترین پیشنهادات ایجاد بانک اطلاعات ارزش در وب سایت تشکل ها و اتحادیه ها بود تا گمرک بتواند ارزش کالاها را بر مبنای آن به روز کند. این پیشنهاد با استقبال مسئولان گمرک همراه شد و مقرر گردید عملیاتی شود.

همچنین در این جلسه، نصرالله اورانی پورخواستار تعامل بیشتر  با مدیران اجرایی گمرکات شد و در خصوص زمانبندی ترخیص، به روزرسانی قیمت ها نکاتی را مطرح کرد.

سید مهدی میر مهدی، رئیس اتحادیه فناوران رایانه، با تقدیر از برگزاری چنین جلساتی و بازخورد مثبت از جلسه گذشته خود با مسولان گمرک، به تفاوت قیمت کالا در مناطق آزاد با تهران اشاره کرد. افزون بر اینکه اعلام کرد چرا باید کالایی که استاندارد اروپا دارد بار دیگر در مرکز تحقیقات انفورماتیک ایران مورد بازبینی و در پروسه زمان بری قرار گیرد.

محمدرضا طلایی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان نرم افزار و همچنین رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباط اتاق ایران با تاکید اظهارات روسای دیگر اتحادیه ها، به مشکلات حوزه صادرات نرم افزار پرداخت. او اعلام کرد حوزه نرم افزار در ایران بسیار سود ده است و با توجه به اینکه هیچ ماده اولیه را صرف نمی کند، ارزش افزوده ۱۰۰ درصدی دارد. ارزش گذاری و عدم صدور پروانه صادراتی از دیگر مشکلات مطرح شده از سوی رئیس اتحادیه صادرکنندگان نرم افزار بود. این اتحادیه برای همکاری در ارزش گذاری نرم افزارها اعلام آمادگی کرد. پیشنهاد وی در خصوص صدور پروانه برای صادرات نرم افزار با استقبال مسئولان گمرک همراه شد و مقرر گردید با هماهنگی شورای عالی انفورماتیک اقدام شود.

صادق فیض آبادی، رئیس اتحادیه الکترونیکی و حفاظتی تهران نیز به بحث خدمات پس از فروش اشاره کرد و خواستار استعلام گمرک از اتحادیه برای اجازه ورود کالاهای دارای خدمات پس از فروش شد. این اتحادیه در ۱۲ رسته الکترونیکی در تولید و تعمیر فعال است که فرشید جهانبخشی عضو این اتحادیه از تغییر و تحولات به وجود آمده در گمرک تقدیر و تشکر کرد و در خصوص تفاوت تعرفه کالاهای کامل مانند دوربین های مدار بسته و قطعات پیشنهاداتی را مطرح کرد. همچنین پیشنهاد ایجاد وب سایتهای برای ارایه لیست های ارزش کالا را بیان نمود.

منبع:مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا