اخبار

پیشنهاد ایجاد صندوق سرمایه گذاری مشترک بین ایران و عراق

بسپار / ایران پلیمر وزیر نیرو اظهار کرد: به برادران عراقی برای ایجاد صندوق سرمایه گذاری مشترک پیشنهاد داده‌ایم تا بتوانیم کمک بزرگی به بخش خصوصی دو کشور برای اجرای پروژه‌ها داشته باشیم.

رضا اردکانیان با بیان این‌که در بخش انرژی در حال حاضر محدود به صادرات برق و گاز هستیم که تابع قوانین فی‌مابین است، اظهار کرد: عمده صادرات در حوزه خدمات فنی و مهندسی و محصولات مورد نیاز کشور عراق است و برای افزایش مبادلات به ۲۰ میلیارد دلار می‌بایست در بحث مربوط به حمل و نقل گشایش ایجاد کنیم. حمل و نقل یکسره کمک زیادی می‌تواند به سرعت این مبادلات داشته باشد.

وی ادامه داد: در مباحث گمرکی نیز نیازمند سرعت بیشتر هستیم. علاوه بر این در بحث تعرفه‌های ترکیبی برای توازن بیشتر جزو برنامه کار است. امیدواری زیادی وجود دارد که با توسعه امکانات که اقتصاد این دو عرصه را فعال می‌کند از جمله بخش خصوصی و شرکت‌های مشترک بتوانیم به این سمت برویم.

وزیر نیرو با بیان این‌که امروز و فردا چهارمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور بعد از شش سال برگزار می‌شود، اظهار کرد: برای وزارت نیرو افتخاری است که بعد از سه ماه از پذیرش مسئولیت کمیسیون مشترک موفق به تدارک این نشست می‌شود و یک هیات عالی رتبه از بخش دولتی و خصوصی عراق با بیش از ۵۰ تن از مدیران و مسئولان ارشد، وزیر تجارت عراق را همراهی می‌کنند.

اردکانیان اظهار کرد: امیدواریم در بخش‌های مختلف از جمله خدمات فنی – مهندسی که این نمایشگاه در آن فعال است زمینه‌های همکاری بیشتر فراهم شود. در حال حاضر بیش از ۲۰۰ شرکت در بخش برق و بیش از ۷۵ شرکت ایرانی در بخش آب همچنین چند شرکت خارجی در این نمایشگاه حضور دارند.

وزیر نیرو با اشاره به ویژگی متمایز این نمایشگاه نسبت به سال گذشته تصریح کرد: در سالی که دشمنان ما فشار حداکثری را به سقف توان خود رساندند، این نمایشگاه برگزار می‌شود و در دو سال اخیر توانستیم انرژی بیشتری را عرضه کنیم و آب کافی نیز در اختیار بخش‌های مختلف بگذاریم.

وی با اشاره به استفاده از ماینرها گفت: براساس مصوبه هیات وزیران استفاده از ماینرها تابع ضوابط و مقررات است در وهله اول می‌بایست وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز استفاده از ماینر را به شرکت‌ها، موسسات و تولید کنندگان بدهد و در این راستا این بخش‌ها می‌توانند براساس مصوبه دولت و تعرفه‌های خاص مصرف انرژی برق را خریداری کنند و اگر به غیر از این باشد با استفاده کنندگان غیرمجاز برخورد می‌شود و اجازه فعالیت به آنها نخواهیم داد.

علاء احمد الجبوری – وزیر تجارت عراق و رئیس عراقی کمیسیون توسعه همکاری‌های مشترک ایران و عراق – در خصوص حجم مبادلات با ایران اظهار کرد: حجم تبادل تجاری بین ایران و عراق بالا است کشور اول در این زمینه عراق بود اما الان چین شده است. مطمئنا حجم تبادلات تجاری بین ایران و عراق افزایش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: امروز یک هیات بلندپایه از عراق به ایران آمده تا در مورد مسائل فنی که در واقع موانعی است در راستای تبادل تجاری بین ایران و عراق مذاکره شود و بتوانیم این موانع را از بین ببریم.

وزیر تجارت عراق و رئیس عراقی کمیسیون توسعه همکاری‌های مشترک ایران و عراق با تاکید بر این‌که جایگزینی ایران با کشور دیگر مربوط به وزارت انرژی عراق است، تصریح کرد: ما کمیت زیادی را از ایران وارد می‌کنیم و برنامه‌ای برای واردات گاز از ترکیه نداریم.

 

ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا