اخبار

پیگیری اجرای طرح پایلوت مهار ریزگردها با رنگ طبیعی تثبیت کننده شن‌ها

مخترع رنگ طبیعی ضدریزگردها از پیگیری اجرای طرح پایلوت مقابله با ریزگردها از طریق رنگ طبیعی مهارکننده شن‌ها در چند استان کشور خبر داد.
به گزارش ایسنا، مهندس وفا نیکفر که مدیر یک واحد تحقیقاتی تولیدی فعال در زمینه رنگ‌های طبیعی در استرالیاست از موفقیت خود و همکارانش در تولید رنگی سازگار با محیط زیست خبر داده که از قابلیت تثبیت شن‌های عامل ایجاد ریزگردها برخوردار بوده و می‌تواند شن‌ها را در برابر توفان‌هایی تا سرعت 180 کیلومتر در ساعت مقاوم کند.
وی که معتقد است رنگ ابداعی می تواند جایگزین بسیار خوبی برای مالچ‌های نفتی پرهزینه و آلاینده محیط زیست باشد می گوید: براساس آزمایش‌های انجام شده در صورت استفاده از این ماده که سندشیلد (محافظ شن) نامگذاری شده، امکان رویش گیاهان نیز در شنزارها فراهم می‌شود که به مهار هر چه بیشتر پدیده ریزگردها کمک می‌کند.
وی که چندی پیش در گفت‌و‌گو با ایسنا از کم توجهی برخی مسوولان سازمان‌های متولی به طرح ابداعی خود گلایه کرده بود از پیگیری اجرای پایلوت طرح در کشور خبر داد و گفت: مجوزها و استانداردهای بین المللی و نمونه محصول مقابل با ریزگردها به سازمان‌های محیط زیست و جنگل‌ها و مراتع تحویل داده شد. در جلسات متعدی که نماینده کارخانه با سازمان جنگل‌ها و مراتع داشتند به این نتیجه رسیده ایم که به زودی اجرای کار پایلوت در ١٠ هزار هکتار از اراضی شش استان کشور صورت گیرد.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه اکثر کشورهای منطقه مشکل ریزگردها را دارند و بالغ بر ١٢٠ میلیون هکتار در خاورمیانه را می توان پوشش دهیم در آینده نزدیک پس از اجرای اولین کار پایلوت، مذاکره جهت انتقال تکنولوژی به ایران و احداث بزرگترین کارخانه با ظرفیت تولید ١٠ میلیون لیتر در روز انجام خواهد شد.
نیکفر خاطرنشان کرد: انتقال این فناوری به ایران با توجه به اهمیت موضوع رفع ریزگردها هر سه سال بالغ بر ٥٠٠ میلیارد دلار فقط در منطقه خاورمیانه برای کشور ارزآوری خواهد داشت.
وی درباره نحوه اعمال رنگ مهارکننده ریزگردها گفت: با استفاده از ماشین‌آلات می توان طی 10 ساعت، رنگ را در زمینی به مساحت ٤٠٠ هکتار اسپری کرد که در صوت همکاری سازمان جنگل‌ها آمادگی ارسال ماشین‌آلات لازم وجود دارد.
نیکفر در پایان با اشاره به سفر جمعی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس به استرالیا و بازدید آنها از کارخانه طی روزهای گذشته ابراز امیدواری کرد که با توجه مسوولان دستگاه‌های ذی ربط به این طرح به عنوان راهکاری موثر در زمینه مقابله با پدیده ریزگردها از زیان‌ها و خسارات جبران ناپذیر این پدیده جلوگیری و امکان ایجاد فرصتهای شغلی و بهره مندی مردم از مزایای این محصول فراهم شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا