اخبار

اختصاصی بسپار/ چاپ سه بعدی و مدل سازی توپوگرافی زبان انسان

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ایران پلیمر ایجاد سطحی شبیه سازی شده از زبان انسان، کاربردهای متفاوتی در صنایع پزشکی و غذایی دارد. محققان در دانشگاه Leeds انگلیس قصد دارند از طریق تکرار توپوگرافی و ترشوندگی زبان انسان توسط چاپ سه بعدی، قطعه ای تولید کنند که بتواند کاهش حساسیت زبان را به غذاها و یا داروها با استفاده از صفحه ای حساس جبران کند. این سطح از مواد سیلیکونی با نام تجاری EcoFlex 00-30 به همراه ماده ی سطح فعال Span 80 تشکیل شده است. Anwesha Sarkar از اعضای هیئت علمی این دانشگاه در بخش کلوئید و سطح در دانشکد ی علوم و غذا و تغذیه در این مورد اینگونه توضیح می دهد که، این مواد انتخاب شدند چرا که زبان قابلیت تغییر شکل دارد و می تواند طوری قرار بگیرد که فشار تماسی بهینه ای با ماده ی غذایی داشته و سطح ترشونده ای توسط افزودن ماده ی سطح فعال ایجاد کند. سطح زبان یک انسان بالغ و سالم توسط مواد آبگریز با پایه ی سیلیکونی و مواد آبدوست برپایه ی آلژینات پوشانده شده است. با استفاده از چاپ سه بعدی و محاسبات مربوط به بازسازی مجدد، ما مدل دیجیتالی سطح زبان را به دست آوردیم. بااین کار قطر و ارتفاع متوسط دو نوع اصلی از برآمدگی به نام filiform (برآمدگی با نوک تیز) و fungiform (برآمدگی با نوک پهن) و چگونگی توزیع آن ها را به دست آوردیم.
با استفاده از این اندازه گیری ها، ما می توانیم یک مدل احتمالی برای طراحی یک قالب اصلی با توزیع فضایی مناسب از این برآمدگی ها ایجاد کرده و این قالب اصلی را با استفاده یک چاپگر سه بعدی ایجاد کنیم. سپس ما از این قالب برای ایجاد سطحی نرم مشابه سطح زبان استفاده می کنیم این سطح با استفاده از مواد سیلیکونی و مواد سطح فعال برای ایجاد ترشوندگی لازم ایجاد می شود. آزمایش ها نشان می-دهد که سطح سه بعدی شبیه سازی شده ویژگی های اصطکاکی مشابه زبان واقعی انسان از خود نشان می دهد و بر اساس محاسبات انجام شده می توان بیان کرد ویژگی های حسی مکانیکی آن نیز شبیه زبان واقعی است.
برای بررسی این موضوع، زبان به صورت سطحی بر روی تریبومتر (برای اندازه گیری اصطکاک و روانی حرکت) قرار داده شد. زمانی که در معرض غذا و یا مایعی قرار داده شد، اصطکاک بین زبان و سطح بررسی کننده اندازه گیری شد. Sarkar توضیح داد ویژگی های حسگری و تریبولوژیکی سطح شبیه سازی شده شباهت زیادی به زبان معمولی دارد و این موضوع می توان به ما در فهم بهتر چگونگی تماس مایعات با زبان و حفره های آن کمک کند.
Sakara همچنین بیان کرد این سطح شبیه سازی شده می تواند به عنوان یک ابزار مکانیکی برای آزمایش و درمان خشکی درهان پیش از آزمایش های بالینی مورد استفاده قرار بگیرد. این ابزار می تواند به تشخیص غذاها و نوشیدنی های تقلبی از طریق تغییرات بافتی ایجاد شده نیز کمک کند. این موضوع در جهان مطرح بوده و می توان با استفاده از آن به ایمنی غذایی بهتری دست پیدا کرد. این قطعه هم اکنون برای آزمایش های جدید بر روی خشکی دهان و همچنین آزمایش های مورد نیاز برای انواع غذا مورد استفاده قرار می گیرد. کار بعدی ما ادغام کردم یادگیری ماشین و توپولوژی محاسباتی برای ایجاد مدلی از زبان است که بتواند افراد سالم و بیمار را از طریق تشخیص نوع بیماری دهانی مشخص کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا