اخبار

چندسازه های پایه زیستی کارآمد

بسپار می نویسد، امروزه استفاده از ساختارهای سبک در بسیاری از صنایع نیازی قابل توجه است که انواع ساختارهای ساندویچی و چندسازه های گوناگون این نیاز را برطرف می سازند. شرکت بلژیکی Econcore برای نخستین بار موفق به تولید چندسازه ها و ساختارهای ساندویچی 100% پایه زیستی شده است. این سازه های پایه زیستی برای کاربردهای ساختمانی، کشاورزی، قطعات داخلی خودرو و بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند.
از دیگر محصولات این شرکت که تا حدودی برپایه مواد زیستی است می¬توان به ساختارهای لانه زنبوری پلی¬پروپیلنی تقویت شده با آرد چوب اشاره داشت. این ساختارها با مدول و خواص مکانیکی بالای خود و هم¬چنین سبکی و قیمت نسبتا پایین، در کاربردهای متفاوتی اهمیت یافته¬اند. برای بررسی مزایای ساختار ساندویچی ذکر شده می¬توان این¬گونه بیان کرد که ساختاری با ضخامت 1mm و طول 12mm از این سازه چوب پلاستیک، سفتی برابر با سازه¬ی پلی¬پروپیلنی خالص با همین طول و ضخامت 14mm را داراست و از سوی دیگر نیز در مقیاس طول و ضخامت یکسان، سازه چوب پلاستیک تولید شده به نسبت 6 کیلوگرم سبک¬تر خواهد بود.
این شرکت موفق به تولید ساختارهای ساندویچی PLA نیز شده که این ساختارها خواص نوری مناسبی داشته و به صورت کاملا شفاف تولید می¬شوند. ساختارهای ساندویچی ذکر شده نسبت به ورق¬های تولیدی PLA تا 4 برابر سبک¬تر بوده و تنها چالش موجود هزینه¬ی به نسبت زیاد تولید این سازه¬ها مطرح شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا