اخباراخبار ویژهمقالات

چندسازه‌ها (کامپوزیت ها)ی چوب پلاستیک در ساختمان‌سازی و فراتر از آن

بسپار/ ایران پلیمر با افزایش نگرانی‌های مربوط به ردپای کربن و زیست‌‌پایداری (sustainability)، جذابیت چندسازه‌های چوب پلاستیک (WPC) در حال حاضر فراتر از حوزه ساخت و ساز گسترش یافته است که در این مقاله جدیدترین پیشرفت‌‌ها آورده شده است.

به دلیل استفاده از پلاستیک بازیافتی و پسماند چوب، مواد چندسازه چوب پلاستیک از زمان پیدایش (حدود دو دهه پیش) به عنوان مصالح ساختمانی زیست‌‌پایدار، شناخته شده‌اند. این مورد امروزه نیز وجود دارد، زیرا استفاده از پلاستیک‌های حاوی ذرات یا الیاف چوب پسماند فراتر از الوار (lumber) و مصالح ساختمانی توسعه یافته‌‌اند تا تقاضا برای کاهش ردپای کربن و استفاده از مواد تجدیدپذیر را برآورده سازند.

سازندگان قطعات و تخته‌‌های WPC، به ترویج جنبه‌‌ زیست‌‌پایداری مواد خود از طریق آموزش مصرف‌‌کنندگان ادامه می‌دهند. به عنوان مثال، شرکت آمریکایی Azek، سازنده تخته‌‌های چندسازه چوب پلاستیک TimberTech و سایر محصولات مرتبط، فرایند بازیافت را سازماندهی می‌کند. یکی از جدیدترین مشارکت‌های شرکت شامل جمع‌آوری کیسه‌‌های خالی و تمیز پلی‌اتیلن با عنوان “Clean Out Bags” از شرکتThredUp ، توزیع‌‌کننده لباس، است. کیسه‌های بازیافتی پسامصرفی، همراه با پسماند فیلم پساصنعتی شرکت ThredUp، در کارخانه بازیافت پلی‌اتیلن ادغام شده با شرکت Azek در Wilmington در ایالت Ohio مورد فراورش قرار خواهند گرفت.

به گفته مدیرعامل شرکت Azek، این همکاری و هم‌فکری با شرکت‌های نوآوری مانند شرکت ThredUp کمک می‌کند تا شرکت به هدف خود برای بازیافت سالانه حدود 450000 تن مواد تا پایان سال 2026 برسد.

شرکت Trex، تولیدکننده تخته‌‌های چندسازه‌‌ای (شکل 1)، با ادعای مصرف سالانه بیش از 180000 تن پسماند فیلم‌های پلاستیکی، یکی از بزرگ‌‌ترین بازیافت‌کنندگان فیلم‌های پلاستیکی در آمریکای شمالی محسوب می‌شود. این شرکت علاوه بر شریکان بازیافت تجاری بزرگ خود، جنبش مردمی NexTrex را برای جمع‌آوری پسماندهای پلاستیکی از سازمان‌های کوچک‌‌تر راه انداخته است.

شکل 1: WPC به دلیل دوام و کارایی خود جایگاهی محکم در ساختمان سازی ایجاد کرده‌اند.

هر یک از شریکان این جنبش مجهز به ابزاری برای بسته‌بندی و توزین مواد پلاستیکی بازیافتی هستند. پس از جمع‌‌آوری 20 تا 40 عدل معادل با 9 تا 18 تن فیلم پلاستیکی بازیافتی، شرکت Trex مواد را جمع‌‌آوری کرده و به کارخانه‌های تولیدی خود در Virginia یا Nevada منتقل می‌کند، جایی که زندگی جدید خود را به عنوان تخته‌‌های چندسازه با عملکرد عالی آغاز خواهند کرد.

هم‌‌چنین شرکتTrex  یک مسابقه سالانه برای دانش‌‌آموزان در مدرسه و گروه‌های اجتماعی برای جمع‌آوری و بازیافت فیلم پلاستیکی پلی‌اتیلن برگزار می‌کند. مدیر منبع‌یابی شرکت Trex می‌گوید که اهداف برنامه مردمی، مشارکت دادن افراد بیشتر، ایجاد مراکز بازیافت بیشتر برای جمع‌آوری مصرف‌‌کنندگان و افزایش دسترسی کلی به بازیافت با حذف موانعی است که از رشد نوآوری‌‌های بازیافت فیلم پلاستیکی محلی جلوگیری می‌کند.

هم‌‌چنین شرکت Trex به گسترش عرضه‌ تخته‌‌های WPC خود، با دو رنگ جدید در خط پیشرفته Trex Transcend Lineage خود ادامه می‌دهد. سایه‌های رنگی جدید با رنگ مایل به کرم به نام Carmel و یک سایه رنگی عمیق از موکا به نام Jasper، با فناوری کاهش‌ گرما ترکیب شده است تا آن‌‌ها را خنک‌تر از سایر تخته‌های رنگی مشابه نگه ‌دارد. هم‌‌چنین شرکت ضمانت خود را برای محصولات پیشرفته خود دو برابر کرده و به 50 سال رسانده است.

 

افزودنی‌های عملکردی

آمیزه‌های WPC ترکیب طیف وسیعی از افزودنی‌ها برای بهبود خواص فیزیکی، زیبایی ظاهری، دوام و مقاومت در برابر عوامل جوی است. به عنوان مثال، سازگارکننده‌ها و عوامل جفت‌‌کننده برای کمک به اتصال الیاف یا ذرات چوب به گرمانرم استفاده می‌شوند. شرکت دانمارکیNordic Grafting ، که در سال 2016 به عنوان یک شرکت وابسته به Bjørn Thorsen تاسیس شد، سازگارکننده‌هایActi-Tech  را برای کاربردهای مختلف، از جمله یک محصول عامل‌دار شده با مالئیک انیدرید (MAH) که برای WPC و آمیزه‌های الیاف طبیعی (NFCs) طراحی شده است، تولید می‌‌کند. اخیرا شرکت اعلام کرد که سازگارکننده Acti-Tech 16MA11F با مقررات غذایی اتحادیه اروپا 10/2011 مطابقت دارد و مناسب برای کاربری‌های در تماس با مواد غذایی است.

 

 

برگرداننده: مهندس مهتاب قاسمی تودشکچوئی [email protected]

 

متن کامل این مقاله را می توانید در شماره 259 ماهنامه بسپار که در نیمه اردیبهشت ماه منتشر شده است، بخوانید. 

 

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق طاقچه  و  فیدیبو  قابل دسترسی است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا