مقالات

چه کسی حق دارد به جامعه در مورد مصرف پلاستیک ها هشدار بدهد؟!

بسپار می نویسد، چندی است انگشت اتهام سلامتی به سوی پلاستیک ­ها و خصوصا ظروف یکبار مصرف  نشانه رفته است. این اتفاق در ماه­های رمضان، محرم و صفر که حجم استفاده از این محصولات در جامعه افزایش می­یابد تشدید می­شود و در مقابل ظروف گیاهی به صورت گسترده تبلیغ می­شوند. 

سال گذشته در آستانه ماه محرم بسپار گزارشی را در قالب مصاحبه هایی تخصصی تهیه و منتشر کرد که تا حدود زیادی به درک و فهم دقیق علمی ماجرا کمک می کرد.

این بار اما اتهام تازه­ای مطرح شده است. سید رحیم مقیمی اصل، رییس اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان مصنوعات پلاستیک و نایلون، ملامین و مشمع در گفت و گویی با ایسنا که عینا در ادامه آمده است، ایرادات جدید و جدی را به مصرف سفره های یک بار مصرف پلاستیکی در فضای عمومی جامعه وارد دانست:

“هشدار درباره استفاده از سفره‌های یکبار مصرف!

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون نسبت به استفاده از سفره‌های یکبارمصرف هشدار داده و آن را تهدید بزرگی برای سلامتی مصرف کنندگان ذکر کرد و در عین حال اخطارهای اتحادیه به وزارت بهداشت در این زمینه را تا به امروز بی نتیجه دانست.

سید رحیم مقیمی اصل در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: متاسفانه این روزها استفاده از سفره های یکبار مصرف بسیار افزایش یافته است و این در حالی است که این سفره ها به دلیل کربنی که در آن ها به کار رفته تهدید بزرگی برای سلامتی مردم محسوب می‌شود که متاسفانه علیرغم هشدارهایی که به وزارت بهداشت در این زمینه داده ایم، ترتیب اثری داده نشده است.

وی ادامه داد: برای تولید این سفره ها کربن و پلیمر را با یکدیگر مخلوط کرده و در نهایت پس از انجام فرآیندی سفره یکبارمصرف تولید می‌شود که کربنات منجر به بروز مشکلاتی در معده شده و عوارض دیگری از قبیل ریزش مو، کوتاهی قد و تبعات منفی دیگری را نیز در پی دارد.

مقیمی در عین حال بیان کرد: مخرب بودن کربن به میزانی است که حتی دستگاه هایی که تولید این سفره ها را انجام می دهند پس از تقریبا شش ماه نیاز به بازسازی دارند و این موضوع به دلیل ریختن کربن در این دستگاههاست و حالا باید نتیجه گرفت که سلامتی انسان را چه میزان تهدید می‌کند.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون تاکید کرد: متاسفانه تولیدکنندگان به دلیل اینکه هزینه تمام شده تولید برای آن ها کاهش یابد و در نتیجه سود بیشتری کنند از این ماده ارزان ولی خطرناک استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: گذاشتن نان و یا هر ماده غذایی دیگری در این سفره‌ها و یا تماس آن ها با دست می‌تواند این ماده مخرب را به بدن وارد کند.

وی خطاب به وزارت بهداشت گفت: این وزارتخانه مسوول سلامتی مردم است و باید به هشدارهایی که در زمینه استفاده از این سفره ها داده می شود توجه لازم را داشته باشد تا از سلامتی مردم محافظت شود.

 

اظهارنظر آقای مقیمی با واکنش سریع صنعت پلیمر در فضاهای مجازی و از سوی کارشناسان و دست در کاران حوزه پلاستیک مواجه شد.

ماهنامه بسپار نیز در پی انتشار این خبر، نامه سرگشاده­ایی به خبرگزاری ایسنا ارسال کرد:

 

خبرگزاری محترم دانشجویان ایران – ایسنا

با  درود

از آنجا که آن خبرگزاری محترم به عنوان یک خبرگزاری دارای وجاهت علمی شناخته می شود، پیرو درج خبر با عنوان “هشدار درباره استفاده از سفره‌های یکبار مصرف!” کد خبر 95020804455 منتشر شده در 8 اردیبهشت سال 1395 و گفت و گو با رییس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون  که سراسر اشکالات فنی است و محتوایی غیرکارشناسانه دارد و این موضوع می تواند فرهنگ عمومی استفاده صحیح از پلیمرها را متاثر کند، خواهشمند است ضمن انتخاب افراد ذیصلاح برای انجام گفت و گوهای تخصصی، در صورت امکان در تماس با انبوه مراکز دانشگاهی و پژوهشی این شاخه از علوم و فناوری و تشکل های صنفی و صنعتی معتبر این حوزه از صحت مطالب منتشره مطمئن شوید. 

این ماهنامه تخصصی فرض دیگری را نیز دور از ذهن نمی داند و آن اینکه خبرنگار محترم به دلیل عدم آشنایی با حوزه مورد اشاره در تنظیم خبر به خطا رفته باشد.

با احترام نام برخی مراکز که می توانند راهگشا باشند در زیر آمده است:

 

دانشکده مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر: 66468243

پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران: 44787000

انجمن ملی صنایع پلیمر و پلاستیک:88927986

 

با تشکر و احترام

تبسم علیزادمنیر

مدیرمسوول

 

رونوشت: اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون، دانشکده مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر،  پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، انجمن ملی صنایع پلیمر و پلاستیک

 

 روز 13 اردیبهشت ماه و در واکنش به اعتراض ها، معاون فنی اداره سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در مصاحبه با ایسنا تایید خطر مصرف سفره‌های یکبار مصرف را مشروط به بررسی‌های وزارت بهداشت دانست و تاکید کرد: اگر مستنداتی دال بر آسیب رسان بودن استفاده از سفره‌های یکبارمصرف وجود داشته باشد، ابتدا وزارت بهداشت اطلاع رسانی عمومی می‌کند. 

محسن فرهادی در گفت‌گو با خبرنگار سرویس سلامت ایسنا، در واکنش به هشدارهایی درباره خطر استفاده از سفره‌های یک‌بار مصرف گفت: مستنداتی که بر اساس آن آسیب رسان بودن مصرف سفره‌های یک بار مصرف اعلام شده، هنوز به دست ما نرسیده است. تا امروز نیز ما در بررسی‌های خود به چنین نظری نرسیده‌ایم.

در صورت تمایل به مطالعه متن کامل این متن لطفا شماره 165 بسپار را در خرداد ماه 1395 ببینید.نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا