اخبار

چینی ها در ایران شهرک صنعتی می سازند

بسپار می نویسد، یادداشت تفاهم همکاری بین ایران و چین در زمینه ساخت شهرک صنعتی در ایران به امضای محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت ، معدن و تجارت کشورمان و گائو هوچنگ وزیر بازرگانی چین رسید.
طی دیدار وزیر صنعت ، معدن و کشورمان با همتای چینی خود این یادداشت تفاهم به امضا رسید و طرف چینی متعهد شد پس از مشخص شدن مکان فیزیکی نسبت به ساخت این شهرک صنعتی اقدام کند.

همچنین طی این دیدار تفاهمنامه ای بین سازمان توسعه تجارت ایران و دفتر توسعه تجارت چین در زمینه همکاری های نمایشگاهی ، تبادل هیاتهای تجاری و تبادل اطلاعات و رخدادهای تجاری بین دو کشور و نیز لینک در سایتهای اینترنتی دو طرف به امضا رسید.

در این دیدار ، وزیر صنعت ، معدن و تجارت کشورمان از حجم ۴۰ میلیارد دلاری مبادلات تجاری ایران و چین در سال ۲۰۱۳ با احتساب نفت خبر داد.

مهندس نعمت زاده با بیان اینکه این حجم مبادلات بدون احتساب نفت حدود ۷ میلیارد دلار صادرات و ۹ میلیارد دلار واردات است افزود : این در حالی است که مبادلات تجاری با چین در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۲ میلیارد دلار بوده است.
۷ طرح فولادی تا پایان سال از سوی چین گشایش اعتبار می شود

نعمت زاده با اشاره به همکاری های خوب ایران و چین در زمینه فعالیتهای معدنی و صنایع وابسته اظهار کرد : اخیرا قرارداد ۷ طرح فولادی با شرکتهای چینی بسته شده که در۳ مورد گشایش اعتبار شده و بقیه هم در حال انجام است و ظرف کمتر از یکماه کل ۷ طرح فولادی گشایش اعتبار می شود.

وی همچنین به دو طرح بزرگ آلومینیومی اشاره کرد و گفت : قرارداداین دو طرح با شرکتهای چینی بسته شده و به زودی به ارزش ۲ میلیارد یورو گشایش اعتبار می شود .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت کشورمان در این دیدار یکی از عوامل موثر در توسعه تجارت را داشتن روابط بانکی برشمرد و تصریح کرد : عملا در حال حاضر فقط یک بانک است که رابط بین بانکهای ایرانی و شرکتهای چینی است و تجار تقاضای اضافه شدن حداقل دو بانک را برای توسعه روابط دارند.

وزیر بازرگانی جمهوری خلق چین نیز در این نشست از ایران به عنوان سومین شریک تجاری کشورش نام برد و افزود : هیات بازرگانی چین در پانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی بر توسعه روابط دو کشور ایران و چین تاکید داشتند و امیدواریم برای همکاری های آتی دو جانبه تجاری در کمیسیون مشترک پایه محکمی بوجود بیاید .

گائو هوچنگ تصریح کرد : سال قبل رییس جمهور چین پیشنهادی را برای ایجاد نوار اقتصادی جاده ابریشم مطرح کرد و دو طرف ایران و چین به توافقات خوبی در این زمینه دست یافتند.

وی این دو کشور را به عنوان کشورهای در حال توسعه مکمل یکدیگر از لحاظ اقتصادی و شریک تجاری خوب معرفی کرد و گفت : با اینکه با موانع بیرونی روبرو هستیم اما اثری در رشد و توسعه دو جانبه نگذاشته است.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت کشورمان همچنین در حاشیه این مراسم و در حضور خبرنگاران پیمان سپاری ارزی را طی سال قبل باعث کندی رشد صادرات عنوان کرد.

وی تاکید کرد : با توجه به برطرف شدن این مانع امیدوارم شاهد رشد و توسعه صادرات به چین باشیم .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا