اخبار

کاتالیست زنجیره ایزوسیانات پتروشیمی کارون بومی‌سازی شد

بسپار/ایران پلیمر مدیرعامل شرکت پتروشیمی کارون کفت: استفاده از کاتالیست داخلی نه‌تنها کمیت و کیفیت تولید اسیدنیتریک پتروشیمی کارون را کاهش نداده که از نظر ارزی هم صرفه‌جویی ۹۰ درصدی را محقق کرده است.

 علیرضا صدیقی‌زاده مدیرعامل شرکت پتروشیمی کارون امروز (سه‌شنبه، ۲۸ بهمن‌ماه) از بومی‌سازی یکی از کاتالیست‌های راهبردی و پرمصرف زنجیره تولید محصولات ایزوسیانات در صنعت پتروشیمی خبر داد و گفت: همسو با سیاست‌های کلان شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در حمایت از سازندگان و شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی، برای نخستین بار ساخت کاتالیست «توری پلاتینیوم» به ایرانی‌ها واگذار شد.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی کارون با اعلام اینکه «اسید نیتریک» خوراک تولید فرآورده‌های زنجیره ایزوسیانات است، تصریح کرد: کاتالیست «توری پلاتینیوم» برای تولید اسیدنیتریک همواره با ریسک‌های بالا از کشورهایی همچون روسیه، هند و آلمان خریداری شده که با توجه به تحریم‌های غیرقانونی خرید کاتالیست و انتقال منابع ارزی هزینه خرید آن افزایش یافته است.

وی با تأکید بر اینکه مشکلات تأمین این کاتالیست از تولیدکنندگان خارجی، ریسک تولید محصولات زنجیره ایزوسیانات را در پتروشیمی کارون افزایش داده بود، افزود: بر این اساس، با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی، برای نخستین‌ بار کاتالیست «توری پلاتینیوم» با هدف تولید محصول اسید نیتریک در داخل انجام شده است.

صدیقی‌زاده با اعلام اینکه تولید این کاتالیست با استفاده از تجربه عملیاتی و انتقال دانش فنی از حوزه عملیات تولید به شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی انجام شده است، تأکید کرد: استفاده از کاتالیست داخلی نه‌تنها کمیت و کیفیت تولید اسیدنیتریک پتروشیمی کارون را کاهش نداده که از نظر ارزی هم صرفه‌جویی ۹۰ درصدی را محقق کرده است.

 

فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا