اخبار

کارفرمایان کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا که پیامک دریافت کرده اند از فردا برای دریافت وام ثبت نام کنند

بسپار/ ایران پلیمر مدیرکل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ارسال پیامک به کارفرمایان برای دریافت تسهیلات کرونا امروز (دوشنبه) خاتمه می‌یابد و متقاضیان می‌توانند از روز چهارشنبه با ورود به سامانه کارا برای دریافت آن ثبت نام کنند.

علاء الدین ازوجی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: با شیوع ویروی کرونا از اواسط اسفندماه سال گذشته پیشنهاد پرداخت بسته حمایتی جامع برای حمایت از واحدهای کسب و کار آسیب دیده از این شیوع این بیماری را به دولت دادیم.

وی افزود: لیست کسب و کارهای مشمول دریافت این تسهیلات و برنامه‌هایی که در سطح ملی قابلیت اجرایی داشته باشد را ارائه کردیم که از میان 14 رسته پیشنهادی 13 رسته تصویب و مبنای حمایت‌های دولت قرار گرفت.

مدیرکل توسعه اشتغال وزارت کار گفت: بانک مرکزی با همکاری شبکه بانکی که در اختیار دارد مبلغ 50 هزار میلیارد تومان برای واحدهای آسیب دیده در نظر گرفته است که در فاز نخست 40 هزار میلیارد تومان منابع با همکاری 20 موسسه و بانک مرکزی برای حمایت‌های اقتصادی آسیب دیده از کرونا در اختیار همه بنگاه‌ها به صورت کارفرمایی و خویش‌فرمایی قرار می‌گیرد.

وی اظهارداشت: کارفرماها و خویش‌فرماهایی که در قالب کد کارگاه تامین اجتماعی فعالیت می‌کنند و به نوعی با سازمان تامین اجتماعی ارتباط دارند می‌توانند تسهیلات دریافت کنند و کارفرمایی که مجوز فعالیت دارد اما ارتباط بیمه‌ای با این سازمان ندارد در این مرحله نمی‌توانند تسهیلات دریافت کند. البته دولت تلاش می‌کند تا شمولیت دریافت تسهیلات گسترده‌تر شود.

ازوجی گفت: اطلاعات دریافتی از سازمان تامین اجتماعی برای دریافت تسهیلات شامل یک میلیون کارگاه با اشتغال نزدیک به سه میلیون نفر است.

وی بیان کرد: ارسال پیامک به کارفرماها که کد کارگاهی دارند از پنجشنبه گذشته شروع شده است و امروز (دوشنبه) به اتمام می‌رسد و از چهارشنبه ثبت نام کارفرمایان و متقاضیان دریافت تسهیلات در سامانه کارا به آدرس اینترنتی  kara.mcls.gov.ir شروع می‌شود.

مدیرکل توسعه اشتغال وزارت کار افزود: متقاضیان پس از ورود به سامانه باید در بخش تسهیلات کرونا کدملی را وارد و مراحل ثبت نام را شروع کنند.

وی با تاکید براینکه این سامانه از روز چهارشنبه فعالیت خود را آغاز می‌کند، گفت: تنها افرادی می‌توانند در این سامانه ثبت نام کنند که پیش از این پیامک دریافت کرده باشند.

ازوجی ادامه داد: پس از ثبت نام متقاضی، اطلاعات افراد با داده‌های تامین اجتماعی تطابق داده می‌شود و پس از تایید دستگاه‌های اجرایی مربوط به شهرستان‌های مختلف اطلاعات پس از سه روز کاری در اختیار بانک‌های عامل قرار می‌گیرد.

وی دربره شروط پرداخت تسهیلات تصریح کرد:  بنگاه حتماً باید فعال باشد، نیروی کار را حفظ کند، شاغل بیمه شده داشته باشد؛ بنابراین اگر یک بنگاه نیروی کار خود را تعدیل کرده باشد و نیروی کار جهت دریافت بیمه بیکاری به صندوق بیمه بیکاری مراجعه کرده باشد، مشمول این طرح نخواهد بود.

این مقام مسوول تاکید کرد: به ازای هر یک نفر شاغل بیمه شده که در بنگاه فعال باشد ۱۲ میلیون تومان وام پرداخت خواهد شد. واحدهایی که به اجبار تعطیل شده باشند این رقم ۱۶ میلیون تومان خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا