اخبار

کتاب پوششهای تبدیلی- شیمی و فناوری منتشر شد

بسپار/ایران پلیمر کتاب پوششهای تبدیلی- شیمی و فناوری توسط انتشارات پژوهشگاه رنگ، منتشر شد. گردآورندگان این اثر آقای دکتر رضا امینی و خانم دکتر پونه کاردر در خصوص این اثر ذکر کرده اند که: پوششها لایه هایی با ضخامت کمتر از زیرایندی هستند که بر روی آن به کار می روند و ویژگیهای خاصّی به آن می دهند. پوششها و لایه های محافظ به دلیل های گوناگونی به کار گرفته میشوند که مهمترین هدف آنها جداسازی یک جسم از پیرامون آن است. به صورت تجربی، پوششی به عنوان پوشش کامل وجود ندارد و هیچ پوششی نمی تواند محافظت کامل را فراهم سازد. به طور کلّی هر اندازه عمر سودمند و بازدهی یک سامانه ی پوششی افزایش یابد، هزینه های اجرای آن نیز زیادتر میشود. دو نمونه از مهمترین عملکردهای بی شُمار پوششها، حفاظت و آراستن است. مهمترین نقش پوششها از دیدگاه اقتصادی، حفاظت از سطح زیرایند است. پوششها به نگهداری و افزایش ویژگیهای کاربردی بیشتر محصول  کمک می کنند و بنابراین بسیار ارزشمند هستند. پوششهای پُرشماری با توانایی حفاظت از خوردگی وجود دارند که از این میان، پوششهای تبدیلی از اهمّیّت ویژه ای برخوردار هستند و در این کتاب به آنها پرداخته شده است.

در آغاز این کتاب، پوششهای تبدیلی تعریف و شناسانده شده اند. سپس گونه های جوراجور پوششهای تبدیلی شناخته شده مانند پوششهای تبدیلی آندایزشده، پوششهای تبدیلی کروماته، پوششهای تبدیلی فسفاته و پوششهای تبدیلی زیست سازگار، به صورت مو به مو بازشکافی شده اند.

نویسندگان ذکر کردند که در هنگام نوشتن این کتاب، بیشینه ی توانایی و تلاش خویش را در پاسداشتِ واژگان و ترکیبهای زیبا، رَسا و شَکَرینِ زبانِ فارسی به کار گرفته اند.

بیگمان این کتاب نیز مانند هر متن علمی و فنی دیگری که به زیور طبع آراسته میشود، عاری و خالی از لغزش و خطا و کاستی نیست. بنابراین آگاهی یافتن از پیشنهادها و نظرهای ارزشمند خوانندگان گرامی به هنگام چاپ دوباره ی کتاب، بسیار کارساز و رهگشا خواهد بود.


علاقمندان می توانند کتاب مذکور را از طریق فروشگاه و نمایشگاه دائمی انتشارات جهاد دانشگاهی امیرکبیر واقع در خیابان حافظ جنب درب اصلی دانشگاه و یا فروشگاه اینترنتی انتشارات به آدرس
jdamirkabir.ac.ir/shop   خریداری کنند.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا