اخبار

کدام پتروشیمی‌ها کف عرضه را در هفته گذشته رعایت نکردند؟

بسپار/ایران پلیمر  انجمن ملی صنایع پلیمر ایران نوشت: شرکت‌های پتروشیمی غدیر، شازند، رجال، نوید زرشیمی و قائد بصیر کف عرضه مصوب اعلامی دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی را رعایت نکردند.

گرید S65 پتروشیمی غدیر با عدم رعایت کف عرضه نزدیک به ۵۰۰ تن با کف عرضه هفتگی فاصله داشت و پتروشیمی قائد بصیر نیز از ۲۰۰ تن ABS اعلامی تنها به عرضه ۱۲۰ تن در بورس کالا پرداخت.

بر اساس دستورالعمل‌های موجود همه پتروشیمی‌ها موظف به رعایت کف عرضه هفتگی مقرر شده در بورس کالا هستند با این حال در برخی موارد شاهد عدم رعایت این کف و تخلف پتروشیمی ها هستیم که این مساله باعث می‌شود صنایع پایین دستی به اجبار هزینه قابل توجهی برای رقابت به منظور خرید این محصولات در بورس کالا پرداخت کنند.

پتروشیمی ها در حالی کف عرضه را به سادگی رعایت نمی کنند که این موضوع در بازار فولاد به عنوان تخلفی کاملا مشهود اعلام می شود.

این در حالی است که چندی پیش، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در اطلاعیه‌ای واحدهای تولیدی فولادی را مکلف به رعایت کف عرضه در بورس کالا و استفاده از انبارهای مجاز کرده است.

در این اطلاعیه آمده است:

با عنایت به بازار محصولات فولادی و با توجه به نوسانات نرخ ارز و همچنین عدم تعادل عرضه و تقاضا به دلیل انتظارات تورمی، استمرار نظارت و پایش هرچه بیشتر بازار این محصول در سراسر کشور مورد تاکید می باشد. لذا نظر به ماده (۲) بخش الزامات عرضه ابلاغیه شماره ۱۱۲۵۸۵/۶۰ تاریخ اول مردادماه ۱۳۹۷ موضوع دستورالعمل تنظیم بازار محصولات فولادی مبنی بر «کلیه تولیدکنندگان محصولات فولادی جهت فروش در داخل ملزم هستند کلیه محصولات فولادی خود را با رعایت کف عرضه ابلاغی در بورس کالا در هر مرحله به صورت هفتگی عرضه کنند.»، هم چنین در راستای نظارت بر فرآیند عرضه در بورس و کنترل رعایت کف عرضه، رصد نحوه مصرف محصولات فولادی در چرخه پس از بورس کالا، مجدداً تاکید می شود تمامی واحدهای تولیدکننده محصولات فولادی اعم از انواع شمش فولادی، انواع ورق فولادی، میلگرد، تیرآهن و … بایستی نسبت به عرضه محصولات خود در بورس کالا اقدام لازم معمول نمایند.

در این اطلاعیه همچنین تصریح شده است که نگهداری این محصولات در مراکز نگهداری عضو سامانه جامع انبار مجاز بوده و بدیهی است در صورت عدم رعایت کف عرضه ابلاغی یا نگهداری آن در مراکز غیر مجاز، پرونده شرکتهای متخلف، علاوه بر سازمان تعزیرات حکومتی با موضوع اخلال در نظام اقتصادی کشور، مستقیماً به دادستانی کل کشور منعکس می شود.

همچنین در این راستا، مدیر کل امور حقوقی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان از تخلف ۱۵۱ هزار میلیارد ریالی ۴۶۹ شرکت فلزی در رعایت کف عرضه محصولات فلزی در بورس کالا خبر داد.

 

اینپیا

 

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن