اخبار

کسب رتبه سوم پژوهش های بنیادی برای پلیمر دوستدار محیط زیست

بسپار می نویسد، طرح ‘ سنتز و بررسی خواص پلی یورتان های زیست تخریب پذیر بر پایه پلی ساكاریدها’ در بیست و پنجمین جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه سوم پژوهش های بنیادی را كسب كرده است.
دکتر باریکانی عضو هیات علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران افزود: روند تحقیق و به نتیجه رسیدن این طرح شش تا هفت سال به طول انجامید و دراین مدت بیش از 20 مقاله از این طرح در مجلات معتبر بین المللی به چاپ رسیده است.
به گفته وی، بیشترین كاربرد این محصول در بخش پزشكی است.
دکتر باریكانی گفت: افزایش زیست تخریب پذیری ، آبدوستی و همچنین عدم ایجاد سمیت و زیست سازگاری پلی پورتان و پلی ساكاریدها نشان دهنده استعداد این پلیمرهای زیست تخریب پذیر برای كاربردهای مختلف از جمله ایمپلنت ها ، بیوسنسورها ، بخیه های قابل جذب ، پوشش زخم ها ، تصفیه فاضلاب های صنعتی ، لنزهای چشمی ، عدسی و شیشه عینك است.
وی اظهارداشت: از آنجا كه پلی یورتان به صورت طبیعی با بدن انسان سازگار است با استفاده از مواد طبیعی برگرفته از طبیعت سازگاری آن با بدن بیش از پیش تقویت شد به این معنا كه اگر از این پلیمر چسب زخم تهیه شود زخم بدن فرد با سرعت بیشتری بهبود می یابد زیرا بدن كاملا آنرا می پذیرد و به شكل ساختار بدن در می آید.
دکتر باریكانی گفت: دراین كار از پلی ساكاریدهایی مانند نشاسته ، كیتین ( برگرفته از پوست خرچنگ و میگو ) و كیتوسان ( برگرفته از كیتین ) استفاده كردیم .
وی اظهار داشت: دراین میان پلیمرهای طبیعی به عنوان مواد قابل تجدید و زیست پذیر مورد توجه جدی قرار گرفته اند و پلی یورتان ها از طرف دیگر پلیمرهایی هستند كه به دلیل ساختار و ویژگی های منحصر به فرد خود در صنایع مختلف از جمله صنایع پزشكی مصرف روز افزون دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا