اخبار

کسر هزینه اوراق از محل مالیات آتی تولیدکنندگان

بسپار به نقل از مهر می نویسد، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با تاکید بر ضرورت تعیین سقف سود برای اوراق مرابحه گفت: ۵۰ تا ۷۵ درصد هزینه این اوراق از محل مالیات سال های آتی کسر خواهد شد و از سوی دولت، به عنوان تشویق به فعالان اقتصادی پرداخت می شود.

احمد دوست‌حسینی، در همایش تامین مالی از طریق انتشار اوراق صکوک و ابزار‌های نوین مالی اتاق بازرگانی تهران گفت: اوراق مرابحه یکی از انواع صکوک مطرح در سطح بازارهای بین المللی اسلامی و قراردادی است که شامل فروش یک کالا با در نظر گرفتن بهای تمام شده آن و افزودن مبلغ معینی به عنوان سود به خریدار است.

وی افزود: اوراق مرابحه در بازار ثانویه، قابلیت نقدشوندگی بالایی داشته و بازدهی ثابت، ریسک پایین و سررسیدهای کوتاه مدت، اوراق مرابحه را جزء اوراق جذاب برای سهامداران می کند.

دوست حسینی با اشاره به برنامه دولت برای انتشار اوراق مرابحه گفت: در این میان لازم است سقف سود این اوراق از سوی یک مرجع مشخص همچون شورای عالی بورس تعیین شود تا زمینه برای اطمینان بخشی به فعالان اقتصادی فراهم شود.

وی اظهار داشت: ۵۰ الی ۷۵ درصد هزینه سود این اوراق از محل مالیات سالهای آتی کسر خواهد شد و توسط دولت به عنوان تشویق به فعالان اقتصادی بخش خصوصی پرداخت می‌شود.

به گفته دوست حسینی، چنانچه بنگاهها به سودآوری لازم برای پرداخت مالیات مشخص شده نرسند، می توانند اوراق را به فروش برسانند، اما در دو سال اول باید از درآمد خود مالیات پرداخت کنند که البته این موضوع می تواند به عنوان جهت گیری برای جذب منابع مالی بازار به منابع مورد نیاز بنگاه های اقتصادی اتخاذ شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا