اخبار

گزارش عملکرد هفت ماهه صنعت پتروشیمی: تامین داخل به گرد پای صادرات هم نرسید!

بسپار می نویسد، مجموع کل تولید صنعت پتروشیمی در مهرماه امسال بالغ بر ۳.۸۱ میلیون تن بوده است که از این مقدار یک میلیون و ۱۲۴ هزار تن به فروش داخلی و یک میلیون و ۵۵۷ هزار تن به صادرات اختصاص یافت. 

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی،گزارش های آماری عملکرد کل صنعت پتروشیمی نشان می دهد، این صنعت ارزش آفرین در مهره ماه امسال بیش از سه میلیون و هشتصد هزار تن تولید داشته است که از این میزان یک میلیون و ۱۲۴ هزار تن به فروش داخلی (به ارزش ۲۲۹۰۴.۳ میلیارد ریال)، یک میلیون و ۵۵۷ هزار تن (به ارزش۵۸۴.۴ میلیون دلار) به صادرات اختصاص یافته است.
همچنین، با در نظر گرفتن نرخ تسعیر ارز ۳۱ هزار ریال مجموع فروش کل این صنعت در اولین ماه پاییزی امسال، دو میلیون و ۶۸۱ هزار تن (به ارزش ۱۳۲۳.۳ میلیون دلار) بوده است.
گفتنی است، به ترتیب مجتمع های پتروشیمی ارومیه، شیراز، رجال، بیستون، فن آوران، پلیمرکرمانشاه،کربن ایران، تبریز،لاله، خراسان، غدیر، قائد بصیر واهتمام جم بالاترین عملکرد تولید در این ماه را محقق کرده اند. 

عملکرد هفت ماهه تولید صنعت پتروشیمی 

تولید واقعی صنعت پتروشیمی از ابتدای سال تا مهرماه بالغ بر ۲۸ میلیون و ۷۵۳ هزار تن بوده است که این میزان تولید نسبت به ظرفیت اسمی ۷۳ درصد و نسبت به برنامه تولید ۸۴ درصد رشد داشته است.

از میزان کل تولید این صنعت در مدت یاد شده فوق، سهم ۲۰ مجتمع پتروشیمی در منطقه ماهشهر بیش از ۱۰ میلیون و ۲۲۸ هزارتن، ۱۴ مجتمع پتروشیمی در منطقه عسلویه ۱۲ میلیون و ۸۶۶ هزار تن و سهم ۱۹ مجتمع پتروشیمی در سایر مناطق کشور ۵ میلیون و ۶۵۸ هزار تن بوده است. 

عملکرد هفت ماهه بازرگانی صنعت پتروشیمی 

فعالیت های بازرگانی صنعت پتروشیمی در هفت ماهه امسال حاکی از فروش کل بیش از ۲۰ میلیون و ۴۷۱ هزار تن بود که از این میزان سهم فروش داخلی ۸ میلیون و ۷۲۸ هزار تن و سهم صادرات نیز ۱۱ میلیون و ۷۴۲ هزار تن است.
بر اساس این گزارش، از مجموع فروش داخلی در هفت ماهه امسال سهم مجتمع های پتروشیمی منطقه ماهشهر ۳ میلیون و ۳۰۶ هزار تن، سهم مجتمع های واقع در عسلویه بیش از ۴ میلیون تن و مجتمع های مستقر در سایر مناطق یک میلیون و ۴۱۵ هزار تن بوده است.
در بخش صادرات پتروشیمی نیز سهم ماهشهر دو میلیون و ۹۵۴ هزار تن، سهم عسلویه ۶ میلیون و ۶۶۵ هزار تن و سهم مجتمع های سایر مناطق کشور دو میلیون و ۱۲۲ هزار تن بود.
ارزیابی فروش در ماه مورد گزارش نشان می دهد که پتروشیمی زاگرس از نظر مقدار و پتروشیمی نوری از نظر ارزش بالاترین عملکرد صادراتی را به خود اختصاص داده اند.
همچنین، پتروشیمی بندر امام از نظر مقدار و پتروشیمی پارس از نظر ارزش، شرکت های فعال دربخش فروش داخلی بودند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا