اخباراخبار ویژه

گفت و گوی بسپار با احسان اقبالی، قائم مقام شرکت اطلس ماشین پلیمر: عدم ساخت داخل توسط عده ای غیرحرفه ای و نا آشنا با ماشین آلات تزریق پلاستیک طرح شده!

بسپار/ایران پلیمر شرکت اطلس ماشین پلیمر، ارائه کننده دستگاه های تزریق پلاستیک در سال ۱۳۷۰ در مشهد مقدس فعالیت خود را در زمینه تولید و ارایه خدمات این ماشین آلات آغاز کرد. این شرکت در طول مدت فعالیت خود، خدمات و محصولات به واحدهای تولیدی مختلف در سراسر کشور ارایه کرده است. همچنین این شرکت صادرات، تحویل، نصب و راه اندازی انواع دستگاه و قالب های تزریق پلاستیک و سبدزنی کوچک و بزرگ برای کاربردهای مختلف از خانگی و دستی تا تولیدی و صنعتی را در برنامه دارد. این مجموعه، هم اکنون به عنوان عضو ثابتی از صنعت پلاستیک کشور بوده و با بهره گیری از تنوع در محصولات و خدمات به موقع و مطلوب به گفته مدیران آن توانسته بخش قابل توجهی از بازار ماشین های تزریق پلاستیک را به خود اختصاص دهد.
گفت و گوی بسپار با قائم مقام این شرکت، احسان اقبالی را در ادامه می خوانید:

اقبالی: گروه صنعتی اطلس در سال ۱۳۷۰ فعالیت خود را با طراحی و ساخت ماشینهای تزریق پلاستیک آغاز کرد.
در سال ۱۳۸۵ برای تکمیل سبد محصولات، همکاری با شریک تجاری خود، شرکت هایدا (چین ) را استارت زد. این شرکت پس از گذشت سالها توانسته است بخش عمده ای از بازار صنعت پلاستیک کشور و همسایگان را به خود اختصاص دهد و این امر را مدیون شعار همیشگی خود که “فروش پایان راه نیست، ابتدای تعهد ماست ” می داند.

بسپار – شرکت اطلس ماشین کار خود را با ساخت ماشین آلات تزریق پلاستیک در کشور آغاز کرد و در سال ۸۵ تصمیم به واردات و اخذ نمایندگی انحصاری از شرکت هایدای چین گرفت … دلیل این انتخاب چه بود؟
اقبالی: دلیل انتخاب شرکت هایدا در تولید ماشین های با کیفیت و سابقه طولانی این شرکت در صنعت پلاستیک بوده و هست.

بسپار- در بخش های مختلف مثل دستگاه های تزریق دورنگ، پریفورم، تولید محصولات جداره تازک و … دارای چه سهمی از بازار هستید؟ توانایی عرضه ۴۰۰۰ دستگاه تزریق در سال در رزومه شما آمده است. بازار داخل چه قدر است و در این سالها چه تعداد برای مجموعه شما در سال محقق شده است؟
اقبالی: مجموعه اطلس با تکیه بر توان فنی نیروهای داخل و همکاری چندین ساله با شرکت هایدا توانسته در سری دستگاه های مختلف از جمله دستگاه دو رنگ میکس، دورنگ مجزا، سری PET، سری فول الکتریک، سری سرعت بالا، سری سروو و سری تولید باکالیت و … فعالیت خوبی داشته باشد که نتیجه این فعالیت فروش، نصب و راه اندازی بیشتر دستگاه در سطح کشور است. این عدد در مورد شرکت هایدا توان تولید بیش از ۴۰۰۰ دستگاه در سال می باشد.

بسپار- در حال حاضر پس از خروج امریکا از برجام، تشدید تحریم ها و محدودیت های وارداتی، در کار شما چه اختلالات احتمالی پیش آمده؟ تعرفه واردات ماشین آلات هم امسال افزایش پیدا کرد از ۱۰ به ۱۵ درصد چه تاثیری برفعالیت شما داشته؟
اقبالی: در سال های اخیر، بخصوص ۶ ماهه اول امسال که تحریم های آمریکا علیه ایران شدت گرفته است قاعدتاً تأثیر بسزایی در واردات ماشین های به روز و با کیفیت اتفاق افتاده که با توجه به افزایش نرخ ارز و قیمت های تمام شده ماشینها، توان خرید بسیار کاهش پیدا کرده و این امر موجب کاهش فروش ماشین های صفر شده است. طبیعتا مشتری ها به سمت ماشینهای کارکرده چینی سوق پیدا کرده اند.
در زمینه افزایش تعرفه می توان گفت که تاثیری که افزایش نرخ ارز بر قیمت تمام شده محصولات دارد افزایش تعرفه نداشته و لیکن این تغییر نرخ تعرفه به بهانه حمایت از تولید داخل از سری تصمیمات و اشتباهات سریالی مدیران کشور محسوب می شود.

بسپار- با توجه به دامنه عرضه ماشین های ۵۰ تا ۳۳۰۰ تن توسط مجموعه شما، بیشتر عرضه تخصصی واحد شما در چه دامنه ای است و برای چه صنایعی؟
اقبالی:بیشترین عرضه تناژمربوط می شود به سایزهای بین ۸۸ تن تا ۱۶۰۰ تن و در مورد صنایع می توان به صنایع خودرویی، پتروشیمی و پزشکی اشاره کرد.
بسپار- بحث عدم ساخت گریبانگیر هم بخش صنعت ماشین سازی ست هم طبیعتا تولیدکنندگان محصولات که خریدار ماشین آلات هستند. گفته می شود در بخش واردات به شرط عدم امکان ساخت داخل، در واقع وزارت صمت اراده ای جدی برای کارشناسی در این بخش ندارد. تحلیل و ارزیابی شما از این وضعیت چیست؟
اقبالی: متأسفانه بحث عدم امکان ساخت داخل توسط عده ای کاملاً غیر حرفه ای و نا آشنا با دستگاه تزریق اتخاذ گردیده که باعث پس رفت مجدد این صنعت می شود، همانطور که با ممنوعیت واردات خودرو به بهانه حمایت از خودروساز داخلی ماشینهای بی کیفیت و بدون امکانات را به مردم تحمیل می کنند همین بلا را بر سر صنعت پلاستیک که یکی از مهمترین صنایع کشور محسوب می شود، می آورند.
واردات محصولات به روز و با تکنولوژی بالا در تمامی کشورها مرسوم است که علاوه بر بالارفتن سطح داتش باعث انتقال تکنولوژی به کشور می شود. به نظر بنده می بایست مثلا ممنوعیت را در محصولات و قطعات پلاستیکی آماده لحاظ کرد نه در واردات ماشینهای فرایند پلاستیک.

بسپار- واردات ماشین آلات صنعت پلیمر به هنگام ثبت سفارش، تخصیص ارز و خرید ارز با چه مشکلاتی مواجه هستند؟
اقبالی: متاسفانه مثل دیگر مراحل اداری مشابه، ثبت سفارش و تخصیص ارز مستلزم طی مراحل گوناگون و دست و پنجه نرم کردن با قوانین دست و پا گیر و سر و کله زدن با مدیران و مسئولین غیر متخصص می باشد که نیاز به پوشیدن کفش آهنی دارد …

 

(ادامه دارد …)

متن کامل این گفت و گو را در شماره ۲۱۸ ماهنامه بسپار از گروه مجلات بسپار که در اواسط آذر منتشر شده است بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق فیدیبو قابل دسترسی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا