اخبار

گفت و گو با سهراب پورمداح، رییس هیات مدیره پوشش های صنعتی دریایی شمال: سال های طلایی هم در اقتصاد کشور داشته ایم

بسپار/ایران پلیمر شرکت تولیدی پوششهای صنعتی دریایی شمال، فعالیت خود را از سال ۱۳۸۴ با هدف تولید انواع رنگ در شهرک صنعتی بشل واقع دراستان مازندران آغاز کرده و توانسته با پرسنل متخصص و با تجربه خود در زمینه طراحی، فرمولاسیون و ساخت رنگ های حفاظتی، ضدخوردگی، کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان و رنگ های تخصصی به موفقیت هایی دست پیدا کند. این شرکت خط مشی خود را در دستیابی به دانش و تکنولوژی روز این صنعت، ارتباط همیشگی با سازندگان جهانی مواداولیه می داند و سعی دارد با استفاده از تجارب دارندگان دانش فنی رنگ و پوشش، واحدهای صنعتی کشور را با آخرین دستاورد های صنعت رنگ و پوشش همگام کند.
این شرکت تولیدکننده رنگ های صنعتی، ساختمانی، دریایی، پوشش های حفاظتی (مقاوم در برابر خوردگی اسید و باز، دارای مقاومت حرارتی بالا، مقاوم در برابر سایش و …)، کفپوش های صنعتی و ورزشی (کفپوش های اپوکسی، پلی یورتان و…)، چسب (چسب باغبانی و …) و ضد زنگ بوده و اکثر گروه های رنگ مانند اپوکسی، پلی یورتان، اکریلیک پایه آبی و حلالی (جداول، ترافیک و نما)، وینیلی، روغنی، پلاستیک، چکشی، کوره ای، پلی استر، ملامین و سایر رنگ های تخصصی در این شرکت تولید می شود. این شرکت به عنوان تنها آزمایشگاه همکار و مورد تائید سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در زمینه رنگ در استان مازندران شناخته شده است.

پورمداح: سهراب پورمداح هستم. PHD کارآفرینی از دانشگاه تهران و رییس هیات مدیره شرکت پوشش های صنعتی دریای شمال. ما تولیدکننده انواع رنگ هستیم منتها شما که خود کار تخصصی رنگ می کنید، می دانید که هیچ کس نمی تواند همه انواع رنگ را تولید کند و حتما یک دامنه خاصی از محصولات را دارد. ما به شکل عمومی رنگهای صنعتی و پوشش های حفاظتی را با یک دامنه کاملی تولید می کنیم. در وندور لیست تقریبا تمام شرکت های معتبر نفتی، گاز و پتروشیمی ایران قرار داریم.
رنگهای ساختمانی را با یک رنج وسیعی تولید می کنیم و تقریبا تمام آنچه به طور عمومی در ایران تولید میشود و بعضی از رنگ های تخصصی را. چون ما معمولا با شرکت های معتبر اروپایی مثل BASF، Evonik، Covestro و BYK کار می کنیم، خیلی تبلیغاتی نداریم. مشتری های خاص داریم.
مثلا ما یک رنج کاملی از رنگ های آنتی الرژی را که بر پایه رزین های BASF ساخته شده و به شکل واقعی بدون بو هستند را در ایران تولید و به مشتری های خاص خود عرضه می کنیم. از سال ۹۳ جزو معدود تولیدکنندگان کویل کوتینگ در ایران هستیم و اولین تولیدکننده رنگ پشت آینه در ایران.
سازمان ما همکار سازمان ملی استاندارد است و پروانه تحقیق و توسعه از وزارت صنایع داریم.

بسپار- به بخشی از توانمندی های مجموعه خود اشاره کردید. آیا در شرایط کنونی و محدودیت های بین المللی کشور، محصولات دیگری را بومی سازی کرده اید؟
پورمداح: ما برای خودروسازها رنگ تولید می کنیم، برای استیل استراکچر یک رنج وسیعی از تولیدات پوشش را داریم. برای صنایع آف شور، اسکله ها، بنادر و کشتی ها هم یک رنج کاملی از محصولات را داریم. ما آخرین کاری که انجام دادیم و مصادف شد با این ایام تحریم، تولید رنگ پشت آینه بود که دو لایه هست، یک بیس کوت دارد و یک تاپ کوت. اخیرا هم با یک شرکت معروف، معتبر و شناخته شده در زمینه لوازم تحریر، روی رنگ های هنری شروع به همکاری کردیم و در حال تامین دانش فنی هستیم که با برند آنها تولید خواهد شد.

بسپار- کدام صنایع مشتری های عمده شما هستند؟
پورمداح: مشتری های عمده ما به غیر از صنعت ساختمان، سازندگان ماشین آلات و تاسیسات صنایع پتروشیمی هستند. خود صنایع پتروشیمی، نفت، گاز، معدن و صنعت آب جزو مشتری های ما هستند در زمینه رنگ های صنعتی و حفاظتی.
در بخش کویل کوتینگ ها هم که مشتری های مشخصی دارد و کسانی که سیستم های کلاف پوشانی را در ایران تولید می کنند و تعدادشان محدود است و بیش از ۱۰ مجموعه نیست، مشتری های ما هستند.

بسپار- آیا با توجه به حیطه فعالیت خود صادراتی هم در منطقه یا سایر بازارها داشته اید؟ سهم شما از بازار داخل چه قدر است؟
پورمداح: ما به چند کشور صادرات داریم. مخصوصا در رنگ پشت آینه. نمونه هایی به ترکیه، روسیه، مصر و بلاروس ارسال کرده ایم. شرکت های بازار هدف ما در این مناطق هستند و ما طی توافق با لایسنسور این کشورها را پوشش می دهیم.
صادرات ما تا امروز رنگ های ساختمانی بوده که خیلی متغیر است چون ما بازار هدفمان کشورهای آسیای میانه هستند یا افغانستان که عمدتا تجارشان در ایران از ما خرید می کنند و خودشان صادرات را انجام می دهند و اینها در آمار رسمی صادرات ما ثبت نمی شود. ولی برای رنگ های پشت آینه ما یک هدف ۲۰ هزار تنی در سال داریم واحد جدیدمان هم در حال راه اندازی است.
ببینید واقعیتی که وجود دارد این است که اعدادی که برای تولید رنگ در ایران هست را به درستی نمی دانیم و حدس می زنیم یا مراکزی که اعلام می کنند به ازای هر نفر در سال ۴ کیلوگرم را مطرح می کنند. ممکن است خیلی دقیق نباشد. خود ما در سال حدود ۵۰۰۰ تن تولیدات داریم. بدون احتساب طرح توسعه که ظرفیت را بالاتر خواهد برد. ما به شکل واقعی بین ۴ تا ۵ هزار تن در سال تولیدات رنگ داریم.

بسپار- وابستگی به واردات در تولید شما چه قدر است؟
پورمداح: در قسمت رنگ های تخصصی برای هر گروه از محصولات متفاوت است. اما به طور کلی بین ۳۵ تا ۷۰ درصد. به طور مثال در کویل کوتینگ ها از نظر ارزشی بیش از ۹۰ درصد ما وابسته به واردات هستیم چون حتی حلال هایمان هم در ایران تولید نمی شود! ولی این وابستگی در رنگ های ساختمانی خیلی خیلی کمتر هست و قسمت بیشتری از آن در ایران تولید می شود.

بسپار- به طرح توسعه اشاره کردید … در این مورد برای خوانندگان ما توضیحات بیشتری بدهید.
پورمداح: ما زمینی به مساحت ۱۰ هکتار خریداری کرده ایم و هدفمان این است که یک مجتمع صنایع شیمیایی رنگ را احداث کنیم و در آن تولیدات زنجیره کامل تامین رنگ را از رزین و افزودنی تا انتهای زنجیره داشته باشیم. چسب و انواع رنگ ها در بخش های مختلف و انواع بسته بندی های این صنعت مثل اسپری و امثالهم را هم تولید کنیم. استارت این پروژه زده شده و مجوز های آن هم اخذ شده، زمین تهیه شده و امیدواریم تا ۳،۴ سال آینده بتوانیم این مجموعه را افتتاح کنیم.
واحد تحقیق و توسعه ما هم با توجه به پروانه ای که از وزارت صمت داریم و با توجه به طرح توسعه در دست، خیلی خیلی بزرگتر خواهد شد. در حال حاضر ۷ نفر متخصص دانشگاهی در حوزه رنگ و پلیمر به شکل مستقیم و استخدامی با ما کار می کنند و از دانش آموختگان دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستند. شیمیست هایی از دانشگاه های معتبر و تجهیزات خیلی خیلی کاملی را از تمام دنیا جمع کرده ایم و این را خیلی با اعتماد می گویم که در رسته رنگ های صنعتی قطعا یکی از بهترین آزمایشگاه های کشور است. سعی شده بهترین تجهیزات و نرم افزار ها در یک محیط خوب فراهم بشود و همکاران من در واحد تحقیق و توسعه به صورت مداوم هم در بهبود کیفیت و فرمولاسیون برای محصولات موجود و همچنین برای کاهش قیمت یا تغییر مواد با توجه به تحریم هایی که وجود دارد کار می کنند و همیشه هم ما چند پروژه مواد یا محصول جدید داریم.

 

(ادامه دارد …)

متن کامل این گفت و گو را در شماره ۲۱۷ دوماهنامه پوشرنگ از گروه مجلات بسپار  بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق فیدیبو و طاقچه قابل دسترسی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا