اخباراخبار ویژه

گفت و گوی بسپار با مسعود مسیبی، مدیرعامل بسپار شیمی سپیدان: همه ی ما به دنبال ثبات و تعادل هستیم

بسپار/ایران پلیمر بسپار شیمی سپیدان (BCS) با تکیه‌بر بیش از دو دهه تجربه مدیران آن در حوزه بازرگانی و تأمین مواد اولیه کارخانه‌های تولیدی و صنعتی در سال ۱۳۹۰ بنانهاده شد. این شرکت با توسعه فعالیت‌های خود هم‌اکنون در زمینهٔ تولید، تأمین و تحویل مواد اولیه و افزودنی‌های صنعت پلاستیک، لاستیک و نساجی فعالیت می کند.
این شرکت با اتخاذ راهبرد توسعه کسب‌وکار، در سال ۱۳۹۷ اقدام به تأسیس مرکز تحقیق و توسعه در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان کرد و با برنامه‌ریزی فرآیند مطالعات فنی-اقتصادی، طراحی و اجرای کسب‌وکارهای نوین، گامی در تعریف و مدیریت استارت آپ های تخصصی صنایع شیمیایی، پلیمری و نساجی برداشته است.
گفت و گوی بسپار با مهندس مسعود مسیبی را در ادامه می خوانید:

مسیبی: مسعود مسیبی هستم. فوق لیسانس مهندسی صنایع و نزدیک به ۱۰ سال هست که مدیریت شرکت بسپار شیمی سپیدان را برعهده دارم.
فعالیت هایی در حوزه بازرگانی داخلی و خارجی در صنایع مختلف مثل لاستیک، پلاستیک و لوازم خانگی در گذشته داشتیم که در قالب این مجموعه ادامه پیدا کرد.
شرکت ما، یکی از شرکت های زیر مجموعه گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب است . در این مجموعه بحث های واردات خود را نزدیک ۲۰ سال پیش شروع کردیم و افزایش نیاز به تامین پایدار مواد اولیه، سبب شد تا شرکت به صورت مستقل در زمینه واردات مواد اولیه کار خود را از سال ۹۰ به صورت رسمی آغاز کند.
عمده فعالیت ما در ابتدا به صورت واردات مواد اولیه شامل انواع پلیمرهای مهندسی از قبیل پلی آمید، پلی کربنات و.. قابل کاربرد در صنایع مختلف و علی الخصوص صنعت لوازم خانگی در مجموعه ی گروه انتخاب بود.
در کنار آن عرضه افزودنی ها و مواد تخصصی صنعت پلاستیک از قبیل دی اکسید تیتان ، الیاف شیشه و … سایر افزودنی های مورد استفاده در صنایع مشابه را در برنامه واردات خود گنجانده ایم.
در حوزه بازرگانی با توجه به بررسی‌های بازار و جمع آوری اطلاعات در صنعت به طور مستمر در حال تلاش برای تکمیل سبد محصولات و تامین نیاز بازار هستیم.

بسپار- اشاره کردید که در زمینه واردات مواد اولیه پلیمرهای مهندسی و افزودنی ها کار می کنید. در این بخش چه خدماتی به تولیدکنندگان ارایه می دهید (دقیقا چه موادی را از چه کمپانی ها و کشورهایی وارد می کنید؟) و آیا این فعالیت با توجه به تحریم ها متوقف و یا کند شده؟ یا با چه چالش هایی مواجه بوده و اثرات آن در صنایع چه بوده است؟
مسیبی: واردات ما عمدتاً از کشورهای شرق آسیا، کره، چین و تایوان است. همکاری هایی هم با شرکت‌های اروپایی در زمینه افزودنی ها انجام می دهیم .
بله، تحریم ها تاثیرات منفی به بار آوردند چه در بعد خارجی و چه در بعد مشکلاتی که در داخل کشور دچار آن شده ایم که عمده مشکلات ما در بحث های ارزی بوده است.
در طول یک سال مالی گذشته (و تقریباً منطبق با سال میلادی) می‌توانیم بگوییم یکی از عمده‌ترین مشکلات، بحث های ارزی ( تخصیص و تامین ارز ) بوده است. قسمت عمده آن هم تحت تاثیر تحریم ها بوده و همچنین ناهماهنگی های داخلی در حوزه‌های مختلف.
بحث پاندمی و کووید ۱۹ هم مزید بر علت شد تا تأمین ارز دچار مشکل شود و ما به سختی بتوانیم ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه را تامین کنیم
با توجه به اینکه در مجموعه ، شرکت خارجی زیادی از شرق تا غرب دنیا در حال همکاری است، مشکلات بیرونی کمتری داشتیم اما وقتی کشور تحریم می شود در حوزه حمل و نقل تاثیرات آن بر بهای تمام شده کالا رخ می دهد و حمل و نقل دچار چالش می شود.
در واقع ما باید حمل را در ایستگاه های متعددی انجام دهیم تا بتوانیم کالا را به کشور برسانیم که این خود باعث افزایش قیمت تمام شده ، تاخیرهای فراوان تامین و… می شود.

بسپار-در کنار فعالیت بازرگانی در حوزه تحقیقاتی هم ظاهرا با ایجاد مرکز تحقیقاتی در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان وارد شده اید. هدف در این بخش چه بوده؟ آیا به واحدهای دیگر تولیدی خدمات انجام پروژه های پژوهشی و آزمون می دهید یا موارد دیگر؟ خروجی این مرکز چه بوده است؟
مسیبی: از سال ۹۰ این مجموعه کار خود را در قالب شرکت بسپار شیمی سپیدان در فضای واردات مواد اولیه آغاز نمود و ار سال ۹۶ لزوم تولید برخی از مواد مورد استفاده در گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب ما ار بر آن داشت که فعالیت های تولیدی را به مجموعه فعالیتهای شرکت بیافزاییم و از این رو کارخانه کامپاند و مستربچ تاسیس شد و نهایتا در سال ۹۶ موفق به اخذ پروانه بهره برداری شدیم . نیاز به تولید محصولات دانش بنیان و حضور در این عرصه تولیدی، یکی از دلایلی بود که ما را بر آن داشت تا وارد حوزه تحقیقات شویم.
علاوه بر این طی بازدیدی که مدیران مجموعه از دانشگاه ملی سئول به عمل آورند با مجموعه های صنعتی بزرگی مانند سامسونگ و ال جی در دل دانشگاه مواجه شدند که مستقیما نیازهای صنعتی را در مجموعه های خود در این دانشگاه عرضه و از پتانسیل های علمی مستقیما و به طور موثر استفاده می نمودند . و از آنجا این جرقه ذهنی باعث شدبه فکر شکل دهی مرکزی در دل دانشگاه جهت ارتباط موثر با پتانسیهای و ظرفیتهای علمی کشور بیافتیم.
در این راستا در سال ۹۷ و در شهرک تحقیقاتی اصفهان اقدام به تاسیس مرکز علمی و تحقیقاتی در حوزه مواد پلیمری، لاستیک و پلاستیک، شیمی و نساجی کردیم.
هدف ما در این بخش توسعه محصولات، توسعه بازار، کمک به فرآیندهای تولیدی دانش بنیان می باشد
این خدمات هم برای مجموعه های تولیدی خودمان مثمر ثمر بوده و هم نیاز بخشهای مختلف صنعت را برآورده نموده است به این شکل که فروش خدمات مهندسی در کنار محصولات مجموعه انجام میشود .
یکی از ثمرات ایجاد این مرکز ایجاد و توسعه سه مجموعه تولیدی در قالب شرکتهای گروه بسپارشیمی سپیدان بوده است.

 

(ادامه دارد …)

متن کامل این گفت و گو را در شماره ۲۱۸ ماهنامه بسپار که در اواسط اذر ماه منتشر شده است بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق فیدیبو قابل دسترسی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا