اخبار

یافتن راهی برای بازیافت تمامی اجزای مواد پلاستیکی

بسپار می نویسد، بازیافت صحیح پلاستیک ها برای مهندسان و محققین، هدفی مهم به شمار می رود. اخیرا گروهی از مهندسین در دانشگاه Warwick کشور انگلستان در آزمایشگاه به روشی دست یافتند که 100 درصد اجزای یک پلاستیک قابلیت بازیافت شدن پیدا می‌کند. این گروه از محققین که تحت سرپرستی پروفسور Jan Baeyens فعالیت می کردند، دستگاهی ساختند که پلاستیک را حرارت داده تا بدون اکسیژن تخریب شود. این دستگاه برای واکنش های شیمیایی چند فازی مورد استفاده قرار می گیرد. این رآکتور چند کاره برای انجام این فرآیند نیاز بوده چراکه این امکان را فراهم می آورد که چندید نوع پلاستیک را درون آن ریخته و در نهایت موادی قابل استفاده از آن تحویل گرفت.
در فعالیت های ابتدایی این گروه تحقیقاتی موفق شدند مخلوط پلاستیکی را به اجزای پایه تبدیل کنند. این مواد پایه می تواند واکس و کربن و همچنین منومرهایی از قبیل استایرن بوده که می تواند مجددا در تولید ظروف بسته بندی مواد لبنی مورد استفاده قرار گیرد. این تکنولوژی می تواند مواد اتلافی پلاستیکی را به طلا (مواد مایع و جامد صنعتی مصرفی) تبدیل نماید.
این گروه تحقیقاتی به دنبال صنعتی کردن طرح خود بوده و به گفته ی آن ها شرکت های بسیاری تمایل به استفاده از آن در مقیاس های زیاد را دارا هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا