اخبار

یک میلیارد و ۴۹۴ میلیون دلار : صادرات پنج ماهه اول محصولات پتروشیمی

بسپار می نویسد، مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان مردادماه، دو میلیون و ۲۶۳ هزار تن انواع محصولات پتروشیمی به ارزش یک میلیارد و ۴۹۴ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شده است.

مهدی شریفی نیک نفس در گفت وگو با ایرنا با اشاره به وضعیت صادرات محصولات پتروشیمی کشور، اظهار داشت: این محصولات در طول ۱۲۸۵ مرحله توسط شرکت بازرگانی پتروشیمی، بارگیری و به سوی بازارهای هدف ارسال شده است.
وی در خصوص صادرات گاز مایع (پروپان ونفتا) نیز گفت: در این مدت، ۱۶ محموله گاز مایع با وزن ۲۱۸ هزار تن به سوی به بازارهای خارجی ارسال شده که با صادرات آنها بیش از ۸۷ میلیون دلار درآمد برای کشور کسب شده است.
وی ادامه داد: همچنین از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه، ۱۱۶ هزار تن پنتان (نفتا) به ارزش ۵۸ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شده است.
وی گفت: محصولاتی مانند برش سنگین به ارزش ۳۰۳ میلون دلار، پارازایلین به ارزش ۲۱۸ میلیون دلار، متانول به ارزش ۴۸ میلیون دلار، استایرن به ارزش ۱۶۵ میلیون دلار و پلی اتیلن سنگین فیلم به ارزش ۱۱۸میلیون دلار، بیشترین سهم را در سبد صادراتی محصولاتی کشور دارا بوده اند.
وی گفت: پارازایلین، گاز مایع (پروپان و بوتان)، متانول، استایرن، رافینیت، برش سنگین، پنتان(نفتا)، پلی اتیلن سنگین فیلم، PVC پلی وینیل آلراید، اتیلن دی آلراید، پلی اتیلن سنگین بادی، بنزن، بنزین پیرولیز، پلی اتیلن سبک- فیلم، پلی اتیلن سنگین تزریقی، گرید الیاف پلی اتیلن ترفتالات، برش سبک، گرید بطری پلی اتیلن ترفتالات، پلی اتیلن سبک خطی، اسید ترفتالیک، تولوئن، اورتوزایلین، مخلوط زایلین، ۱و ٣ بوتادین، MEG منواتیلن گلیکول، آلکیل بنزن، ایزوسیانات، لاستیک مصنوعی روشن، پلی پروپیلن، آریستال ملامین و پلی استایرن معمولی از جمله محصولات صادراتی در پنج ماه گذشته بوده اند.
مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی پیش از این نیز به ایرنا گفته بود: با رفع موانع بانکی، بیمه ای و حمل ونقل، شرایط صادرات تسهیل شده و هزینه ها کاهش قابل توجهی می یابد.
وی تصریح کرده بود: در دوران تحریم به دلیل ایجاد امکان گشایش ال.سی، معاملات خارجی با ریسک بالایی انجام می شد، اما با رفع تحریم ها و از سرگیری استفاده از ال.سی، ریسک معاملات کاهش یافته و به تبع آن میزان مراودات افزایش می یابد.
به گفته وی در شرایط تحریم، برخی مشتریان از این فرصت سوءاستفاده کرده و قیمت های پایینی را برای محموله های پتروشیمی پرداخت می کردند. همچنین گاهی اوقات، خریداران با یکدیگر تبانی کرده و قیمت محصولات ما را پایین نگاه می داشتند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا