اخبار

یک بام و دو هوای نمایشگاه رنگ و رزین تهران/ عقب نشینی مدیر نمایشگاه از اجبار در پرداخت برخی هزینه ها و در عین حال تایید خبر بسپار مبنی بر هزینه بیش از 200 هزار تومانی هر متر غرفه در نمایشگاه

بسپار/ ایران پلیمر مدیر نمایشگاه رنگ و رزین تهران (بانیان امید)، مهشید منفرد در کانال رسمی تلگرامی این نمایشگاه نسبت به اعتراضات اخیر در خصوص افزایش غیرعادی اجاره بهای نمایشگاه و خصوصا موارد بی سابقه اخذ وجه از غرفه داران که در همین سایت قبلا به آن پرداخته شده بود، واکنش نشان داد. عین متن در زیر آمده است. 
در انتهای گفته های وی عین خبر و تصویر فاکتور ارایه شده این نمایشگاه به گروه مجلات بسپار نیز آورده شده است. به نظر می رسد این مجموعه با عقب نشینی از اجباری بودن برخی هزینه ها با بازی با جملات چنان اطلاع رسانی کرده اند که در نهایت خواننده متوجه نمی شود کدام خدمات اختیاری و کدام اجباری است. هر چند در نهایت هم عدد اجاره بها یک متر غرفه در این نمایشگاه بیش از 200 هزار تومان است و عدد یکصد هزارتومان برای زمین خالی (!) بیشتر جنبه نمادین دارد. خصوصا با بدعت دریافت “علی الحساب” یک مشارکت کننده تا پایان نمایشگاه عملا قادر نیست بداند هزینه حضور او در نمایشگاه چه قدر بوده است؟ و با پرداخت چک تضمین معادل چندین برابر اجاره بها عملا تابع هر تصمیم و اعلامی است که در نهایت بانیان امید آن علی الحساب را به قطعی تبدیل کند! 

مهشید منفرد: “خوشبختانه امسال در نمایشگاه با افزایش قیمت محسوسی مواجه نبوده ایم به طوریکه هزینه هر متر زمین در سالنهای گرید A  (سالنهای ۵،۶،۷،۸،۹) برابر با ۱۰۰ هزار تومان و سالنهای گرید B (سالنهای ۱۰،۱۱،۱۲،۱۳،۲۷) برابر با ۹۵ هزار تومان اعلام گردید. در رابطه با غرفه سازی و تجهیزات غرفه ها عملا ۲ انتخاب برای شرکت کنندگان وجود دارد: غرفه سازی عادی با هزینه ۲۰ هزار تومان و غرفه سازی پیش ساخته خاص و تجهیزات ویژه با هزینه ۷۰ هزار تومان.
پیشنهاد بانیان امید به شرکت کنندگان محترم، غرفه سازی پیش ساخته خاص است چرا که بنا به تجربه سالهای گذشته غرفه سازی عادی با توجه به متریال به کار رفته و ظاهر آنها مقبول شرکتها واقع نمی شود. از طرفی غرفه های پیش ساخته خاص علاوه بر شکیل بودن دارای انباری، پیشانی زیباتر و تجهیزات بهتر و … است.
همچنین به این نکته هم توجه بفرمایید که غرفه های با متراژ بزرگ عملا خودساز بوده و این تفاوت هزینه صرفا مربوط به غرفه های عموما کوچک بوده که تفاوت قیمت آن چندان محسوس نمی باشد.
بانیان امید در این رابطه عملا واسطه شرکت کنندگان و غرفه سازان بوده و تمام سعی خود را برای بهبود کیفیت متریال و تجهیزات به کار رفته با حداقل هزینه نموده است.
امسال و به خصوص در ماه های اخیر، نمایشگاه هزینه هایی را به برگزار کنندگان اعلام نموده است به عنوان مثال، به منظور رفاه بازدیدکنندگان محترم و عدم ایجاد ترافیک در ورودی به نمایشگاه، امسال پارکینگ نمایشگاه رایگان است. از طرفی اتوبوسهای شرکت واحد به مقصد نمایشگاه نیز در ایام برگزاری نمایشگاه، رایگان می باشد. در کنار آن خدمات دیگر نظیر حمل و نقل رایگان در خود نمایشگاه، ثبت نام اینترنتی شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان و … هم می باشد. نمایشگاه امسال مجوز اخذ بخشی از این هزینه از غرفه داران را به برگزارکننده داده است که بصورت علی الحساب می باشد. همچنین هزینه برق مصرفی هم جداگانه و علی الحساب در نظر گرفته شده است. البته بانیان امید در تلاش است که این هزینه ها را تا جای ممکن کاهش دهید.
مورد آخر، خدمات ویژه نمایشگاهی می باشد که شامل موارد زیر و با هزینه هر متر مربع ۵۹ هزار تومان است:
بیمه حوادث گروهی / کارت دعوت رایگان بازدیدکنندگان / پذیرایی میان وعده غرفه داران / درج نام و مشخصات مشارکت کننده در وبسایت رسمی نمایشگاه / دو جلد کتاب نمایشگاه / درج نیم صفحه آگهی رنگی رایگان در کتاب رسمی نمایشگاه / پذیرایی روزانه ناهار غرفه داران در ایام نمایشگاه.
البته این خدمات انتخابی می باشد و شرکت کنندگان اجباری در انتخاب آنها ندارند ولی پیشنهاد ما این است که به منظور ارئه خدمات بهتر و برگزای مطلوب تر نمایشگاه مورد عنایت غرفه داران قرار گیرد.
بطور کلی علیرغم افزایش هزینه ها در تمامی خدمات و کالاها در سطح کشور که البته همه شرکت کنندگان محترم هم عملا درگیر آن هستند، نمایشگاه سعی نموده حداقل افزایش قیمت و هزینه را داشته باشد و افزایش اندک برخی از هزینه ها همراه با ارائه خدمات بیشتر و بهتر انجام گرفته است.
 

 

متن و لینک خبر منتشر شده در گروه رسانه ای بسپار در اعتراض به اجحاف به مشارکت کنندگان

بسپار/ ایران پلیمر برگزارکننده هیچدهمین دوره نمایشگاه رنگ، رزین، پوشش های صنعتی، مواد، کامپوزیت و صنعت آبکاری (!)، بانیان امید که در طول ادوار مختلف فراز و نشیب های زیادی را در برگزاری این نمایشگاه از سر گذرانده است، متاسفانه یک بار دیگر نشان داد که نه تنها سر سازگاری با تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در صنعت رنگ و رزین ندارد، بلکه در سال سختی که بیشترین فشارهای داخلی و خارجی بر تولید و صنعت و تجارت کشور وجود دارد، اهرم فشار دیگری را از سر ناچاری بر مشارکت کنندگان نمایشگاه وارد آورده است. 

جالب است در پیش فاکتور ارسالی که ظاهرا تمامی انتخاب ها اجباری است (جز در مورد غرفه خودساز و ساخته شده)، هزینه اجاره یک مترمربع غرفه یک میلیون ریال اعلام شده، اما در نهایت شما برای هر مترمربع باید دو میلیون و چهارصد و سی و پنج هزار ریال بپردازید! (فاکتور پیوست شده است)

[EasyDNNGallery|12442|Width|800|Height|800|position||resizecrop|False|lightbox|False|title|False|description|False|redirection|False|LinkText||]

گروه رسانه ای بسپار 20امین سال انتشار مجلات خود را پشت سر می گذارد و در این 20 سال در هر سال تجربیات متعددی را همچون سایر فعالین این صنعت در نمایشگاه های داخلی و خارجی (آخرین آن در نمایشگاه ایران پلاست/ نمایشگاه گرید A در شهریورماه 97) داشته، با این حال برخی هزینه های اعلام شده در این پیش فاکتور برای نخستین بار در تاریخ نمایشگاهی مشاهده می شود و به راستی موجب توهین به شان مشارکت کنندگان است. مواردی را در زیر ببینید (که محاسبه آن بر مبنای متراژ انجام شده است): 

علی الحساب پارکینگ
علی الحساب ایاب و ذهاب
علی الحساب ثبت نام از بازدیدکنندگان 
علی الحساب ناظرین فنی
علی الحساب مدیران هماهنگی 

خدمات صدور کارت دعوت بازدیدکنندگان 

خدمات درج نام در وبسایت رسمی نمایشگاه

خدمات دو جلد کتاب نمایشگاه (نوشته شده است به رایگان!)

گروه رسانه ای بسپار در طول سالها با حسن نیت نسبت به عملکرد مثبت برگزارکنندگان واکنش های حمایتی نشان داده و در موراد متعددی انتقادهایی را نسبت به روند برگزاری نمایشگاه منعکس کرده است. این بار در راستای صیانت از حق خود و سایر صاحبان تولید و تجارت در این عرصه که بسپار را صدای خود می شناسند، با ارسال یادداشت زیر از حضور در نمایشگاهی که اینگونه در سالی بسیار سخت مشارکت کنندگان را با چالشی این چنین، در سایه انحصار خود روبرو کرده است، انصراف داد. 

 

مدیریت محترم شرکت برنامه ریزی و نمایشگاهی بانیان امید و مدیر محترم هیجدهمین نمایشگاه بین المللی رنگ و رزین تهران
جناب آقای سپاسدار

با درود 

به دنبال دریافت پیش فاکتور مربوط به اجاره بهای غرفه در نمایشگاه یاد شده و هزینه هایی به غایت دور از ذهن، حضور در آن نمایشگاه با باورهای این رسانه در تضاد بوده و ضمن اعلام لغو حضور خود در نمایشگاه درخواست برگشت پیش پرداخت را دارد. 
بدیهی است این رسانه به عنوان منتقد همیشگی نمایشگاه آن هم در سالی که بیشترین فشار های ممکن داخلی و خارجی بر تولیدکنندگان صنعت رنگ و رزین و صنایع وابسته وجود دارد، حق دفاع از این صنف را در رسانه های تحت مدیریت خود بدیهی می شمارد. 

با احترام

تبسم علیزادمنیر

صاحب امتیاز

 

رونوشت این نامه به شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی تهران، مراکز آموزشی و پژوهشی مرتبط و تشکل های صنفی و صنعتی این حوزه ارسال شده است. 

 

(این خبر با دریافت نظرات ذینفعان تکمیل می شود)

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا