اخبار

یک سرمایه گذاری جدید برای تولید تایرهای رادیال در زابل/ چرا ده تایرساز ایرانی نمی توانند با تمام ظرفیت کار کنند؟

بسپار می نویسد، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) اعلام کرد : براساس برنامه ریزی صورت گرفته، برای ساخت کارخانه تولید انواع تایر های رادیال با ظرفیت 50 هزار تن در سال در زابل ( سیستان وبلوچستان ) سرمایه گذاری می شود. این سرمایه گذاری در شرایطی انجام می شود که ده تولیدکننده تایر در کشور به دلیل واردات بی رویه قادر به پر کردن ظرفیت های کامل تولید خود نیستند. 

میزان کل سرمایه گذاری این پروژه هشت هزار و 400 میلیارد ریال است که 160 میلیون یورو آن ارزی است .


به گفته مسعود محمدی مدیرعامل شرکت آریا تایر هامون به عنوان شرکت تولید کننده تایرهای یاد شده، فناوری بکار گرفته شده برای این کارخانه تولید انواع تایر های رادیال تمام سیمی است .

وی خاطرنشان کرد: ساخت این کارخانه در شهرک  صنعتی «رامشار» زابل در چارچوب سیاست های دولت «تدبیر و امید» مبنی بر افزایش رشد اقتصادی و اشتغال زایی در مناطق کمتر توسعه یافته کشور انجام می شود.

محمدی اضافه کرد: مدت زمان اجرای عملیات ساخت این کارخانه چهار سال است که مدت سه سال آن برای اجرا و یک سال تولید آزمایشی پیش بینی شده و اشتغال زایی مستقیم آن یکهزار و 344 نفر و اشتغالزایی غیرمستقیم آن پنج هزار نفر برآورد می شود.

وی گفت: ساخت این کارخانه با توجه به وجود جاده بین المللی از بندر چابهار تا مرز افغانستان و آسیای مرکزی دارای مزیت رقابتی است .

برپایه این گزارش، قرارداد انتقال فناوری و ساخت کارخانه تولید تایر در منطقه زابل استان سیستان و بلوچستان، روز چهارشنبه 31 خرداد ماه جاری با حضور مسئولان ذیربط بین دو شرکت ایرانی آریا تایر هامون و سابیر امضاء می شود .

  محمدرضا کلامی بجستان مدیرکل امور اقتصادی و سیاست های تجاری وزارت صنعت ، معدن و تجارت پیش از این گفت: دولت با ورود به بازار لاستیک ساماندهی آن را به مورد اجرا گذاشت، بگونه ای که میزان واردات لاستیک در سال 94 به 105 هزار تن معادل 31 درصد و در هفت ماهه ( منتهی به مهر) پارسال به 51 هزار تن معادل 15 درصدکاهش یافت.

وی افزود : 10 واحدتولیدی لاستیک با ظرفیت تولید 320 هزار تن در کشور وجود دارد که در سال 94 میزان کل تولید آنها 211 هزار تن بود که 13 درصد کاهش نسبت به سال 93 داشت این امر به دلیل دپو لاستیک و واردات بی رویه سال 93 بود، همچنین در هفت ماهه سال 95 میزان کل تولیدلاستیک 133 هزار تن شد که 13 درصد افزایش نسبت به سال 94 داشت .

منبع:ایرنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا