اخبار

۵۰۰ بنگاه صادراتی تحت پوشش کمک سود قرار می گیرند/ دانش بنیان ها در اولویت

بسپار/ ایران پلیمر می نویسد، مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی گفت: از محل منابع مندرج در بستۀ حمایتی سال ۱۳۹۵، مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال بابت مشوق‌های صادراتی تخصیص یافته است. 

روابط‌ عمومی سازمان توسعه تجارت ایران به نقل از فرهاد نوری در مورد پرداخت کمک سود تسهیلات بانکی به صادرکنندگان اظهار داشت: از محل منابع مندرج در بستۀ حمایتی سال ۱۳۹۵، مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال بابت مشوق‌های صادراتی تخصیص یافته است که از این مبلغ، ۳۰۰ میلیارد ریال جهت پرداخت کمک سود تسهیلات بانکی به صادرکنندگان کالا و خدمات و تولیدکنندگان کشور با اولویت تولیدات دانش بنیان اختصاص یافته است. 

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی افزود: اعتبارات و وام‌های صادراتی سال ۱۳۹۵ حدود صد هزار میلیارد ریال بوده است که یک چهارم آن تحت پوشش کمک سود قرار گرفته که تسهیلات فوق الذکر به بیش از ۵۰۰ بنگاه صادراتی اختصاص یافته و سازمان توسعه تجارت ایران توانسته ۲۵ هزار میلیارد ریال از اعتبارات صادراتی نظام بانکی کشور را تحت پوشش کمک سود قرار دهد. 

فرهاد نوری گفت: برای سال ۱۳۹۶ نیز پیگیری لازم جهت تخصیص اعتبارات مورد نیاز صورت پذیرفته است که در صورت انجام این مهم شاهد افزایش انگیزه صادرکنندگان در جهت نیل به اهداف صادرات کشور (افزایش ۲۱درصد سالیانه) بر اساس برنامۀ ششم خواهد شد. همچنین، ۱۵۰ میلیارد ریال بابت کمک کارمزد صدور بیمه‌نامه‌ها و ضمانت‌نامه‌های صادراتی توسط سازمان تخصیص یافته است که این تسهیلات توسط صندوق ضمانت صادرات به صادرکنندگان پرداخت شده است. 

نوری در ادامه با اشاره به برگزاری همایش «تأمین مالی صادرات» توسط سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: نخستین همایش «تأمین مالی صادرات» با رویکرد تبین نقش بانک‌ها و سایر نهادهای اثرگذار در توسعۀ صادرات غیر نفتی برگزار خواهد شد.
وی در تشریح محورهای این همایش عنوان کرد: با توجه به اهمیت نقش زیرساختی بانک‌ها در توسعۀ صادرات غیر نفتی، بررسی راهکارهای تامین مالی صادرات توسط شبکه بانکی کشور و چگونگی انجام مبادلات بانکی و گسترش آنها به ویژه در شرایط پسابرجام، بحث و تبادل نظر در خصوص مشکلات نظام بانکی در تامین مالی و برقراری روابط بانکی، نرخ ارز و تاثیر آن بر صادرات، ابزارهای جدید تامین مالی تضمین صادرات، بیمه اعتبار و تسهیلات صادراتی در قالب کمک سود بانکی و بازخوانی تجربیات سایر کشورها در زمینه تأمین مالی صادرات از جمله موضوعات مهم مورد بحث خواهد بود.
همایش «تأمین مالی صادرات» در تاریخ ۱۸ بهمن ماه سالجاری و در محل سالن خلیج فارس در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا