اخبار

1000 شرکت بزرگ کشور نصف سال گذشته مالیات پرداختند/ پلیس به دنبال فراری های مالیات

بسپار به نقل از میزان می نویسد، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه درآمد مالیاتی تیرماه سال جاری حدود 8500 میلیارد تومان بوده است، گفت: همچنین طی ماه های گذشته تفاهمنامه ای بین سازمان امور مالیاتی و قوه قضائیه به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی منعقد شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی میزان، علی عسکری ظهر یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: در تیرماه امسال حدود 8 هزار و 500 میلیارد تومان وصولی درآمدهای مالیاتی داشتیم که معادل وصولی همین ماه در سال قبل بوده است.

وی گفت: اما این رقم تفاوتی که با سال قبل دارد این است که در ارزیابی صورت گرفته اظهارنامه های هزار شرکت بزرگ اول کشور با سال گذشته نشان می دهد که مالیات کاهش یافته است. این رقم در سال گذشته 11 هزار میلیارد تومان بوده که امسال به 5 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی افزود: بعضی شرکت ها زیانشان افزایش پیدا کرده است اما برخی شرکت ها نیز سود داشته اند اما اظهارنامه های خود را ابراز نکرده اند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: درآمد مالیاتی چهار ماه نخست سال جاری 21300 میلیارد تومان وصولی درآمد بوده که حدود 80 درصد درآمدها محقق شده است و رشد درآمدی چهارماه امسال نسبت به سال گذشته حدود 14 درصد است.

عسکری افزود: حدود 4 میلیون مودی اظهارنامه به ما ارسال کرده اند که این رقم نسبت به گذشته کمتر شده است، در تیرماه امسال حدود چهار درصد اظهارنامه مشاغل حقوقی نسبت به گذشته رشد داشته است و مشاغل بند الف دو درصد، بخش املاک 9 درصد و مشاغل بند ب 6 درصد و مشاغل بند ج سه درصد رشد اظهارنامه داشته است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: حدود 3.5 میلیون مودی پیش ثبت نام را کامل کرده اند و در ثبت نام دوم حدود 2.6 میلیون مودی مشارکت داشته اند که این رقم کاهش یافته است و اگر مودیان اظهارنامه ها را کامل نکنند از تسهیلات قانونی محروم می شوند.

یک درصد مودیان امضای الکترونیکی داشتند
وی ادامه داد: در طرح جامع تقریباً حدود یک درصد با امضای الکترونیکی اظهارنامه خود ارائه داده اند و حدود 1.1 قبض الکترونیکی توسط مودیان درخواست و ارسال شد که مالیات خود را اینترنتی پرداخت کردند که رقم آن 225 میلیارد تومان بوده است و این نشان دهنده این است که مودیان می توانند به شیوه الکترونیکی مالیات را پرداخت کنند.

اتباع بیگانه مالیات می دهند
رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: چند دسته اتباع بیگانه داریم یکسری در قالب شرکت های خارجی در ایران فعالیت می کنند که مالیات خود را پرداخت می کنند.
وی گفت: افاغنه عمدتا کارگر هستند و اصلا مودی ما نیستند اما اگر برای شرکت پیمانکاری فعالیت کنند مالیات آنها اخذ خواهد شد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: مالیات بر ارزش افزوده در ترکیه 18 درصد و در ایران 9 درصد است و فرار مالیاتی در حوزه گردشگری نیز صفر است.

عسکری با اشاره به امضای تفاهمنامه بین سازمان امور مالیاتی و قوه قضائیه، گفت: این تفاهم نامه چند ماه قبل امضا شده است که به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی بوده است که کمیته ای در این زمینه تشکیل شده است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: در قانون مالیات ها ماده 38 آورده شده است که امکان تخفیف در مالیات وجود دارد و اگر هم تخفیفی داده نشود مودی می تواند به سازمان امور مالیاتی اعتراض کند.

تخلف مامور مالیاتی به شدت برخورد می شود
عسکری افزود: خلاف مامور مالیاتی به شدت برخورد می شود اما بسیاری از افراد ما پاکدست هستند و وارد بحث تخلف نمی شوند. البته ناگفته نماند برخی از مودیان هم تخلفات را گزارش می دهند.

وی تصریح کرد: در طرح جامع مالیاتی تلاش ما این است که مراجعه حضوری به حداقل برسد تا زمینه بروز اشتباه و تخلف نیز کاهش یابد.

ماجرای اعتراض اصفهانی ها به مالیات
وی به ماجرای اعتراض اصفهانی به مالیات اشاره کرد و گفت: در این ماجرا از آنها خواستیم که اظهارنامه های سال 93 به بعد را ارائه دهند و قبل از آن را بخشیدیم اما اکثر اصفهانی ها همچنان ثبت نام هم نکرده اند اما از ما مفاحساب می خواهند.
وی با اشاره به اینکه 1500 شرکت در کشور 45 درصد مالیات را پرداخت می کند، افزود: در حال حاضر 55 درصد مالیات کشور توسط تهرانی ها پرداخت می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا