اخبار

13 محصول جدید در صنعت پتروشیمی ایران تولید می‌شود

بسپار می نویسد، برای نخستین در صنعت پتروشیمی ایران، با حمایت و برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، با تکمیل زنجیره‌های ارزش پروپان، بوتان و متانول در منطقه ماهشهر 13 محصول جدید پتروشیمی تولید و عرضه می‌شود.

 مهندس «بیژن زنگنه» وزیر نفت در هفته دولت امسال با تاکید بر اینکه توسعه صنعت پتروشیمی صرفا تولید محصولاتی همچون اوره، آمونیاک، متانول، اتیلن، پلی اتیلن سبک و سنگین خطی نیست، تاکید کرده است: در طول فعالیت دولت دوازدهم با تکمیل زنجیره‌های ارزش به دنبال تحقق دومین جهش توسعه صنعت پتروشیمی کشور هستیم.
تکمیل زنجیره‌های ارزش و تولید گریدهای جدید محصولات پتروشیمی و پلیمری دو محور اصلی مذاکرات شرکت ملی صنایع پتروشیمی با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی همچون توتال، تکنیپ و ایرلیکوئید فرانسه، BASF و لینده آلمان، میتسوئی و سوجیتس ژاپن، هالدو تاپسوی دانمارک و … در طول دوران پسابرجام بوده است.
بر اساس این سیاست کلی، شرکت ملی صنایع پتروشیمی قصد دارد که با استفاده از ورود فناوری، دانش فنی و لایسنس‌های جدید جهان در صنایع پتروشیمی زمینه متنوع سازی سبد تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری را در ایران فراهم کند که در این صورت با پر شدن شکاف میان صنایع بالادستی و میان دستی، امکان تامین خوراک بیشتر برای صنایع تکمیلی پتروشیمی در کشور فراهم خواهد شد.
یکی از راهبردهای در دست اجرا برای تحقق برنامه متنوع سازی سبد تولید محصولات پتروشیمی ایران، تکمیل زنجیره ارزش پروپان و بوتان بوده به طوری‌که پس از افزایش ظرفیت تولید واحدهای NGL موجود و راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی کشور با یک ظرفیت مازاد تولید گازمایع شامل پروپان و بوتان روبرو می‌شود.
از سوی دیگر پیش بینی می‌شود با بهره برداری پنج فاز جدید پارس جنوبی تا سال آینده از یک سو و ساخت و راه اندازی طرح‌های جدید NGL از طرف دیگر به ظرفیت مازاد تولید گاز مایع کشور افزوده شود که این ظرفیت مازاد خوراک مطمئنی برای ساخت و بهره برداری واحدهای جدید صنعت پتروشیمی با اولویت تکمیل زنجیره ارزش خواهد بود.
در شرایط فعلی مجوزهایی برای احداث پنج مجتمع پتروشیمی در منطقه ماهشهر و با هدف تکمیل زنجیره ارزش پروپان و بوتان صادر شده که پیش بینی می‌شود با بهره برداری از این پنج مجتمع جدید پتروشیمیایی در طول اجرای برنامه ششم توسعه دست کم 13 محصول جدید پلیمری و پتروشیمی در ایران تولید و عرضه شود.

 منبع:نیپنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا