اخبار

13 پتروشیمی در منطقه پارس جنوبی از مدار خارج شد/پتروشیمی مبین امروز به مدار باز می گردد

بسپار می نویسد، آتش‌سوزی در پتروشیمی مبین، ۱۳ پتروشیمی در منطقه پارس جنوبی را از مدار خارج کرد. همچنین مدیرعامل شرکت پتروشیمی مبین اعلام کرده که تا ساعت 15 امروز همه واحدهای این پتروشیمی به سرویس می آیند.


به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، بهرام دشتی‌نژاد مدیر ایمنی و پدافند غیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس  بعدازظهر جمعه (27/6/95) در جمع خبرنگاران در عسلویه با اشاره به حادثه آتش سوزی در پتروشیمی مبین اظهار داشت: ایستگاه تقلیل فشار مجتمع پتروشیمی مبین در پارس جنوبی دو روز در جریان آتش سوزی از مدار تولید خارج و فعالیت‌ها دیگر مجتمع‌های پتروشیمی راکد شد. 

 

وی با بیان اینکه پتروشیمی مبین تامین کننده برق، آب، بخار، اکسیژن، نیتروژن و هوای فشرده دیگر مجتمع‌های پتروشیمی است افزود: آتش‌سوزی در پتروشیمی مبین حدود شش ساعت مهار شد اما برای راه‌اندازی این مجتمع که فعالیت 13 مجتمع پتروشیمی دیگر به فعالیت آن وابسته است، تا جمعه ادامه یافت. 

 

مدیر ایمنی و پدافند غیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس از برطرف شدن ایراد خط لوله توزیع گاز پتروشیمی مبین خبرداد و خاطر نشان کرد: مشکل خط لوله توزیع گاز خوراک واحدهای نیروگاهی پتروشیمی مبین، پس از دو شبانه روز تلاش کارکنان این مجتمع برطرف شد. 

 

دشتی‌نژاد با بیان اینکه برق مورد نیاز برای راه‌اندازی واحدهای تولید آب، بخار، هوا و نیتروژن در پتروشیمی مبین تامین شده تصریح کرد: از هشت توربین تولید برق مجتمع پتروشیمی مبین تاکنون دو توربین در مدار تولید قرار دارد. 

 

وی با اشاره به اینکه سوختن گاز در مشعل پتروشیمی‌های مستقر در پارس جنوبی مشکل زیست محیطی ایجاد کرده است خاطرنشان کرد: پس از خارج شدن پتروشیمی مبین در مدار تولید و تامین نشدن برق 13 پتروشیمی در منطقه پارس جنوبی عملا فعالیت این واحدها از مدار تولید خارج شد و سوختن گاز مشکلات زیست محیطی در پارس جنوبی ایجاد کرد. 

 

مدیر ایمنی و پدافند غیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با بیان اینکه خروج دود سیاه از مشعل‌ها، ناشی از فعال نبودن پتروشیمی‌های منطقه است افزود: این دودها شامل گازهایی مانند مونوکسید کربن و دی اکسید کربن و به طور کلی کربنات‌هاست که منطقه را آلوده کرده است. 

 

دشتی‌‌نژاد تولید بخار در پتروشیمی مبین و انتقال بخار به سایر پتروشیمی‌های مستقر در پارس جنوبی را مهم دانست و تاکید کرد: اگر پتروشیمی مبین هر چه سریع‌تر بخار مورد نیاز را به سایر پتروشیمی‌های منطقه پارس جنوبی منتقل کند، گازها به‌سوزی می‌شوند و آلایندگی کاهش می‌یابد. 

 

همچنین امروز شنبه جمشید سبزکار، مدیر عامل شرکت پتروشیمی مبین  در تشریح حادثه آتش سوزی در پتروشیمی مبین به خبرنگار شانا گفت: این حادثه خارج از پتروشیمی مبین و در خط لوله تامین سوخت و خوراک گاز رخ داده است.

وی با تشریح وضع مجتمع پتروشیمی مبین گفت: اکنون چهار ژنراتور و واحدهای برق، بخار، ازت و آب شیرین کن مجتمع در سرویس قرار دارند و تا ساعت ١٥ امروز همه واحدهای این پتروشیمی به سرویس می آید.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی مبین ادامه داد: با به سرویس آمدن واحدهای مختلف اکنون در حال تامین یوتیلیتی مجتمع های فاز یک عسلویه هستیم و تامین یوتیلیتی آنها در حال انجام است.

آتش سوزی در ایستگاه تقلیل فشار پتروشیمی مبین ظهر روز چهارشنبه (٢٤ شهریورماه) رخ داد.

شرکت پتروشیمی مبین (سهامی عام) به عنوان تولیدکننده سرویس های جانبی، تأمین کننده آب، برق، بخار، اکسیژن، نیتروژن و هوای فشرده و تصفیه کننده پساب های صنعتی مجتمع های پتروشیمی منطقه پارس جنوبی (عسلویه) فعالیت می کند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا