اخبار

۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار خسارت توقف کامیون‌ها در مرز بازرگان

بسپار می نویسد، رییس کمیسیون حمل‌ و نقل اتاق بازرگانی تهران گفت: ۱۰ روز است که ۱۵۰۰ کامیون ایرانی و ۲۰۰۰ کامیون ترک در مرز بازرگان متوقف هستند که سه میلیون و ۵۰۰ هزار دلار خسارت توقف این کامیون‌هاست.

مسعود دانشمند در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: هزینه‌ توقف هر کامیون در مرز بازرگان روزانه ۱۰۰ دلار است.

به گفته وی پیش از این عوارضی که توسط ترکیه گرفته می‌شد، ۰.۸ یورو به ازای هر تن بار بود اما با دو برابر شدن این میزان، هزینه‌ سنگین ۱.۶ یورویی به کامیون‌ها وارد می‌شود که اصلا زیر بنای منطقی ندارد.

دانشمند خاطر نشان کرد: روال منطقی در تمام کشور‌ها این است که سه تا شش ماه قبل از گران‌ شدن عوارض، اطلاع‌رسانی انجام شود که بازرگانان و شرکت‌های ترانزیت در تصمیم‌گیری‌هایشان، افزایش قیمت را در نظر قرار بگیرند.

رییس کمیسیون حمل‌ و نقل اتاق بازرگانی تهران گفت: البته کامیون‌هایی که مواد غذایی فاسدشدنی داشتند با قبول این عوارض از مرز عبور کردند.

به گزارش ایسنا، بحث حمل و نقل با ترکیه، داستان طولانی دارد. سوخت ما ارزان است اما سوخت ترکیه علاوه بر قیمت واقعی، ۱۰۰ درصد مالیات دارد، به همین علت قاچاق سوخت به ترکیه از کشور ما تجارت سودآوری بوده است.

قیمت گازوئیل در ترکیه لیتری ۷۰۰۰ تومان و قیمت گازوئیل در ایران لیتری ۲۵۰ تومان است. به همین علت دولت ایران از سال های پیش مقرر کرده بود که کامیون های ترکیه در ایران باید مابه‌التفاوت سوخت را براساس کیلومتری که در ایران طی می‌کنند و ۲۵۰۰ تومان قیمت جهانی گازوئیل بپردازند.

ترکیه با این بهانه می‌گوید کامیون‌های ایرانی هم باید در ترکیه مابه‌التفاوت بدهند به همین علت عوارض ۵۰۰ یورویی را گذاشتند. اما به دلیل بی ربط بودن حرف ترکیه، دولت ایران هم عوارض ۵۰۰ یورویی را وضع کرد و اکنون ترک‌ها به مقابله، این عوارض را به هزار یورو افزایش دادند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا