اخبار

4 گرید جدید پلیمری در پلی پروپیلن جم تولید می شود

بسپار/ایران پلیمر شرکت پلی پروپیلن جم و دانشگاه صنعتی شریف با هدف تنوع بخشی به سبد محصولات استراتژیک و ارزش‌آفرینی بیشتر تفاهم‌نامه همکاری علمی و پژوهشی امضا کردند.

  مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره پلی پروپیلن جم با اشاره به اهمیت ارتباط میان صنعت و دانشگاه در مسیر نوآوری و خودکفایی صنعت پتروشیمی، اظهار‌داشت: با توجه به تحولات صورت گرفته در حوزه صنایع پایین دستی پتروشیمی و ضرورت همگرایی و ارتقای ظرفیت تولید با هدف تأمین نیاز صنایع داخلی و توسعه بازار خارجی، از ابتدای حضور در شرکت پلی پروپیلن جم با سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی اصولی به دنبال گسترش ارتباط صنعت و دانشگاه بوده‌ایم.

سید مصطفی فیض با با اشاره به برخی موفقیت‌های حاصل از پیوند صنعت و دانشگاه در شرکت متبوع، گفت: تفاهم‌نامه همکاری علمی – پژوهشی با دانشگاه صنعتی شریف در راستای اجرایی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و در ادامه همکاری‌های پژوهشی قبلی با این دانشگاه منعقد شده‌است.

مدیرعامل پلی پروپیلن جم گفت: تاکید و تصریح مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی با توجه به تحریم‌های ظالمانه‌ای که بر صنعت و اقتصاد کشور تحمیل شده است، لزوم توجه جدی به ظرفیت‌های داخلی و درون‌زای کشور را دو چندان ساخته‌است.

وی با بیان اینکه خلاقیت و نوآوری گام جدید پلی پروپیلن جم برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی می باشد، تأکید کرد: اجرای نظام نوآوری و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در مجموعه پلی پروپیلن جم در دستورکار قرار گرفته و امیدواریم با گنجینه دانش و نیروی‌انسانی کارآمد و مجرب شرکت و با تعریف درست ابعاد کار و برنامه زمان‌بندی مشخص بتوانیم دستاوردهای خوبی از این تفاهم کسب کنیم.

فیض با اشاره به آغاز جهش سوم صنعت پتروشیمی در کشور، بیان کرد: تنوع سبد محصول، ضرورت نوآوری و پژوهش و تحقیق و توسعه در این صنعت را نشان می‌دهد و بدون تردید این تفاهم‌نامه نقطه عطفی در صنعت تولید پلی پروپیلن کشور و تنوع بخشی به سبد محصول شرکت پلی پروپیلن جم خواهد بود.

تجاری سازی 4 گرید جدید پلیمر تا پایان سال1400

مدیرعامل پلی پروپیلن جم درخصوص تولید و تجاری سازی گریدهای جدید و پرکاربرد نیز گفت: مهمترین اولویت فعالیت‌های پلی پروپیلن جم در کنار تولید و ارزش آفرینی، پشتیبانی و حمایت جدی از صنایع پایین دست و مورد نیاز کشور است که در همین راستا سال گذشته در حوزه سلامت اولین تولیدکننده در گرید HP564S بودیم و با توجه به شرایط حاکم بر کشور، -همچون پتروشیمی های شازند و مارون- از سود خود گذشته و منافع ملی را اولویت قرار دادیم.

وی اظهار داشت: در حال حاضر توسعه چندین گرید جدید را در دستور کار داریم که در همین راستا گرید RP120L با هدف جلوگیری از واردات و بهره‌گیری صنایع پایین دست به تولید انبوه رسید و جایزه نوآوری دانشگاه صنعتی شریف را نیز دریافت کرد.

سید مصطفی فیض ادامه داد: تولید این گرید با توجه به افزایش هزینه تولید در حوزه های فرآیندی، شیمیایی و افزودنی‌های مورد استفاده، کار بسیار سختی بود ولی سعی کردیم با بهینه کردن ترکیب محصول، منافع بیشتری نصیب صنایع پایین دست و اقتصاد کشور شود.

مدیرعامل پلی پروپیلن جم با بیان اینکه امکان اعلام محصولات جدید بطور مشخص وجود ندارد، اذعان کرد: این نوید را می دهیم که در حوزه تحقیق و توسعه در حال بررسی بر روی حداقل چهار گرید جدید هستیم، در این زمینه اقدامات آزمایشگاهی انجام شده و پیش بینی بازار و سودآوری آن در حال نهایی شدن است.

وی افزود: امیدوارم طی ماه‌های آتی تولید آزمایشی و محدود این محصولات اجرایی شود و پس از طی مراحل تایید و صحه‌گذاری از طریق صنایع پایین دست، تولید انبوه کلید بخورد.

فیض با اشاره به قرارداد دیگر مجموعه پلی پروپیلن جم با مجموعه دانشگاهی کشور، بیان کرد: این قرارداد با هدف بررسی زنجیره پروپیلن و پلی پروپیلن کشور منعقد شده است و امیدواریم بتوانیم با توجه به توان مالی شرکت در این حوزه نیز سرمایه گذاری کنیم.

همکاری صنعت و دانشگاه برای از بین بردن گلوگاه لایسنس

رئیس پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف نیز در این نشست با تقدیر از نگاه علمی مدیران شرکت پلی پروپیلن جم و فراهم سازی زمینه همکاری صنعت و دانشگاه برای روزآمدی و ارزش آفرینی بیشتر در حوزه تولید محصولات دانش‌بنیان پتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی از افتخارات بزرگ کشور است و اگر جهش دوم در این صنعت ارزش آفرین رخ نمی داد امروز به خاطر تحریم های ظالمانه اوضاع متفاوتی در حوزه تامین ارز داشتیم، این هوشمندی در سیاستگذاری کشور را نشان می دهد که در زمان مناسبی سرمایه گذاری را شروع کرد و امیدوارم این نگاه درون‌زا برای توسعه صنعت پتروشیمی تداوم پیدا کند.

على ملکی با بیان اینکه تحریم‌ها نشان داد با استحکام قوی در داخل و سرمایه‌گذاری روی داشته‌هایمان می‌توانیم جلوی ضربه‌پذیری اقتصاد را بگیریم، اظهار داشت: در یک مقایسه بین المللی، کشورهایی همچون آلمان، کره جنوبی و سنگاپور به ازای هر تن تولید محصولات پتروشیمی سه برابر ارزش افزوده دلاری بیشتر از ایران کسب می‌کنند، به دلیل اینکه محصولات متنوع با ارزش افزوده بالاتر و تکنولوژی پیشرفته‌تری از ایران تولید می‌کنند و بازار کمتر رقابتی با درجه انحصار بالا در اختیار دارند. بنابراین تولیدکنندگان می‌توانند در زمینه پریمیوم منافع بیشتری از مشتری های خود کسب کنند.

وی ادامه داد: ما در برخی از همین محصولات پایین دستی پتروشیمی در عین حال که تراز تجاری پتروشیمی‌مان مثبت است ولی وارد‌کننده هستیم، این یعنی ارزش افزوده‌ای که به شکل بالقوه می توانستم تولید کنیم و ارزآوری و اشتغال بیشتری داشته‌باشیم را از دست داده‌ایم.

رئیس پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه هرچند توسعه پتروشیمی سرمایه بر است اما پایین دستی آن اشتغال زا است، بیان کرد: در حوزه تولید تجهیزات صنعت پتروشیمی نیز با توجه به اینکه 80 درصد تجهیزات از مجتمع‌های ماشین سازی داخلی تامین می‌شود، به سمت تحریم ناپذیری حرکت کرده‌ایم و اغلب تجهیزات دانش‌بنیان و استراتژیک را خودمان می‌سازیم.

ملکی افزود: با همه پیشرفت‌ها در صنعت پتروشیمی همچنان در زمینه لایسنس مسئله داریم و باید با همکاری صنعت و دانشگاه این گلوگاه بشکند تا صنعت پرافتخاری در کشور شکل بگیرد و ما نیز بتوانیم در این افتخار آفرینی سهم اندکی داشته‌باشیم.

وی افزود: ما باید در شکل دهی نظام نوآوری و اکوسیستم پتروشیمی نقش داشته‌باشیم و با خلق تکنولوژی جدید به جایی برسیم که بخش قابل توجهی از ارزش افزوده صادرات پتروشیمی به جای خام فروشی ناشی از دانش فنی و تکنولوژی باشد.

رئیس پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف گفت: کشورهایی مانند آلمان، کره جنوبی و سنگاپور نفت ندارند ولی از کسب و کار و تکنولوژی ارزش افزوده و اشتغال ایجاد می‌کنند، لذا برای ایران که کشوری با منابع هیدروکربوری است، لازم است که در این حوزه برنامه ریزی و سرمایه‌گذاری جدی انجام دهد.

نیپنا 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا