اخبار

40 سال با پلی اتر اتر کتون، نوآوری متوقف نمی شود!

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ ایران پلیمر نوامبر سال ۱۹۷۸ را به اختراع پلیمر پلی اتر اتر کتون یا PEEK مربوط می دانند. این بسپار از همان ابتدا در دسته ی بسپارهای عملکرد بالا یا HPP قرار گرفت. طی ۴۰ سال بعد این بسپار در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار گرفت. در بسیاری از کاربردها استفاده از PEEK به جای گرمانرم ها منطقی به نظر نمی رسید اما با استفاده از آن در این کاربردها عملکرد مناسب مشاهده شد.

محرک اصلی رشد بازار این بسپار شرکت Victrex بود. ایجاد بازار و کاربردهای جدید برای این بسپار به عنوان عضوی از خانواده ی بزرگ PAEK از مهم ترین فعالیت های این شرکت طی سال های گوناگون بوده است. در واقع شرکت Victrex پلی اتر اتر کتون را به سطح جدیدی از مصرف رساند. معرفی کاربردهای گوناگون از جمله فیلم، لوله، الیاف و برخی از قطعات نظیر چرخ دنده برای PEEK را می توان از فعالیت های مهم این شرکت دانست.

پس از ساخته شدن اولین PEEK در آزمایشگاه شیمیایی ICI در نوامبر ۱۹۷۸ و دیده شدن خواص متفاوت این بسپار، تجاری شدن آن به عنوان بخشی از محصولات شرکت Victrex آغاز شد.

امروزه PEEK برای حل پیچیده ترین چالش های مهندسی به کار می رود. به عنوان مهم ترین ویژگی این ماده می توان به قابلیت جایگزینی آن با فلزات اشاره کرد. مهم تر از همه چیز، قابلیت اعمال نواوری برای استفاده از PEEK در کاربردهای مختلف است. این بسپار برای محیط زیست خطری نداشته و نسبت قیمت به سوداوری آن قابل توجه است.

چندسازه های جدید Victrex AE 250، پروژه ی مشترک TxV برای صنعت هوافضا، گسترش گونه های غذایی Victrex FG، پروتزهای دندانی و استفاده از PEEK در تولیدات افزایشی (Additive manufacturing) از دلایل اصلی توسعه ی این بسپار طی ۴۰ سال آینده خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا