اخبار

سه درخواست بخش خصوصی از رییس جدید بانک مرکزی

بسپار/ایران پلیمر رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران با برشمردن سه درخواست بخش خصوصی از رئیس جدید بانک مرکزی، گفت: به دلیل عرضه ارز ارزان توسط شرکت‌های بزرگ، امکان فروش ارز توسط شرکت‌های کوچک فراهم نیست.

محمد لاهوتی، رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران گفت: با کاهش درآمدهای ارزی، خروج آمریکا از برجام و تحریم مجدد بانک مرکزی،‌ افزایش دو برابری نرخ ارز و تورم 40 درصدی رقم خورد که البته شاید اگر سیاست‌های بانک مرکزی نبود، این شاخص‌ها، جهش‌های بیشتری را هم رقم می‌زدند.

وی افزود: چنانکه گفته می‌‌شود ایشان با برخی سیاست‌های اقتصادی دولت با صراحت مخالفت کرده و از این جهت می‌توان گفت که بانک مرکزی در دوران تصدی آقای همتی تا حدودی نسبت به دوران روسای قبلی از استقلال بیشتری برخوردار بود.

به گفته لاهوتی، البته شاید این دوره، یکی از سخت‌ترین دوران صادرکنندگان از نظر مواجهه با بانک مرکزی در خصوص رفع تعهد ارزی بود و صادرکنندگان شاهد سخت‌گیری‌ها و تغییرات پی در پی بخشنامه‌ها توسط این نهاد بودند.

وی افزود: با تغییر رئیس بانک مرکزی در ماه‌های پایانی فعالیت دولت دوازدهم، انتظار تغییر محسوسی در رفتارهای بانک مرکزی وجود ندارد. تنها موردی که ممکن است تا حدودی دستخوش تغییر شود، این است که عرضه بیشتر و کاهش نرخ ارز در دستورکار دولت قرار گیرد که در این صورت باید ببینیم موضع رئیس جدید بانک مرکزی در قبال این درخواست دولت چه خواهد بود.

لاهوتی ادامه داد: رئیس کنونی این نهاد می‌تواند در فرآیند رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان تسهیلات بیشتری ایجاد کرده و همچنین
نسبت به رقابتی کردن شرایط سامانه نیما اقدام کند، به نحوی که از عرضه ارز ارزان توسط شرکت‌های بزرگ جلوگیری به عمل آورد تا رقابت سالم میان شرکت‌های بزرگ و کوچک و متوسط برای عرضه ارز برقرار شود.

وی افزود: در حال حاضر به دلیل عرضه ارز ارزان توسط شرکت‌های بزرگ، امکان فروش ارز توسط شرکت‌های کوچک فراهم نیست.

رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران در تشریح سومین درخواست اعلام کرد: بانک مرکزی باید از ارز پاشی و کاهش نرخ ارز به صورت دستوری در انتهای کار دولت پرهیز کند. البته اگر کاهش نرخ ارز به واسطه بهبود شاخص‌های اقتصادی به وقوع بپیوندد موجب افزایش ارزش پول ملی شده و بخش خصوصی از آن استقبال می‌کند اما کاهش تصنعی نرخ، عمر کوتاهی داشته و با تغییر دولت فنر نرخ ارز دوباره رها شده و تبعات منفی بیشتری ایجاد می‌کند.

 

اکسپورتنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا