اخباراخبار ویژهمقالات

6 فناوری نو در صنعت پوشرنگ

بسپار/ ایران پلیمر رنگ آمیزی فضای داخلی یا خارجی منازل آسان­تر شده و کیفیت پوشرنگ­ ها نیز بهبود یافته است. ممکن است این­گونه به نظر برسد که پوشرنگ­ها برای مصارف داخلی و خارجی منازل در طی 20 سال گذشته تغییر زیادی نداشته­اند. این موضوع را اشلی کلون مدیر داخلی Hirshfield’s Uptown، که یک فروشگاه قدیمی پوشش و پوشرنگ در مینیاپولیس مینه سوتاست، تایید می­کند. او می­ گوید که تغییرات محسوس، تفاوت قابل توجهی را برای مصرف کننده فراهم می ­آورد. هم­چنین عقیده دارد که عملکرد طولانی مدت آن­ها با 10 سال گذشته فاصله زیادی دارد. پیشرفت­های روز افزون و فناورانه در شیمی رنگ مانند ابزار­های محاسبه میزان موادبری، روش نقاشی ما را تغییر داده ­است.

ما از کلون و دیگر کارشناسان پوشرنگ خواستیم تا در مورد خلاقانه­ترین فناوری­های پوشرنگ امروز بحث کنند. موارد زیر توسط آن­ها مطرح شده­است.

درخشندگی و توانایی در برابر فرسودگی ناشی از شستشو

پوشرنگ­های سبز( از نظر زیست محیطی) و سریع خشک شونده

پوشرنگ­های تک لایه با قابلیت شگفت انگیز

پاکسازی هوا

پوشرنگ­های خود تمیز شونده

پوشرنگ­های منطبق بر نرم افزار­های رنگ همانندی

درخشندگی

کلون می­ گوید: درخشندگی پوشرنگ یکی از مهم­ترین مشخصه ­های مربوط به آن است که رفتار مقاومت پوشرنگ در برابر نفوذ آب و رطوبت و قابل شستشو بودن آن پس از اعمال را پیش ­بینی می­کند. بطور کلی، پوشرنگ درخشنده ­تر برابر است با پوشرنگي با قابلیت شستشوی بیش­تر، حتی اگر همه افراد سطح براق را دوست نداشته باشند.

کلون می­ گوید: رزین­های صد درصد اکریلیک و افزودنی­ های با دوام، این امکان را برای مصرف کننده فراهم کرده ­است که از براقیت پوشرنگ خود بکاهند.

او هم­چنین می­گوید مردم اگر متقاعد شوند که درخشندگی کمتر پوشرنگ نیز می­تواند نیاز­های عملکردی آن­ها را برطرف نماید، به استفاده از پوشرنگ­های با براقیت کمتر راغب می­شوند. این تغییرات در پوشرنگ­ها تاثیر مثبتی در دوام و ماندگاری، قابلیت شستشو و مقاومت در برابر کپک دارد چرا که آن­ها رطوبت را دفع می­کنند.

پوشرنگ­های سبز و زود خشک شونده

پوشرنگ و پوشش­های صنعتی در حال تغییر فرمولاسیون به منظور کاهش آزاد­سازی مواد شیمیایی به جو پس از اعمال هستند. کلون می­گوید این امر بطور ویژه در مورد ترکیبات آلی فرار صادق است. او می­گوید: مواد آلی فرار برای مدت­ها بخش و جزئی از پوشرنگ­ها بودند. حذف آن­ها علاوه بر ایجاد شرایط ایمن­تر و بوی کم­تر، باعث تسریع در فرآیند خشک شدن آن­ها نیز می­شود.

اما مواد آلی فرار تمام ماجرا نیستند، مشتریان باید به دنبال هرگونه تغییر در فرمولاسیونی باشند که مواد آلی فرار را با هر ترکیبی که سازگار با محیط زیست نیست، جایگزین کند. کلون آمونیاک را به عنوان یک جایگزین رایج برای مواد آلی فرار ذکر می­کند.

پوشرنگ­های تک لایه با قابلیت شگفت انگیز

نوآوری در پوشرنگ­های مبتنی بر آب(لاتکس یا اکریلیک) امکان توسعه پوشرنگ­های تک لایه واقعی را فراهم کرد. این محصولات ضخیم و ترکیبی پوشرنگ و پرایمر، بسیار به صرفه هستند و تقریبا هر تولیدکننده بزرگ پوشرنگ یک نسخه از این محصول را تولید می­کند.

پاکسازی هوا

هرکسی که تا بحال تجربه رنگ آمیزی در محیط داخلی را داشته باشد، در هنگام استفاده از پوشرنگ و در روزهای بعد، حداقل با کمی بوی مواد شیمیایی مواجه شده­است. اما فناوری جدید SuperPaint Sherwin-Williams با فناوری تصفیه و ضدعفونی هوا، ادعا می­کند که بوی بد داخل خانه را کاهش داده و کیفیت هوا را بهبود می­بخشد.

ریک واتسون مدیر اطلاعات محصول و خدمات فنی Sherwin-Williams می­گوید: نسخه فناوری تصفیه هوا شامل ترکیبات ویژه کاهنده بو بوده که مولکول­های گازی بو را که در سطح رنگ­شده قرار می­گیرند خنثی کرده و از بین می­برد. این ویژگی جدید، پوشرنگ­ها را به ویژه برای آشپزخانه و حمام مناسب می­کند.

واتسون می­گوید: محصول فناوری ضدعفونی کننده هم­چنین با ارائه عملکرد مداوم ضدباکتریایی %99.9، باکتری­های خاصی که روی سطح رنگ شده قرار داشت را از بین برده و به مدت چهار سال نیز بطور موثر باقی می­ماند. این ویژگی به تمیز نگه داشتن طولانی مدت دیوار­ها کمک می­کند.

پوشرنگ­های خود تمیز شونده

بله درست خواندید. در چند سال گذشته تعدادی از شرکت­ها، پوشرنگ­های خود تمیز شونده البته برای مصارف بیرونی را به بازار مصرف کننده معرفی کرده­اند.

پوشرنگ خود­تمیز شونده چگونه عمل می­کند؟

 

 

مترجم: مهندس فهیمه رفیعی- دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی پلیمر- صنایع رنگ- پژوهشگاه رنگ

 

(ادامه دارد …)

متن کامل این گفت و گو را در شماره 257 ماهنامه بسپار که در نیمه اسفندماه 1402 منتشر شده است، می خوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق طاقچه  و  فیدیبو  قابل دسترسی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا