اخبار

۷۰درصد نیروی کار کشور در واحدهای زیر ۱۰ نفر کار می کنند

بسپار می نویسد، یک کارشناس بازار کار گفت: ۹۰ درصد از بنگاههای اقتصادی کمتر از ۱۰ نفر کارکن دارند و ۷۰درصد نیروی کار کشور در این واحدها کار می کنند.
علیرضا حیدری در گفت و گو با ایرنا، افزود: موضوعی که وزیر کار در خصوص اشتغال بزرگ از طریق بنگاههای کوچک عنوان کرده اند در همه جای دنیا مرسوم است.
وی ادامه داد: عمده اشتغال در کشورهای جهان از طریق واحدهای کوچک و متوسط ایجاد می شود، واحدهای خرد و متوسط در چرخه صنعت درگیر هستند و بخشی از نیازهای صنایع بزرگ را تامین می کنند.
وی توضیح داد: وقتی واحدهای بزرگ اقتصادی دچار مشکل می شوند آثار آن در واحدهای خرد نیز مشاهده می شود، به طور مثال وقتی تولید خودرو در کشور کاهش یابد واحدهای قطعه ساز دچار آسیب می شوند.
به گفته حیدری، در شرایط بد اقتصادی، واحدهای بزرگ بیش از واحدهای کوچک می توانند شرایط را تحمل کنند.
وی در خصوص رقابت تولید داخلی با کالاهای دیگر کشورها، گفت: موضوع هزینه تولید مهم است لذا هزینه تولید باید به گونه ای پایین بیاید که واردات کالاهای مشابه صرف نکند، ضمن آنکه پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به تولید نیز می تواند هزینه تولید را کاهش دهد.
وی گفت: آنچه مسلم است واحدهای خرد در سالهای اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی به طور عمده تعطیل شده اند اما آمار رسمی در این مورد در دسترس نیست.
وی با اشاره به تعداد افرادی که از بیمه بیکاری استفاده می کنند، گفت: ۲۴۰ هزار نفری که بیمه بیکاری می گیرند عمدتا بیکارانی هستند که دارای شناسنامه می باشند. بی تردید بیکاران زیادی در کشور هستند که بیمه بیکاری دریافت نمی کنند.
حیدری معتقد است: بنگاههای خرد و متوسط آسیب پذیرتر از بنگاههای بزرگ اقتصادی هستند زیرا بنگاههای بزرگ قدرت پیش بینی دارند و می توانند خیلی سریعتر تصمیم گیری کنند تا از تلاطم اقتصادی که در کشور پیش می آید خود را مصون نگه دارند.
یادآور می شود، احمد پورفلاح رئیس کمیسون صنایع اتاق بازرگانی ایران، بتازگی اعلام کرد: مسائل بانکی از جمله افزایش مطالبات معوق بانکی، توقف پرداخت تسهیلات بانکی و موارد دیگر باعث شده که بین ۱۲ هزار تا ۱۴ هزار واحد تولیدی متوقف شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا