اخبار

BASF در پتروشیمی ایران، رقیب توتال شد

بسپار می نویسد، پس از امضای تفاهم‌نامه بین ایران و توتال فرانسه، مذاکرات نهایی دیگری با شرکت باسف آلمان برای امضای قرارداد ۶ میلیارد یورویی در صنعت پتروشیمی وارد مرحله نهایی شد.

 

پرویز صحاف‌زاده در گفت و گو با مهر درباره آخرین وضعیت مذاکرات انجام شده با شرکت BASF آلمان گفت: تفاهم‌نامه ۶ میلیارد یورو بین این شرکت بزرگ آلمانی و یک شرکت پتروشیمی ایران به منظور ساخت یک مجتمع بزرگ پتروشیمی امضا شده است.

قائم مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اعلام اینکه براساس مذاکراتی که با این شرکت آلمانی انجام شده، قرار است ساخت یک مجتمع پتروشیمی در فاز دوم عسلویه به BASF آلمان واگذار شود، تصریح کرد: در فاز اول این مجتمع پتروشیمی اتیلن و در فاز دوم انواع گریدهای پلی‌اتیلن تولید خواهد شد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه براساس مذاکرات و توافق‌های اولیه قرار شده است که بخشی از محصولات تولید شده توسط باسف آلمان در داخل و بخشی دیگر از آن به خارج از کشور صادر شود، اظهار داشت: مذاکرات نهایی درباره قیمت فروش گاز، ایجاد واحدهای فرآیندی و تکمیلی زنجیره ارزش با باسف در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود به زودی قرارداد نهایی بین ایران و این شرکت آلمانی امضا شود.

صحاف‌زاده با اشاره به اعلام آمادگی توتال فرانسه برای ساخت یک مجتمع دیگر پتروشیمی در جنوب کشور، تاکید کرد: در شرایط فعلی به نظر می‌رسد اولین قراردادهای توسعه صنعت پتروشیمی بین ایران و شرکت‌های توتال فرانسه و باسف آلمان امضا شود.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه شرکت‌هایی همچون توتال فرانسه، شل و برتیش پترولیوم علاوه بر سرمایه‌گذاری و فعالیت در بخش بالادستی صنعت نفت در کشورهای مختلف جهان از سابقه مشارکت و سرمایه‌گذاری در بخش صنایع پتروشیمی هم برخوردار هستند، یادآور شد: با توجه به مزیت‌های ایران برای توسعه صنعت پتروشیمی همچون در اختیار داشتن ذخایر عظیم گاز طبیعی، وجود خط گسترده ساحلی در خلیج‌فارس و دریای عمان و نزدیک بودن به بازارهای مصرف همچون چین، هند، ترکیه و کشورهای شرق آسیا می‌توانند در صنایع پتروشیمی ایران با ارائه تکنولوژی‌های جدید سرمایه‌گذاری کنند.

به گزارش مهر، در حالی به نظر می‌رسد امضای قرارداد پتروشیمی ایران و شرکت باسف آلمان وارد مراحل نهایی شده است که روز گذشته مرضیه شاهدائی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به تعیین دو پیش‌شرط ایران برای شرکت توتال فرانسه به منظور ساخت یک مجتمع پتروشیمی در جنوب ایران گفته بود به زودی هیاتی از مدیران توتال برای نهایی کردن مذاکرات پتروشیمی به تهران سفر می‌کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا