اخباراخبار ویژه

BASF فوم‌های پلی‌یورتان استفاده شده در تشک‌ها را وارد اقتصاد چرخشی می‌کند

بسپار/ایران پلیمر BASF در حال آزمایش فرایند بازیافت شیمیایی برای تشک‌های استفاده شده است و انتظار می‌رود که اولین سری از مواد بازیافتی را در پروژه‌های امسال به شریک‌های تجاری تحویل دهد.
هنگامی که صحبت از تکنولوژی تشک به میان می‌آید، فوم پلی‌یورتان موضوع بسیار مهمی می‌شود. با استفاده از آنها، نیاز به استفاده از فنرهای فلزی، قاب محکم کننده آنها و پنبه برای پر کردن این قاب به فراموشی سپرده شده است. امروزه تشک‌های تهیه شده از فوم‌های پلی‌یورتان با حافظه می‌توانند به صورت آنلاین خریداری شوند و در جعبه به درب منزل آورده شود و نیازی به فنرهای فلزی نیست.
طبق تعریف ویکی‌پدیا، فوم‌های حافظه‌دار شامل پلی‌یورتان به همراه مواد شیمیایی است که ویسکوزیته و چگالی آن را افزایش می‌دهد و به آنها مواد فوم پلی‌یورتان ویسکوالاستیک می‌گویند. فوم حافظه‌دار در سال 1966 تحت قرارداری با ناسا به منظور افزایش امنیت کوسن‌های هواپیما تولید شد و ناسا اطلاعات این ماده را در اوایل 1980 در اختیار عموم قرار داد و در نهایت در زمینه پزشکی برای افرادی که بایستی به صورت درازکش در تخت برای مدت زمان طولانی بی تحرک باشند، مورد استفاده قرار گرفت.
با پیشرفت تکنولوژی تولید فوم‌های با حافظه پلی‌یورتان، این مواد در تولید تشک‌ها مورد استفاده انبوه قرار گرفتند. در دهه گذشته این مواد بسیار معروف شده است. امروزه، بنابر گزارش CNBC، 175 کارخانه تولید این نوع تشک شده‌اند و مصاحبه با مایکل ماگنوسون، موسس تشک GoodBed میزان فروش این نوع تشک حدود 12% از 5/16 بیلیون دلار در صنعت تشک‌سازی را شامل می‌شود. سالانه حدود 34 میلیون تشک در جهان فروخته می‌شود.
موضوع مهمی که در اینجا مطرح است بازیافت تشک‌های تولید شده پس از استفاده است. یک بازیافت کننده محلی فوم پلی‌یورتان در فنیکس، انواع مختلف تشک‌های پلی‌یورتان را برای بازیافت به کارخانه آورده‌اند اما مدیر ارشد مالی می‌گوید: درخواست برای بازیافت این مواد بسیار زیاد است. این مواد بازیافتی در تولید فرش یا بالش یا دیگر محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند.
بستن حلقه برای فوم نرم پلی‌یورتان
BASF هفته گذشته اعلام کرده است بازیافت تشک‌های پلی‌یورتان به منظور دستیابی به مواد اولیه برای تولید تشک‌های جدید را آغاز کرده است. تست پایلت در این زمینه در حال انجام است. فرایند بازیافت شیمیایی این مواد در آلمان در حال انجام است. طبق این فرایند پلی‌یورتان انعطاف پذیر شکسته شده و پلی‌ال اولیه به دست می‌آید. با استفاده از این ماده، BASF می‌تواند فوم جدیدی با تعداد کربن کمتر (به دلیل استفاده کمتر از منابع سوخت فسیلی) تولید کند.
شانکارا کیلاپاندال، مدیر کسب و کار می‌گوید: هدف بازیابی مواد اولیه با کیفیتی قابل مقایسه با ماده بازیافت نشده اصلی است.
اولین محموله بازیافت شده، امسال با هدف توسعه پروژه پایلت به دست شرکای این پروژه خواهد رسید. کیلاپاندال می‌گوید: این پروژه بسیار پیچیده است اما پتانسیل کاهش حجم مواد دور ریز و حفظ منابع نشان دهنده ارزش بالای این موضوع است. به همین دلیل است که ما راه حلی برای بستن چرخه برای فوم نرم پلی‌یورتان با بازیافت شیمیایی تشک‌ها را پیدا کرده‌ایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا