اخبار

اختصاصی بسپار/ BASF و یک طرح جدید برای اقتصاد چرخشی

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ایران پلیمر BASF با تمرکز بر سه بخش این موضوع را محقق کرده است. خوراک چرخشی، چرخه ی مواد اولیه و مدل های جدید تجارت برای ایجاد فروش مضاعف این سه حوزه را شامل می شوند.

Claudia Staudt، از محققان این شرکت، در حال پژوهش بر روی غشاهایی است که می تواند برای تصفیه ی آب مورد استفاده قرار بگیرد. با استفاده از یک تابلو ی نور و یک ذره بین او توانست ریزترین لکه ها را مشاهده کند.
تا سال ۲۰۲۵، BASF قصد دارد سالیانه ۲۵۰هزار تن از مواد اولیه ی بازیافتی و ضایعاتی را فراوری کرده و آن را جایگزین مواد اولیه ای کند که از منابع تجدید ناپذیر تهیه می شوند. یکی از این مواد، باتری های بازیافتی هستند.
تخمین زده می شود که بیش از ۱.۵ میلیون تن از سلول های باتری که در وسایل نقلیه ی الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند تا سال ۲۰۳۰ به عنوان زباله دور انداخته می شوند. این قطعات شامل مواد باارزشی مانند لیتیون، کوبالت و نیکل هستند. با بازیافت باتری، این مواد را می تواند استخراج کرده و دوباره مورد استفاده قرار داد. برای بازیافت باتری های لیتیومی، ابتدا آن ها متلاشی و خرد می شوند که به ماده ی حاصل از این بخش، black mass می گویند. پس از انجام این فرایند، امکان بازیافت مواد مفید با استفاده از فرایندهای شیمیایی ایجاد می شود.
تا کنون، این فرایند مصرف انرژی زیادی داشت و همچنین منجر به تولید نمک هایی می کرد که باید دفن می شدند. به علاوه، بازده این مواد بسیار پایین است. شرکت BASF فرایند شیمیایی جدیدی را ایجاد کرده است که بازدهی بالاتری داشته و مزایای بیشتری نسبت به روش های قدیمی دارد. با استفاده از این روش می توان لیتیومی با خلوص و بازده بالا به دست آورد. به علاوه با استفاده از این روش کربن کمتری در مقایسه با سایر روش های موجود تولید می شود.
در مورد پلاستیک ها، محققان BASF در تلاشند چرخه ی بازدهی مواد را کوچکتر کنند. این شرکت افزودنی های متفاوتی را برای مواد بازیافتی تولید می کند. راهکارهایی مانند استفاده از سازگارکننده ها می تواند پلاستیک های بازیافتی و محصولاتی که از آن ها تولید می شوند را از نظر مکانیکی بهبود ببخشد.
هرساله ۲۰۰ میلیون تن از پلاستیک های ضایعاتی که در جهان تولید می شوند بدون بازیافت در محیط باقی  می مانند. شرکت BASF بر روی بهبود فرایند بازیافت شیمیایی کار می کند تا بتواند روغن پیرولیز را از پلاستیک ضایعاتی استخراج کند. ایجاد کاتالیزورهای پایدار برای این فناروی جدید یکی از جنبه های مهم این فرایند است. نسل اول این کاتالیزها توسط همکار نروژی BASF، شرکت Quantafuel تهیه شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا