اخبار

BASF پلاستیک کود ecovio® را با هدف مشارکت در اقتصاد چرخشی عرضه کرد

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ ایران پلیمر شرکت BASF با ارائه و اخذ تاییدیه برای پلاستیک کود ecovio® سبد محصولی جدیدی را برای مشارکت در اقتصاد چرخشی توسعه داده است. مطالعات بسیاری توسط موسسات پژوهشی مستقل در دنیا، مزایای این ماده را در تولید، بسته‌بندی و انتقال کودهای صنعتی و خانگی و حتا خاک و همین‌طور گردآوری ضایعات غذا (با توجه به درجه زیست‌تخریب‌پذیری ماده) تایید کرده‌اند. این مطالعات نشان می‌دهند که در صورت استفاده از این مواد، ضایعات غذا کاهش یافته، مواد باارزش غذایی به واسطه حجم بالاتر کود تولیدی به خاک برمی‌گردند و از تجمع پلاستیک‌ها در خاک جلوگیری می‌شود.

محصول Ecovio®M2351 از شرکت BASF یک پلاستیک با قابلیت زیست‌تخریب‌پذیری در خاک برای فیلم‌های شامل مالچ است که از هم‌بسپارهای زیست‌تخریب‌پذیر ecoflex®(PBAT) و سایر بسپارهایی تشکیل شده که از مواد تجدیدپذیر ساخته شده‌اند. فیلم‌هایی که از ماده ecovio® ساخته می‌شوند را می‌توان به جای آن که به زحمت از زمین جدا و بازیافت کرد، برای مدت طولانی پس از شخم زدن در زمین نگه داشت. در واقع ریزجاندارانی مانند قارچ و باکتری که در خاک زندگی می‌کنند، ساختار فیلم ecovio® را به عنوان غذای قابل هضم تشخیص می‌دهند. محصول باقی‌مانده پس از تخریب توسط این ریزجانداران CO2، آب و گاز طبیعی و زیست‌توده خواهد بود.

نتایج مطالعاتی که در دانشگاه منابع طبیعی و علوم کاربردی در اتریش انجام شده نشان می‌دهد استفاده از محصول ecovio® غذاها را تازه نگه داشته و عمر آن‌ها را طولانی‌تر می‌کند. ‌این مطالعات طول عمر مواد مختلفی مانند سبزیجات و میوه‌ها را در بسته‌هایی از جنس PE و ecovio® در قفسه اندازه گرفته است. میوه و سبزیجاتی که در کیسه‌هایی از جنس ecovio® نگهداری شده‌اند، نرخ انتقال بهتری در بخار آب و اکسیژن دارند: این مسئله سبب تمرکز بهینه رطوبت و اکسیژن برای میوه‌ها و سبزیجات گوناگون در یک کیسه با حجم مناسب می‌شود. در نتیجه این امر سبب طولانی شدن زمان ماندگاری آن‌ها می‌شود. برای نمونه گوجه را می‌توان تا چهار برابر زمان بیشتر در کیسه‌های ecovio® به نسبت کیسه‌های پلی‌اتیلنی نگه داشت. به این شکل بسته‌بندی هوشمند می‌تواند ضایعات غذا را کاهش دهد. به علاوه بسته‌بندی‌های میوه و سبزیجات که از ecovio® ساخته شدند تنها خاصیت حمل و نقل و ذخیره مواد غذایی ندارند و به سبب آن که به صورت مجدد به عنوان کیسه‌های ضایعات طبیعی مورد استفاده قرار گرفتند، می‌توانند فرایند گردآوری و بازیافت ضایعات غذا را بهبود دهند.

کیسه‌های قابل تبدیل به کود با کاربرد دوگانه از جنسecovio®، این امکان را فراهم می‌کنند که حجم بیشتری از ضایعات آشپزخانه برای بازیافت در محیطی تمیز و ایمن و به شیوه‌ای آسان‌تر و همچنین بدون ایجاد بوی بد گردآوری شوند. این کیسه‌ها مقاومت بالایی در برابر پارگی و رطوبت دارند و تحت شرایط یک کارخانه تولید کود صنعتی، ecovio® طی چند هفته به صورت کامل توسط ریزجانداران و آنزیم‌های آن‌ها تخریب می‌شود. این کود ارزشمند می‌تواند سپس برای افزایش چگالی مواد مغذی خاک و در نتیجه بستن چرخه غذایی مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا