اخبار

K2019/ صنعت پلاستیک اروپا: به امید بهترین‌ها، آماده برای بدترین‌ها

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ ایران پلیمر در آستانه نمایشگاه K 2019، صنعت پلاستیک اروپا در چندین جبهه با چالش‌هایی روبه ­رو است. به‌طورکلی، اقتصاد فقط در حال سکندری خوردن است. خروج طولانی‌مدت انگلیس از اتحادیه اروپا باعث ناآرامی شده است. بازارهای عمده صادراتی سنتی در حال تکان است و نگرش سخت­گیرانه مصرف‌کنندگان نسبت به بسته‌بندی‌های پلاستیکی منجر به حرکت عجولانه‌ای در میان قانون‌گذاران اقتصاد چرخشی شده است.

اقتصاد آلمان که به‌طور سنتی نیروگاه اروپا است، در شرایط پرتنشی قرار دارد و صادرات و واردات این کشور در ماه‌های اخیر افت کرده است. تحلیلگران مشاور IHS Markit نتیجه گرفتند که بخش تولید آلمان به‌وضوح در رکود عمیق قرار داشته است. آلمان تنها نیست. به‌عنوان‌ مثال، بیکاری در ایتالیا دوباره افزایش ‌یافته است. در واقع، شاخص میانگین مدیران خرید (PMI) برای منطقه یورو (19 کشوری که از یورو استفاده می‌کنند) اکنون زیر 50 (خنثا) است. از چهار اقتصاد بزرگ، فقط اسپانیا در قلمرو مثبت قرار دارد. برخی از تحلیلگران انتظار دارند تولید ناخالص داخلی (GDP) در منطقه یورو در سال 2019 افزایش یابد، هرچند که این رقم اندک خواهد بود. تولید بریتانیا سریع‌تر از ماه مارس سال گذشته رشد کرده است، اما عمدتا به دلیل این است که کارخانه‌ها کالاها را به دلیل رخداد احتمالی Brexit  (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) انبار می‌کنند.

Oliver Möllenstädt، مدیر اجراییGKV  (انجمن آلمانی Plastics Converters) اظهار داشت: فروش صنعت فراورش پلاستیک در سال گذشته بیش از سه درصد افزایش ‌یافته است، تقریبا دو برابر سریع‌تر از تولید ناخالص داخلی. به گفته وی، این وضعیت بسیار چشم­گیر است، زیرا اقتصاد در فضای بین‌المللی نامشخصی به‌طور فزاینده‌ای حرکت می‌کند. اما رشد مناسب در بیشتر صنایع نباید این حقیقت را پنهان کند که صنعت پلاستیک با چالش‌های اساسی روبه­رو است. بحث در مورد پلاستیک‌ها در محیط زیست که بعضی‌اوقات در رسانه‌ها و عموم مردم بسیار احساسی است، تاثیر گسترده‌ای بر شرکت‌های فراورش پلاستیک دارد. Möllenstädt می‌گوید که بررسی سالانهGKV  نشان داد که اکثر شرکت‌ها تحت تاثیر قرار گرفته­اند. به عقیده وی، جریان بحث‌های سیاسی و عمومی تاکنون در مسیری نادرست پیش رفته است. کمیسیون اروپا و دولت‌های ملی در تلاش هستند تا نگرانی‌های مصرف‌کنندگان را با حرکات نمادین مانند محدودیت پلاستیک‌های یک‌بار مصرف (single-use plasticsSUPs) و کیسه‌های خرید برطرف سازند. این راهبرد ممکن است در کوتاه‌مدت بحث‌های عمومی را آرام کند، اما برای محیط زیست و مسئله ماندگاری (sustainability) موثر نیست.

Martin Wiesweg، مدیر مواد شیمیایی (PS، EPS و PET) در IHS Markit می‌گوید: صنعت پلاستیک در اروپا با در مقام قضاوت رستاخیرواری قرار گرفته است. این بخش، سال­ها رشد متوسط​​، درعین‌حال پایدار، درآمد زیاد و سهم درخشان از نظر نوآوری محصول و فرایند، اشتغال­زایی و ارزش افزوده از نظر عملکرد، راحتی و زیبایی‌شناسی برای زندگی مردم را تجربه کرده است. با این‌حال، به‌طور گسترده­ای، در حال از دست دادن حسن نیت اجتماعی و عمومی است. Wiesweg افزود در قلب این از دست دادن حسن نیت­ها، مشکل بزرگ پسماندهای پلاستیکی وجود دارد. با افزایش شدید و سریع، مصرف‌کنندگان و مسئولان در اروپا با انجام اقدامات گسترده برای جلوگیری از استفاده از آن و اجرای سخت­گیرانه­ی سلسله‌مراتب کنترل زباله، در برابر پلاستیک متحد شده­اند. این واقعیت که مقامات مایل به ریسک هزینه قابل‌توجه و نگرانی برای مصرف‌کنندگان هستند، گواهی از اعتقاد عمومی نسبت به پلاستیک‌ها است.

 

دستورالعمل­ها پلاستیک‌های یک‌بار مصرف را مهار می‌کنند

مجلس اروپا در ماه مارس، دستورالعمل پلاستیک‌های یک‌بار مصرف را تصویب کرد. این دستورالعمل احتمالا تا سال 2021 در بین کشورهای عضو اجرا خواهد شد. این قوانین ده مورد یافت شده در سواحل اتحادیه اروپا را شامل می‌شود. این اقدامات شامل ممنوعیت محصولات پلاستیکی یک‌بار مصرف منتخب است که جایگزین­های دیگری برای آن در بازار وجود دارد، کارد و چنگال، بشقاب، نی و همزن و هم­چنین لیوان، ظروف غذا و نوشیدنی ساخته‌شده از پلی­استایرن انبساطی و تمام محصولات ساخته‌شده از پلاستیک اکساتخریب­پذیر و چوب بادکنک­ها. هم­چنین در این دستورالعمل یک هدف، 90٪ جمع‌آوری جداگانه برای بطری‌های پلاستیکی تا سال 2029 (77٪ تا سال 2025) و معرفی الزامات طراحی برای اتصال درپوش به بطری‌ها و هم­چنین یک هدف برای ترکیب 25٪ پلاستیک بازیافتی در بطری‌های PET از سال 2025 و 30٪ در کل بطری‌های پلاستیکی از سال 2030 وجود دارد.

PlasticsEurope، اتحادیه تجارت برای تولیدکنندگان مواد پلاستیکی در اروپا، از تصویب این دستورالعمل استقبال کرد و اذعان داشت این یک مسئولیت مشترک بین مقامات ذیصلاح، تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است. این دستورالعمل در پی راهبرد اروپا برای پلاستیک­ها در اقتصاد چرخشی که در آغاز سال 2018 توسط کمیسیون اروپا منتشرشد، است. این شامل برنامه‌هایی برای مهار زباله، متوقف کردن ریختن زباله در دریا و بازیافت پلاستیک است. تمام بسته‌بندی‌های پلاستیکی موجود در بازار اتحادیه اروپا باید تا سال 2030 قابل بازیافت باشند.

Alexandre Dangis مدیرعامل EuPC، اتحادیه تجاری مستقر در بروکسل که نماینده Plastics Converters در اروپا است، اقدامات قانونی اخیر برای مهار پلاستیک‌ها را رد كرد. به گفته وی در اغلب موارد، مزایای پلاستیک­ها نیز نادیده گرفته شده است. پلاستیک­ها با کمک به‌صرفه‌جویی در انتشار گاز CO2 در تمام جنبه‌های زندگی ما به مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک می‌کنند، هم­چنین به جلوگیری از اتلاف مواد غذایی، سبک وزنی، عایق شدن و موارد دیگر نیز کمک می­کنند. صنعت پلاستیک متعهد است و تلاش می‌کند تا چرخشی بودن اقتصاد خود را افزایش دهد. بسیاری از انجمن‌ها و شرکت‌ها متعهد شده‌اند که بازیافت ضایعات پلاستیک و استفاده از بسپارهای بازیافتی را افزایش دهند.

برای نظارت و ثبت تلاش‌های صنعت برای دستیابی به هدف اتحادیه اروپا از 10 میلیون تن بسپارهای بازیافتی که سالانه بین سال‌های 2025 و 2030 مورد استفاده قرار می‌گیرد، EuPC به‌تازگی پایگاه نظارتی برخطMORE  (MOnitoring Recyclates for Europe) را ایجاد کرده است. Dangis می‌گوید کهMORE  تبدیل به یک ابزار یکپارچه برخط برای نظارت بر به­کارگیری بسپارهای بازیافتی در محصولات توسط Plastics Converters در اروپا شده است. این ابزار به صنعت اجازه می­دهد كه تلاش‌های خود را نشان دهد و تعداد مواد بازیافتی مورد استفاده را در كل اتحادیه اروپا گزارش دهد. برای دستیابی به اهداف اتحادیه اروپا، کیفیت مواد بازیافتی باید بهبود یابد. مطالعات انجام ‌شده توسط EuPC در سال 2017 و 2018 نشان داد که Plastics Converters در حال حاضر برای یافتن تامین کافی بسپارهای بازیافتی با مشکل روبه­رو است.

تقریبا سه سال پیش، در نمایشگاه K سال 2016،EuPC ، PlasticsEurope و Plastics Recyclers اروپا، سکوی اقتصاد چرخشی پلی­الفین (PCEP) را راه‌اندازی کردند. Venetia Spencer، دبیرکل آن، PCEP را به‌عنوان یک انجمن همکاری و اقدام توصیف می‌کند و همه افراد فعال در پلی­الفین­ها را برای دگرگون کردن صنعت و پیشبرد اقتصاد چرخشی جمع می‌کند. وی می‌گوید: عضویت برای کل زنجیره ارزش، تولیدکنندگان، تبدیل­کنندگان‌، بازیافت­کنندگان، صاحبان نام­های تجاری، خرده‌فروشان، شرکت‌های مدیریت پسماند و سایر بازیگران باقی‌مانده که در هر مرحله از چرخه مواد تعامل دارند، باز است. PCEP متعهد شده است تا یک میلیون تن حجم پلی­الفین بازیافتی مصرفی در محصولات را در اروپا افزایش دهد. این بزرگ‌ترین تعهد صنعت بسپار است که به‌عنوان بخشی از فعالیت‌هایPlastic Pledge  اتحادیه اروپا انجام ‌شده است و هدف آن رسیدن به 10 میلیون تن محتوای بازیافت شده در محصولات در اروپا در سال 2025 از طریق اقدام داوطلبانه صنعت است. Spencer می‌گوید هم­چنین متعهد هستیم تا سال 2030 از 60 درصد از بسته­بندی‌های پلی­الفینی جمع‌آوری شده استفاده مجدد یا بازیافت کنیم و بیش از 75 درصد از بسته‌بندی‌های پلی­الفینی را برای بازیافت طراحی کنیم.

شرکت Borealis تولیدکننده پلی­الفین­ها، با بیشترین تولیدات خود در اروپا، می‌گوید تاثیر تبدیل از سامانه خطی امروزی به حالت احیاکننده (regenerative)، کاری دشوار و پیچیده خواهد بود که نیاز به نوآوری و همکاری در بین شرکای صنعت دارد. Borealis در سال­های اخیر با حرکت بیشتر به سمت بازیافت مکانیکی، برای ایجاد روش­های جدید اقتصاد چرخشی پیشی گرفته است. به‌عنوان‌مثال، در سال 2016، مالکیت دو شرکت بزرگ‌ اروپا در این بخش را به دست آورد، که اکنون به‌عنوان پلاستیک mtm شناخته شده است. در سال 2018، این اکتساب با دستیابی به Ecoplast، دیگر بازیافت­کننده پیشرو، تکمیل شد. فعالیت‌های مرتبط شامل مفهوم Full PE Laminate، یک تک­ماده قابل بازیافت برای بسته‌بندی‌های منعطف بر پایه پلی‌اتیلن، است.

 

بازیافت شیمیایی در حال افزایش است

اهمیت رو به رشد بازیافت مواد شیمیایی نیز در ژانویه 2019 با ایجاد انجمن جدید، بازیافت مواد شیمیایی اروپا (CRE) برای ترویج و اجرای راه‌حل‌های جدید و نوآورانه منعکس‌شده است. CRE ادعا می‌کند که توسعه سریع فناوری‌های بازیافت مواد شیمیایی که می‌تواند راه‌حلی برای بازیافت زباله‌های پلاستیکی قابل بازیافت سخت فراهم کند، از مقررات و سیاست‌های پیرامون آن پیشی می‌گیرد.

در ماه دسامبر 2019، یکی از تامین‌کنندگان اصلی مواد، SABIC، یک تفاهم‌نامه همکاری با شرکت Plastic Energy انگلیسی، پیشگام در بازیافت پلاستیک‌های شیمیایی، برای تهیه مواد اولیه برای پشتیبانی از عملیات پتروشیمی SABIC در اروپا امضا کرد. این دو شرکت قصد دارند تا یک کارخانه تجاری در هلند برای تصفیه و به‌روزرسانی مواد اولیه ثبت‌شده توسط Plastic Energy به نام Tacoil احداث کنند که از بازیافت ضایعات پلاستیکی مخلوط شده با کیفیت کم، وگرنه زباله سوزانده یا دفن می­شود، تولید می‌شود. این کارخانه باید در سال 2021 وارد تولید تجاری شود.

یکی دیگر از مهم‌ترین تولیدکنندگان بسپار که به دنبال تقویت بازیافت شیمیایی است، شرکت BASF می­باشد. یکی از نمایندگان شرکت می‌گوید که با پروژه ChemCycling جدید BASF، شرکت می‌خواهد سهم بسزایی در استفاده مجدد از زباله‌های پلاستیکی به‌عنوان مواد اولیه تولید داشته باشد. همراه با مشتریان و شرکا، شرکت اولین محصولات آزمایشی را بر اساس زباله‌های پلاستیکی بازیافت شده به­طور شیمیایی تولید کرده است. هم­چنین BASF حامی پروژه PolyStyreneLoop است که با فناوری بازیافت پایه حلال در مرحله پایلوت است و اجازه­ی بازیافت پلی­استایرن انبساطی (EPS) مورد استفاده در عایق ساختمان را می‌دهد. برخلاف رویکردهای بازیافت مکانیکی موجود، این فناوری هم­چنین برای مقابله با بازدارنده‌های شعله که در گذشته مورداستفاده قرار می‌گرفت، اما اکنون ممنوع است، مناسب است.

 

زیست­ پلاستیک­های در حال رشد

زیست­پلاستیک­ها چقدر به اقتصاد چرخشی کمک خواهند کرد؟ اروپا ثابت کرده است که مرکز مهمی برای تولید این مواد است. آخرین داده‌های بازار جمع‌آوری شده توسط European Bioplastics (با همکاری موسسه Nova) نشان می‌دهد حدود 20 درصد از ظرفیت تولید زیست­پلاستیک­های جهان، که در سال 2018 به 11/2 میلیون تن رسید، در اروپا واقع شده است. این رقم باید تا سال 2023، با حمایت سیاست‌های اخیر در چندین کشور عضو اروپایی، به‌ویژه ایتالیا و فرانسه، 27 ٪ رشد کند.

جای تعجب نیست که EUBP می‌گوید از گذار از اقتصاد ‌خطی به اقتصاد چرخشی “بدون نشت” و زیست محور در اروپا کاملا حمایت می‌کند. با این‌حال، مقررات خاص مانند دستورالعمل یک‌بار مصرف­ها نمی‌تواند پتانسیل زیست‌تخریب‌پذیری پلاستیک پوسانش­پذیر تایید شده را تصدیق کند، در جایی که قوانین اتحادیه اروپا برای بهداشت و تماس با مواد غذایی نیاز به اجرایی شدن دارد، اما درجایی که هیچ گزینه چندکاربری قابل‌استفاده نباشد، می­تواند جایگزین شود. به‌ویژه از آن­جایی‌که تقویت بازیافت آلی (organic) ستون اصلی اقتصاد چرخشی اتحادیه اروپا است.

 

اثر Brexit

آیا انگلیس هرگز اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد؟ در زمان نوشتن، به نظر می‌رسید پاسخ بله است، اما سوال اصلی این است چه زمانی و چگونه. طبق برنامه اصلی، انگلیس از قبل (29 مارس سال 2019) خارج شده بود، اما پارلمان انگلستان تنها موفق شده است تصمیم بگیرد كه چه نوع “توافق جدایی” از اتحادیه اروپا را نمی‌خواهد. عدم اطمینان، بسیاری از افراد را پریشان کرده است. آخرین مهلت تا 31 اکتبر است.

هیچ کس نمی‌داند چه عواقبی برای صنعت پلاستیک به همراه خواهد داشت. اما بسیاری از شرکت‌ها که در انگلستان فعالیت دارند و یا با آن تجارت دارند، درحالی‌که امیدوار به بهترین­ها هستند، برای بدترین­ها در حال برنامه­ریزی می­باشند. مواردی که مورد بررسی قرار می‌گیرد شامل نیاز احتمالی به‌منظور افزایش انبارداری، خطر تاخیر در مرز، سامانه‌های جدید گمرکی و کدهای پردازش است. هم­چنین این شامل تعهدات مربوط به پیروی از هرگونه قانون جدید بریتانیا است، مثلا مقررات انگلیس معادل مقررات REACH اتحادیه اروپا.

با وجود همه این‌ها، Philip Law، مدیرکل اتحادیه تجارت انجمن پلاستیک انگلیس، در ماه آوریل گفت که نسبت به چشم‌انداز بلند مدت صنعت پلاستیک در انگلیس بسیار خوش­بین است. وی افزود: همیشه در تجارت مشکلی وجود دارد، اما مهارت اصلی ما این است که به دنبال راه­هایی برای یافتن فرصت‌ها برای حل مشکلات باشیم. Law گفت تجارت انگلیس با احتیاط بیشتر عمل کرده و از حرکت جسورانه اجتناب کرده است، اما بسیاری از عوامل دیگر مانند تنش‌های تجاری چین و آمریکا، کسادی در چین و آلمان و کار طاقت­فرسای صنعت هوافضا، باعث عدم اطمینان برای صنعت پلاستیک در سطح جهان شده است. اما او نظر بسیار مثبتی روی مسایل داشت. وی گفت: برای انگلیس باید به اصول نگاه کنیم که در دهه‌های آتی به پیشرفت صنعت پلاستیک تا سطوح جدید ادامه می‌دهد. انگلیس یک سکوی قوی در ساخت و توزیع مواد اولیه و یک صنعت بازیافت پر جنب‌وجوش دارد. در واقع همه عناصر اقتصاد چرخشی را دارد.

به گفته Kühmann، مدیرعامل ماشین‌آلات پلاستیک و لاستیک VDMA، تولیدکنندگان اروپایی ماشین‌آلات پلاستیک و لاستیک از پیشرفت عالی که گردش مالی گسترده صنعت (تقریبا دو برابر شدن در طول ده سال گذشته) را تضمین کرده است، خوشحال شده‌اند. اکنون VDMA، افت 10 درصد گردش مالی را برای تولیدکنندگان آلمانی ماشین‌آلات پلاستیک و لاستیک در سال 2019 پیش‌بینی کرده است. دلیل این امر رکود چرخه‌ای است که پس از 10 سال رشد، موعدش رسیده است. این رکود اقتصادی به دلیل عدم اطمینان است که در حال حاضر در صنعت خودرو حاکم است. به همین دلیل، سرمایه‌گذاری تا حدودی ثابت مانده است. استفاده از پلاستیک­ها نیز در بخش بسته‌بندی تحت بررسی بیشتر قرار گرفته است. Kühmann توضیح داد که علاوه­بر این، درگیری تجاری بین آمریکا و چین به تاخیر جهانی در زنجیره تامین منجر شده است و با ایجاد ناامنی بیشتر، تاثیر قابل‌ملاحظه­ای بر بازار دارد. در اروپا نیز به دلیل ابهامات روش‌های خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (Brexit) و بدهی کلان ایتالیا، عدم اطمینان وجود دارد.

 

سازندگان ماشین‌آلات، بازار را در حال حرکت به یک سو می ­بینند

از میان سازندگان عمده ماشین‌آلات اروپایی، شرکت Engel، متخصص قالب­گیری تزریقی، می‌گوید فروش در سال مالی 2018/2019 حدود 6 درصد رشد داشته است که آن را متوسط ​​می‌نامد. اما اکنون همه‌چیز به‌صورت یک سویه پیش می‌رود. در اروپا، کشورهای آلمان، اتریش و به‌ویژه سوییس در سطح خوبی مانند گذشته باقی مانده­اند. از طرفی، از سه ماه آخر سال 2018، در صنعت خودروسازی آلمان کاهش چشم­گیر تولید وجود داشته است. اثرات Brexit، تعرفه‌های تنبیهی و تحریم‌ها و هم­چنین بحث در مورد محدودیت‌های دیزل و ممنوعیت رانندگی هنوز مشخص نیست. شرکت به این مسئله اشاره کرد که محدودیت کمتر فزاینده برای انتشار از وسایل نقلیه، برای استفاده از پلاستیک­ها که مواد ایده­آلی از نظر سبکی هستند، مطلوب خواهد بود. مدت طولانی است که اتحادیه اروپا بر کاهش انتشار اکسیدهای نیتروژن، هیدروکربن‌ها، ذرات و مونوکسیدکربن تاکید داشته است و اخیرا نیز مقررات انتشار CO2 را تنظیم کرده است. هدف برای وسایل نقلیه سواری، 130 گرم بر کیلومتر طی سال‌های 2012 تا 2015 بود و هدف جدید 95 گرم بر کیلومتر از سال 2021 اعمال می‌شود.

اقتصاد چرخشی، محرک جدی نوآوری در بین سازندگان ماشین‌آلات و هم­چنین شرکت‌های موادساز است. از آن­جایی­که کیفیت مواد بازیافتی معمولا از کیفیت مواد نو زودتر از دست می­رود، مواد بازیافتی تاکنون برای بسیاری از کاربردها درنظر گرفته نشده است. در نمایشگاه K سال 2019، شرکتEngel  استفاده از نرم‌افزار هوشمند کنترل وزن iQ خود را که بر فرایند قالب‌گیری، تزریق به تزریق نظارت دارد و به‌طور خودکار نوسانات را در زمان واقعی جبران می‌کند با استفاده از مواد بازیافت شده آغاز خواهد کرد.

Hans Ulrich Golz، رئیس بخش ماشین‌آلات قالب‌گیری تزریقی گروه KraussMaffei، یکی دیگر از رهبران صنعت پلاستیک اروپا، می‌گوید: صنعت خودروسازی در حال حاضر محرک اصلی رشد نیست و وسایل نقلیه برقی (E-mobility) آن‌طور که انتظار می‌رفت هنوز در اروپا دیده نشده است، اما سرمایه‌گذاری­ها برای محرک­های معمول نیز توسط تامین‌کنندگان انجام نمی‌شود. بازار به‌طور فزاینده‌ای به ماشین‌آلات و فناوری‌هایی نیاز دارد که درعین‌حال بسیار استاندارد و انعطاف‌پذیر باشند تا از این طریق بتواند از سرمایه‌گذاری­ها در بازارهای در حال تغییر سریع در طی کل چرخه عمر دستگاه سود ببرد. به گفته Golz، KraussMaffei در نمایشگاه K راه‌حل‌های آینده­محوری که دقیقا مطابق با این و سایر روندهای کلیدی کنونی باشد را ارایه خواهد داد. بدون شک تعداد زیادی از غرفه­داران دیگری که قصد دارند همین کار را انجام دهند وجود خواهند داشت.

 

منبع:

http://www.packagingtoday.co.uk/features/featurethe-european-plastics-industry-hoping-for-the-best-preparing-for-the-worst-7374945

 

برگردان: دکتر فاطمه خودکار

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا