اخباراخبار ویژه

NASA اقامتگاه های فضایی را با مواد پیشرفته پلیمری می سازد

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ایرران پلیمر NASA در نظر دارد فرایند کاووش ماه را ادامه دهد و برای این کار نیاز به ساخت تجهیزاتی دارد که بر روی ماه قرار بگیرند و فضانوردان بتوانند در آن به کاووش و تحقیق بپردازند. این مکان باید ایمن باشد و بتواند در شرایط محیطی ماه پایدار باقی بماند. این پروژه بخشی از طرح کاووش مریخ نیز خواهد بود. موادی که پیش از این در ساخت و سازها مورد استفاده قرار می گرفتند استیل و بتن بودند که بسیار سنگین هستند.
شرکت AI SpaceFactory برنده ی چالش اقامتگاهی با چاپ سه بعدی NASA است. این شرکت مدلی با ارتفاع ۴.۵ متر را با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی تولید کرد. در ساخت این مدل از مواد زیست تخریب پذیر و قابل بازیافت استفاده شده است که توانسته است آزمون های مقاومت در برابر فشار، دود و ضربه ی NASA را پشت سر بگذارد. این شرکت با مرکز فضایی Kennedy ناسا در حال همکای است.
AI SpaceFactory و Kennedy در حال بررسی ماده ی جدیدی برای چاپ سه بعدی هستند که بتواند مواد روی سطح ماه مانند را شبیه سازی کند. Alex McCarthy، یکی از محققان اصلی AI SpaceFactory بیان می کند، هدف راهبردی این شرکت برای چاپ سنگ های شبیه سازی شده بر روی سطح ماه استفاده از کامپوزیت پلیمر/سنگ (regolith) است که قابلیت چاپ شدن داشته باشد.
ماده ی جدید در چاپگر سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرد تا تحت آزمون های مختلف قرار بگیرد. یکی از آزمون ها این است که آن را در یک محفظه ی خلا قرار می دهند تا بتوانند شرایط سطح ماه را شبیه سازی کنند. شرایط خلا که در ماه وجود دارد بر روی ویژگی های ترمودینامیکی مواد تاثیرگذار است. بنابراین این تیم تحقیقاتی بر روی این چالش کار می کنند تا بتوانند این مواد را برای حضور در سطح ماه آماده کنند.
Nathan Gelino، از محققان مرکز Kennedy بیان می کند، چاپ سه بعدی تغییر زیادی در طراحی، ساخت و ارزیابی تولیدات ما ایجاد کرد چرا که انعطاف پذیری بالایی را برای ما ایجاد می کند. همچنین این فناوی سرعت الگو و ماکت سازی را در آزمایشگاه ما و همینطور در جهان بسیار بالا برده است. همکاری بین شرکت AI SpaceFactory و ناسا فرصتی برای استفاده از ظرفیت های این شرکت است. می توان از تجربیات این شرکت برای طراحی سازه های مختلف فضایی و حتی زمینی نیز استفاده کرد.
David Malott، بنیانگذار و مدیرعامل AI SpaceFactory بیان می کند، در کره ی زمین و یا خارج از این کره، چاپ سه بعدی گزینه ی بسیار بهتری در مقایسه با ساخت و ساز با بتن و فولاد است. فناوری AI SpaceFactory که در همکاری با ناسا برای کاربرد فضایی شکل گرفته است میتواند نقطه ی عطفی برای ساخت وسایل گوناگون بر روی زمین باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا