اخبار

PET در 2020: گزارشی در مورد آینده ی صنعت PET

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ ایران پلیمر می نویسد، در فوریه ی سال 2017 حدود 160 نماینده از سراسر زنجیره ی ارزشی تولید PET از اروپا و فراتر از آن، در بروکسل جهت برگزاری همایش سالیانه ی Petcore Europe گرد هم جمع شدند. موضوع این همایش “PET در 2020، مروری بر آینده ی صنعت PET” بود. منظور از صنعت PET تولیدکنندگان رزین PET، تولیدکنندگان مستربچ های آن، طراحان انواع بسته بندی از این پلیمر، تولیدکنندگان این بسته بندی ها، تولیدکنندگان برچسب فعال در نام های تجاری بزرگ، طرح های EPR، سازماندهی های مدیریت پسماند، بازیافت کنندگان، ماشین آلات بازیافت و جدایش و … رویکردهای خود را ارائه کرده و در مورد آینده ی صنعت PET صحبت نمودند.

علاوه بر این، سخنرانانی از اتحادیه ی اروپا، اداره ی محیط زیست اروپا و بنیاد  Ellen MacArthur نظر خود را در مورد اقتصاد مدور و چالش های پیش رو در مورد محیط زیست بیان نمودند.

طبق گفته ی Patrick Peuch مدیر اجرایی Petcore Europe و کسی که به عنوان بنیان گذار این همایش شناخته می شود :”در واقع Petcore Europe رویدادی بوده که به صورت مداوم فعالیت های خود را انجام داده است.  این همایش قادر خواهد بود نقش حائز اهمیتی را در اقتصاد مدور بازی کند. در واقع PET به دلیل خواص منحصر به فرد خود در ایجاد امنیت غذایی به عنوان ماده ای حائز اهمیت شناخته می شود. بنابراین به دلیل مصرف بالا در صنایع گوناگون، به خصوص بسته بندی، بازیافت آن اهمیت ویژه ای پیدا می کند.اگرچه، زنجیره ی ارزشی PET نیز یک چالش اساسی بوده که موضوعات تحت بررسی آن در همایش گذشته مطرح شد.”

 

 بسته بندی های PET تا سال 2020

از طرف تولیدکنندگان PET شخصی به نام Antonello Ciotti مدیر عامل CPME (کمیته ی تولیدکنندگان PET در اروپا) رویکرد خود را در مورد نیاز جهانی به PET و بازار اروپا مطرح کرد. او همچنین بر این نکته تاکید کرد که چرا PET به عنوان یکی از مهم ترین مواد بسته بندی ماندگار شناخته می شود. او محافظت از مواد غذایی و نوشیدنی در برابر اتلاف، حفظ منابع مواد غذایی با داشتن تنها وزنی اندک، تماما قابل بازیافت بودن و باقی گذاشن اثرات کربنی اندک در محیط زیست را از مهم ترین دلایل مصرف PET در این صنعت برشمرد.

مدیر عامل CPME همچنین چالش های پیش روی اقتصاد مدور را نیز برشمرده و بیان کرد که چه مشکلاتی وجود خواهد داشت اگر به جای استفاده از منابع فسیلی از PET پایه طبیعی استفاده نماییم. او بیان کرد که این چالش ها به نوآوری نیاز داشته و لازم است که تمامی فعالان صنعت PET در این زمینه به یکدیگر کمک نمایند.

Nicolas Rivollet از شرکت Husky و Carsten Lauridsen از شرکت Faerch Plast رویکردهای خود در مورد روندی که در صنعت بسته بندی و طراحی PET قرار خواهد داشت را بیان نمودند. آن ها در خلال صحبت های خود تصویری از گذشته و آینده ی صنعت PET را ترسیم نمودند.

آقای Nicolas Rivollet نظرات خود را چنین بیان کرد :”ما انتظار داریم تا سال 2020 حدود 5 درصد بطری بیشتر به ازای هر تن بطری های بازیافتی را شاهد باشیم. این مساله از تلفیق رشد آرام تا منفی نوشیدنی های غیرالکلی کربناتی (CSD) و افزایش بهره وری استفاده از رزین ها نتیجه می شود. CSDهای کوچک، آبمیوه های ورزشی و چای، مواد غذایی روزانه، بسته بندی های غذایی، خانگی و لوازم شخصی می تواند آینده ی بسته بندی های PET را ترسیم نماید. این کاربردها بسته بندی های PET مهندسی شده ی بیشتری را نیاز دارد تا بتواند تا سال 2020 تا دو برابر افزایش یابد.”

سپس آقای Lauridsen یک نوع محصول پوستی ویژه را نشان داد که با استفاده از بسته بندی های PET  تاریخ مصرف آن از 6 روز به 16 روز افزایش یافته و یک بسته بندی مواد غذایی که اتلاف را از 34 درصد به 16 درصد در مغازه های رسانده است.

در نهایت هم صاحبان نام تجاری در مورد رویکرد خود در مورد آینده ی صنعت PET صحبت نمودند.  شرکت P&G محدوده ی گسترده ای از محصولات جدید و نوآور خود را معرفی کرد. این شرکت بطری های شامپوی تولیدی خود که دارای نوعی طراحی به خصوص بوده و از پلاستیک های بازیافتی تولید شده را معرفی نمود. این پلاستیک های مصرفی از زباله های جمع شده از سواحل تولید شده بودند.

 

توسعه ی پایدار PET تا سال 2020

در جلسات برگزار شده در بعد از ظهر این همایش سخنرانان اتحادیه ی اروپا،  اداره ی محیط زیست اروپا و بنیاد  Ellen MacArthur دعوت شدند تا رویکردهای خود را در مورد آینده ی محیط زیست و اینکه صنعت PET تا چه حد می تواند بر این مساله تاثیر بگذارد بیان نمودند. با تمرکز بر مساله ی اقتصاد مدور آن ها بر نیاز افزایش نرخ بازیافت اشاره کرده و در مورد چالش های بحرانی محیط زیست نظیر آلودگی های دریایی صحبت نمودند.

در این بخش شخصی به نام Eric Liégeois از اتحادیه ی اروپا چشم انداز اخیر ترسیم شده در مورد پلاستیک ها در اقتصاد مدور را بیان کرده و منتظر نظر عموم در مورد این مساله ماند. او در مورد سه مساله ی بحرانی در این رویکرد صحبت نمود. این سه مساله وابستگی به خوراک های انرژی فسیلی، سرعت اندک بازیافت و رهایش گسترده ی پلاستیک ها در محیط زیست اشاره کرد.

سپس آقای Stéphane Arditi از اداره ی محیط زیست اروپا بر استفاده از سامانه های نگهداری زباله و همراه کردن عموم جامعه برای استفاده از آن ها صحبت نمود. او در نهایت اضافه کرد که اگر می خواهید مشتری را با خود همراه کنید، آگاهی او را بالا ببرید و میزان درآمد آن ها را نیز در نظر بگیرید.

سپس خانم Sander Defruyt از بنیاد  Ellen MacArthur با سخنرانی خود در مورد اقتصاد پلاستیک های جدید جمع بندی نمود. او اشاره کرد که در سال 2015، 59 درصد از بطری های مصرفی در اروپا تحت بازیافت قرار گرفته است. این در حالی است که تصمیم بر ان است که سرعت بازیافت تا سال 2025 تا 55 درصد بیشتر از حال حاضر افزایش یابد. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا