اخبار

PVC ها محصولی جذاب برای معامله گران در بورس کالا

بسپار می نویسد، جذابیت محسوس معاملات PVC ، پلی استایرن ها و یا گریدهای سنگین اکستروژن و گریدهای لوله را بتوان مهمترین خبرهای رینگ پتروشیمی بورس کالا در روز گذشته به شمار آورد. هرچند که سایر انواع با ثبات نسبی و آرامش همراه بودند.
به گزارش نیپنا، دیروز(16 شهریورماه) باز هم التهاب در بازار PVC ادامه یافت تا جایی که حتی اعمال سقف 20 درصدی نیز برای بازار مفید واقع نشد و التهاب باز هم ادامه یافت. این در حالی بود که تمامی حجم عرضه های PVC در روز سه شنبه رقمی نزدیک به 10 هزار تن بود ولی شنیده ها حکایت از آن دارد که برای اعمال سقف 20 درصدی رشد قیمت ها ، تعهد به عرضه بیش از 14 هزار تن گرفته شده بود ولی چنین رخدادی نیز محقق نشد.
بر پایه این گزارش ، معامله رقمی نزدیک به 10 هزار تن در شرایطی رخ داد که تقاضایی بیش از 69 هزار تن در تالار ثبت شده بود یعنی التهاب گذشته هنوز ادامه داشته و تمامی گریدها با سقف مجاز قیمت ها مورد داد و ستد قرار گرفتند. در هر حال معامله پلیمرها در بورس کالای ایران در روز گذشته باز هم تحت الشعاع معاملات PVC قرار گرفت هرچند که با رشد قیمت های پایه ، چهره جدیدی را برای این بازار می توان ترسیم کرد.
این گزارش می افزاید: پس از PVC ، ملتهب ترین گروه کالایی را می توان انواع پلی استایرن های انبساطی و سپس گریدهای سنگین اکستروژن دانست که با برتری تقاضا بر عرضه ها ، به سمت رشد قیمت متمایل شدند. البته این گروه های کالایی غالباً با این قبیل رخدادها رو به رو بوده هرچند که عرضه های کژ دار و مریز پلی استایرن ها در کنار نیاز بازار به این قبیل کالاها به التهاب معاملات دامن زد.
 پس از این گروه های کالایی می توان پلی اتیلن سبک فیلم 0200 و 0075 ، پلی اتیلن سنگین بادی 0035 پتروشیمی بندرامام ، پلی اتیلن سبک فیلم TN00 2100 پتروشیمی لاله ، پلی پروپیلن فیلم HP525J پلی پروپیلن جم ، پلی اتیلن ترفتالات بطری BG821 و پلی اتیلن ترفتالات نساجی TG641 پتروشیمی تندگویان را بتوان جذاب ترین کالاهای روز سه شنبه در بورس کالای ایران به شمار آورد.
در بازار داخلی باز هم شاهد خودنمایی تأثیر معاملات بورس کالا به همراه افزایش قیمت های پایه بودیم زیرا بازار آزاد که به دلیل افزایش حجم معاملات در هفته گذشته ، مستعد کاهش قیمت ها و تغذیه بیشتر از مواد اولیه بودند ، باز هم میل خود به افزایش قیمت ها را نشان دادند و بسیاری از گریدها با افزایش نرخ همراه شدند. در هر حال هنوز هم بسیاری از انواع پلیمرها در بازار آزاد با کاهش قیمت ها نوسان می کنند که ممکن است این روند نیز متوقف شده و بازار در روزهای پیش رو و مخصوصاً در ابتدای هفته آینده با جهت گیری افزایشی حرکت کند.
 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا