اخباراخبار ویژه

اختصاصی بسپار/ گفت وگو با محمدرضا فاضلی، مدیر فنی اجرایی شرکت مهندسی و تحقیقاتی یادآوران رافع اصفهان: تحریم ها فارغ از ضررهایی که داشته، برای تولید داخلی منفعت هایی هم به ارمغان آورده است

بسپار/ایران پلیمر شرکت رافع اصفهان در زمینه ساخت مگنت درایوها، راکتورهای صنعتی  آزمایشگاهی تحت فشار بالا، اتوکلاوهای صنعتی و آزمایشگاهی، فرمانتور، میکسر، کندانسور، مخازن تحت فشار و پایلوت های صنعتی و نیمه صنعتی فعالیت دارد. در انتهای سال 1400 این شرکت توانست با تکیه بر دانش نیروهای جوان خود، نسل سوم از مگنت درایوهای خود را که قابلیت شستشو دارند و در برخی از راکتورها ضروری هستند، روانه بازار کند.

محمدرضا فاضلی، به خبرنگار بسپار گفت: شرکت رافع اصفهان از سال 1383 تاسیس شد و با محصولات دانش بنیان کار خود را شروع کرد. در زمینه ساخت راکتور های همزن دار تحت فشار، فرمانتور، اتوکالاو در رنج های آزمایشگاهی و صنعتی و …  آغاز به کار کردیم. محصولات ما در بخش صنعتی کاربردهای فراوانی دارد مانند پخت محصولات کامپوزیتی، پخت بتون های پیش ساخته و در حوزه بازیافت زباله ها. نوآوری ما درب های اتوماتیک خورشیدی در دمای بالاست، میکسر های Double planter، میکسر های تحت خلا و کوپلرهای مغناطیسی برای عایق بندی کردن مخازن که نیاز به دانش فنی بالایی دارد و ما به آن دست پیدا کرده ایم.

در سالهایی اخیر سعی کرده ایم محصولات جدیدی را به بازار عرضه کنیم و تولید را  به روز کرده و قابلیت ها را پله به پله ارتقا بدهیم تا بتوانیم دامنه وسیعی از بازارهای داخل را پوشش و به سوی صادرات پیش برویم. آخرین محصولی که  عرضه و در این نمایشگاه یعنی نمایشگاه ساخت ایران از آن رونمایی شد، راکتور تحت فشار و  کوپلینگ مغناطیسی  قابل شست و شو است. خیلی از مشکلات در شرکت ها وجود ذرات و مواد تولیدی در دستگاه های مغناطیسی و راکتور های تحت فشار است که به مرور زمان باعث مستهلک شدن دستگاه می شود. شرکت ما فناوری که ارائه می دهد، حلال های خاصی است که این  راکتور ها را شست و شو بدهد. ما با ارتقای سیستم اتوماسیون و دقت دمایی مناسب، محصول را تحویل کاربر  می دهیم. میکسر Double planter و یا میکسر سیاره ای دو تیغه در دو نوع متفاوت حرکت دارد که هم حرکت دورانی و هم حرکت انتقالی را شامل می شود. قابلیت موجود در این دستگاه به این صورت است که می توان زمان اختلاط را به حداقل ممکن رساند. خصوصا در مواد پر ویسکوز (گران رو).  دستگاه های ما در حوزه رزین ، پلیمر، مواد دارویی و شیمیایی و همچنین در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بسپار- شما یک شرکت دانش بنیان هستید. چه نوع دانش بنیانی و بر روی چه محصولی؟ آیا حمایت هایی در این بخش از شما صورت گرفته است؟

فاضلی: شرکت ما دانش بنیان نوپا نوع دو بر روی محصول راکتور ها، اتوکلاو، کوپلینگ مغناطیسی است و قطعا در طرح های توسعه ای آینده بر روی محصولات دیگر نیز ثبت اختراع و دانش بنیانی دریافت می کنیم. حمایت هایی از سوی معاونت ریاست جمهوری در بخش صندوق نو آوری و شکوفایی و همچنین پارک های علمی فناوری که ما در آن مستقر هستیم، شکل گرفته اما تقاضایی که بنده دارم، شناسایی شرکت هایی مثل ما به بازار های صادراتی ست تا بتوانیم محصول را با ساختار مناسبی برای صادرات آماده کنیم.

 

بسپار- تحریم ها روی بازار کار شما تاثیراتی گذاشته؟ هم مثبت و هم منفی؟

فاضلی: تحریم ها فارغ از ضررهایی که برای کشور داشته است، برای تولید داخلی منفعت هایی به ارمغان آورده. چرا که وقتی بازار از محصولات خارجی تهی می شود، شرکت ها برای تامین روی به تولیدات داخلی می آورند و این امر از خارج شدن ارز جلوگیری و با رشد کیفی و کارایی محصولات داخلی همراه است. ما یک شرکت دانش بنیان هستیم و تکیه بر خود داریم و با به روز کردن فناوری های موجود در شرکت، خود را ارتقا می دهیم. برای تامین مواد اولیه در موارد خاص دچار مشکل هستیم و از واردات استفاده می کنیم چرا که آن مواد در ایران تولید نمی شود. در انتقال ارز با چالش های فراوانی مواجهیم.

 

بسپار- آیا محصولات شما صرفه جویی ارزی دارد؟ آیا خدمات پس از فروش دارید؟

فاضلی: بله محصولات ما از مشابه خارجی ارزانتر است و صرفه جویی ارزی با خود دارد. در بحث خدمات پس از فروش ما تا یک سال گارانتی و ده سال خدمات پس از فروش برای هر محصول ارایه می دهیم.

 

بسپار- و در پایان؟

فاضلی: ما این درخواست را داریم که شرکت های داخلی به تولید کنندگان محصولات اعتماد کنند و دستگاه های ساخته شده ما را امتحان و حمایت کنند. چرا که ما با اعتماد آنها بیشتر امیدوار می شویم و این چرخه پایدار خواهد ماند.

(ادامه دارد …)

متن کامل این مقاله را در شماره 243 ماهنامه بسپار که در نیمه دی ماه 1401 منتشر شده است بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق طاقچه  و  فیدیبو  قابل دسترسی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا