اخبار

نانوکامپوزیت مغناطیسی فلورسنت با کاربردهای پزشکی

بسپار می نویسد، پژوهشگران دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت نوعی نانو ماده مغناطیسی فلورسنت با کاربردهای پزشکی شدند.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، حمیده رضوانی الانق دانشجوی دکترای مهندسی پزشکی و پژوهشگر طرح ساخت نانوترکیب مغناطیسی جدید گفت: پژوهشگران دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت نوعی نانوماده مغناطیسی فلورسنت با کاربردهای پزشکی شدند که در این طرح نانوکامپوزیت‌ ساخته شده خواص و عملکرد هر سه جزو تشکیل دهنده آن یعنی نانوذرات مغناطیسی، دندریمرها و رنگ فلورسنت را دارا است.

وی افزود: بخش مغناطیسی این ماده را نانوذرات اکسید آهن با سمیت کم و زیست تخریب‌پذیری بالا تشکیل می‌دهد که پایداری و زمان باقی ماندن طولانی در خون از یک طرف و امکان هدایت و تجمع در محل مورد نظر با کمک میدان مغناطیسی خارجی از طرف دیگر، آنها را جزو نانومواد هوشمند قرار می‌دهد.

رضوانی تصریح کرد: این نانو ماده با داشتن پوشش دندریمری و حفره و شاخه‌هایی که دارد امکان حمل دارو و مولکول‌های شیمیایی مورد نظر را به پژوهشگران می‌دهد و در نهایت مولکول‌های فلورسنت حساس به میزان ph محیط, جزء سوم این ماده را تشکیل می‌دهند.

وی تمایز بین بافت سالم و سرطانی را یکی از چالش‌های درمانی این بیماری ذکر و خاطرنشان کرد: نانوذرات ساخته شده در این طرح با داشتن ماهیت دوگانه، با هر دو روش MRI و نورتابی (فلورسنس)، امکان تصویربرداری دقیق‌تری را در یک مرحله تزریق فراهم می‌کنند.

رضوانی خاطرنشان کرد: چالش مهم دیگر در مدیریت سرطان، ناتوانی در مشاهده میکرومتاستاز یا انتشار اولیه سلول‌های بدخیم در داخل بدن است که می‌توان با کمک این نانوکامپوزیت‌ها و به روش تصویربرداری مولکولی اقدام به شناسایی آنها کرد.

وی ادامه داد: علاوه بر کاربردهای پزشکی این نانوساختارها می‌توانند به عنوان کاتالیزوز برای کاربردهای صنعتی مانند حذف مواد سمی از آب‌های آلوده به کار روند.

این نانوماده در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد و بررسی‌های سلولی و اولیه از نظر سمی نبودن و کارکرد مورد انتظار در کاربردهای تشخیصی شامل تصویربرداری کانفوکال و MRI حکایت دارد.

همچنین ارزیابی رهایش داروی ضد سرطان دوکسوروبیسین از این نانوکامپوزیت‌ها موفقیت آمیز بوده که در چنین شرایطی می‌توان از نانو ماده مورد نظر به عنوان عامل تشخیصی ـ درمانی نام برد که نمونه تجاری خارجی آن به بازار عرضه نشده است.

پژوهشگران در مرحله بعد باید این ماده را در نمونه‌های حیوانی از نظر زیست سازگاری و عملکرد مورد مطالعه قرار دهند.

از نتایج حاصل از این پژوهش که در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده، تاکنون ۸ مقاله علمی شامل دو مقاله آی اس آی تدوین شده است.

این طرح به راهنمایی محمد عترتی خسروشاهی، حمید کشوری و همکاری مریم تاج‌آبادی و شاهین بنکدار انجام شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا