اخبار

استاندارد پلاستیک های تجدید پذیر در حال تدوین است

بسپار به نقل از ایرانا می نویسد، مدیر گروه پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تدوین استانداردهای پلیمر و پلاستیک های تجدید پذیر در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست و موسسه استاندارد قرار دارد.
محمد علیزاده افزود: این برنامه بر اساس طرح جامع مدیریت پسماند در حال تهیه و تدوین است و پیش بینی می شود تا دو ماه آینده استانداردها تدوین و به تصویب برسند که بعد از آن دستورالعمل ها و زمان اجرای طرح مشخص می شود.
وی اظهارداشت: میزان ماندگاری پلاستیک ها در طبیعت بسیار طولانی است به گونه ای که در بسیاری موارد از آن به عنوان محصول تجدید ناپذیر یاد می کنند و بدون شک ماندگاری آنها در طبیعت آسیب های جبران ناپذیری به محیط زیست و حتی حیات وحش وارد می کند ازاین رو در صدد جایگزینی برای این نوع محصولیم.
مدیر گروه پسماند سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: با تدوین و آغاز به کار این طرح به تدریج پلاستیک های تجدید ناپذیر از چرخه مصرف خارج و پلاستیک های تجدید پذیر جایگزین آن می شود ، به عبارتی با ورود محصولات تجدید پذیر عرصه برای محصولات تجدید ناپذیر تنگ و تنگ تر می شود.
وی افزود: مهمترین مضرات پلاستیک ها طول عمر چند صد ساله آنها در طبیعت است که آلودگی محیط زیست موسوم به ‘ آلودگی سفید’ را به همراه دارد ، استفاده میلیاردها بطری پلاستیکی ، کیسه های حمل کالا و غیره در هر روز دنیایی را برایمان به ارمغان آورده است که تمیز و زیبا به نظر نمی رسد.
وی با بیان اینکه امروزه از پلاستیک ها به عنوان سد کننده مسیر جریانِ آبها نام می برند گفت: استفاده ناخواسته حیوانات از این پلاستیک ها و مشکلات بعدی حاصل از عدم هضم آنها ، رها شدن در محیط و حمل میکروب ها ، قارچ ها و کپک ها به ویژه از بیمارستانها به محیط اطراف از جمله مواردی است که جهان امروز با آن دست به گریبان است.
علیزاده در پایان اظهارداشت: از سوی دیگر جمع آوری پلاستیک های مصرف شده از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست و به دلیل مسایل بهداشتی نیز توصیه نمی شود و از این رو معضل آلودگی سفید بحران جوامع رو به رشد به حساب می آید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا